Брисел: Србија и Црна Гора се придружиле ваздушној блокади Белорусије

Од поноћи 5. јуна свим авионима белоруских авио-превозника забрањено је да слећу, полећу или прелећу изнад територије Европске уније

Фото: Sputnik/Nikolay Enin

Србија, Северна Македонија, Црна Гора, Албанија, Шпанија, Лихтенштајн и Норвешка придружиле су се одлуци ЕУ, која се тиче забране белоруским авиокомпанијама да користе ваздушни простор и аеродроме ЕУ, наводи се у саопштењу шефа Европске комисије Жозепа Бореља.

„Они ће ускладити своју националну политику са одлуком Савета Европске уније. ЕУ прима к знању ову обавезу и поздравља је“, наводи се у документу.

Инцидент с принудним слетањем у Минск

Подсетимо, белоруским авио-компанијама је од 5. јуна забрањено да користе ваздушни простор и аеродроме Европске уније. Како је саопштио шеф Европског савета Шарл Мишел, од поноћи 5. јуна свим авионима белоруских авио-превозника забрањено је да слећу, полећу или прелећу изнад територије Европске уније. У званичној одлуци Савета Европске уније прецизирано је да се забрана не односи на хуманитарне летове, као и принудна слетања и хитне летове.

Забрана летова је прва званично објављена мера Европске уније против Белорусије након инцидента са приземљивањем авиона компаније „Рајан ер“ у Минску 23. маја.

Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. Информација о минирању није потврђена. Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. То је изазвало критику Запада, иако се пракса принудног слетања авиона дешавала и раније.

Опрема: Стање ствари

(Искра, 21. 6. 2021)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , , , , ,

1 reply

  1. Gospode, ima li dna?
    To je srpsko hvala Belorusiji?
    Evo, ja se stidim umesto njih!

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading