Бил Гејтс: Следећа пандемија може да буде десет пута гора

Гејтс као кључ за борбу против следеће пандемије навео глобални систем узбуњивања, масовно тестирање, 3.000 стручњака „ватрогасаца“ и годишње потрошених десетине милијарди долара

Бил Гејтс (Фото: Ројтерс/Denis Balibouse)

Следећа пандемија са којом ће се свет суочити могла би да буде десет пута гора него ова која се тренутно догађа, упозорио је оснивач „Мајкрософта“ Бил Гејтс.

„Нисмо спремни за следећу пандемију. Надам се да ће за две године ситуација бити другачије. Вакцине, тестови, лекови, епидемиологија, надзор, има много тога да се уради“, рекао је Гејтс у интервјуу за немачки „Зидојче цајтунг“.

Како је прецизирао, да смо били боље припремљени за тренутну пандемију, да смо имали боље дијагностичке капацитете и самим тим да смо могли лакше да откривамо заражене, број преминулих би био мањи, нарочито у Сједињеним Америчким Државама.

„Вирус корона је постао саставни део наших живота, као и други догађаји попут земљотреса, торнада и промена климе. Изазов за владе је да заштите грађане од таквих догађаја“, навео је Гејтс.

Гејтс се на будућу пандемију осврнуо и у годишњем писму своје фондације. У њему је навео да се „припремљеност за следећу пандемију мора схватити озбиљно као да је у питању претња ратом“.

Он је као кључ за борбу против следеће пандемије навео „глобални систем узбуњивања, масовно тестирање, 3.000 стручњака, „ватрогасаца“, који ће први реаговати у жариштима и десетине милијарди потрошених долара годишње“.

„Морамо да потрошимо милијарде како бисмо уштедели билионе“, наводи Гејтс, алудирајући на економију тешко погођену короном.

Како је додао, свет није био спреман за пандемију која нас је погодила у 2020, али се нада да ће бити спреман за следећу.

Оснивач „Мајкрософта“ наводи да би требало направити „мега-дијагностичке платформе“, спремне да тестирају петину светског становништва за недељу дана.

Изразио је наду и у развој нових терапија, као што је она моноклоналним антителима.

Такође, нада се да би развој РНК вакцина могао да отвори пут за развој нових цепива, као што су она против сиде, маларије или туберкулозе.

Једна од његових идеја је и организовање редовних „игара микроорганизама“ на светском нивоу. На њима би научници симулирали могуће појаве болести и како се против њих борити, „као што се војска припрема преко ратних игара“, наводи Гејтс.

Гејтс је објаснио да је његова фондација уложила 1,75 милијарди долара у борби против ковида-19.

Скраћивање наслова и опрема: Стање ствари

(Спутњик, 28. 1. 2021)



Categories: Вести над вестима

Tags: , ,

3 replies

  1. “Следећа пандемија може да буде десет пута гора”, можда је заборавио да дода још: поготово за оне који буду вакцинисани. Основни компликација код респираторних вирусних инфекција је прејак имунолошки одговор домаћина а не непосредна штета од вируса а ко за инат постоји бојазан да вакцинација може довести до поремећаја имунолошког одговора.

    15
  2. Каква сотонска њушка.

    Дословно, иживљавање над човечанством.

    14
  3. Држим дистанцу

    Држим дистанцу
    Од гадова
    Од смрадова
    Накота Адова

    Држим дистанцу
    Од испраних умова
    Од празних друмова
    Вражјих кумова

    Од страха
    Од невида
    Прогнозе краха
    Од хуманоида

    Момчило

    6
    1

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading