Љиљана Богдановић: Без историјског кашњења, Срби да препознају судбинске саговорнике међу великим силама

У том препознавању, Срби треба да окрену леђа оним силама чији се дух и воља исказују у просторима поремећаја који карактерише слаба социјална интеракција, те ограничени и понављајући обрасци понашања

Љиљана Богдановић (Извор: Печат)

Поремећај

Аутизам је сложени поремећај у развоју мозга који карактерише слаба или никаква социјална интеракција и комуникација, те ограничени и понављајући обрасци понашања.

Навели смо део стручног објашњења једног облика менталног поремећаја, који, како статистика указује, бива све присутнији у светској популацији. Аутизам се у јавним дискусијама најчешће везује за дечји узраст, па се на питање – како препознати његове знаке, одговара да се синдром најчешће препознаје као „неадекватно реаговање на спољашње стимулансе“.

Управо нас поменуте карактеристике – „неадекватно реаговање“ и „слаба социјална интеракција“ упућују на закључак да се с добрим разлозима о аутизму као распрострањеној појави може говорити и поводом психологије или социјалне (не)интелигенције читавих друштвених групација, па и националних заједница. У том смислу, једна тенденција уочена у новије време савршен је пример. Недавно објављени наслов из утицајног гласила Њу истерн аутлук – „Појављује се план: Америчко вођство ће ’раставити Русију’ заувек“ (у посрбљеној верзији, „Покренут је план за распарчавање Русије“) – репрезентативан је навод који говори о запенушеној (поремећеној?) активности делова политичких елита Запада. Под називом „деколонизација Русије“ моћници жуде, без уздржавања говоре и јавно планирају фактичко уништење највеће светске државе!

Извор: Њу истерн аутлук

Наслов је свом подругљиво интонираном тексту иначе дао политиколог и експерт за Источну Европу Фил Батлер. Он извештава да је „Комисија коју је Конгрес САД створио још 1975. године одржала 23. јуна састанак о начинима ’деколонизације’ Руске Федерације. И да су састанку присуствовали и конгресмени“. Ову Комисију за безбедност и сарадњу у Европи – ЦСЦЕ (познату и као Америчка хелсиншка комисија) наиме чини девет чланова Представничког дома америчког конгреса, девет чланова америчког Сената и по један члан из Стејт департмента, Министарства одбране и Министарства трговине.

Оно што овде упућује на извесност да се срећемо с неадекватним, то јест разума лишеним одговором на реалне ситуације, није само срж ове сумануте геостратешке замисли већ и моменат у којем се она оснажује и намеће као „спас“: управо на Западу, гласови све бројнијих теоретичара и аналитичара од ауторитета признају, с нескривеном зебњом, да Русија „вероватно“ побеђује у специјалној операцији у Украјини, и да последице по Запад могу бити опасне и непредвидиве!

На добром трагу одгонетања психосоцијалног профила учесника поменутог јунског састанка, Батлер каже: „Пробајте да се загледате у очи учесника, видећете обрисе њихове визије либералног светског поретка у својој последњој бици. Панелисти у овој дискусији су псеудоинтелектуалци којима је дата мрвица моћи. А ништа није опасније од тога. Њихова улога, међутим, јесте да буду посредници корумпираног бирократског система којим управљају елите. Чак и политичари који се окупљају и додају своја имена панелима нису ништа више од пиона хијерархијског система који једва да је ико успео да спозна.“

Фил Батлер је аутор књиге „Путинови преторијанци“ (Извор: Снимак екрана/Јутјуб)

Хијерархијски систем, међутим, функционише, па је и Центар за европске политичке анализе (ЦЕПА) почетком јуна објавио на свом сајту позив за нову стратегију према Русији: „Муке Украјине су углавном резултат западног стратешког неуспеха. Прво, погрешно смо разумели распад СССР-а. Тада нам је недостајала аура империјализма и ауторитаризма над наводно демократском и пријатељском новом руском државом. Западне земље не би требало да понављају ту грешку. Скраћени израз за наш циљ би требало да буде деколонизација.“

У једној новинарско „истраживачкој“ верзији овог усмерења показано је како кокетирање с геополитиком зла и деструкције упражњава познати аналитичар Кејси Мичел, иначе следбеник русофоба Збигњева Бжежинског: „Русија је покренула највећи рат који је свет видео последњих деценија, а све у служби империје. Да би се избегао ризик од даљих ратова и бесмисленијег крвопролића, Кремљ мора да изгуби империју коју још увек задржава. Пројекат руске деколонизације мора коначно да се заврши.“

О чему је стварно реч у наведеним примерима наратива који побуђују сумњу у способност расуђивања и ментално здравље моћних и титулисаних протагониста политичке сцене Запада, као и тамошњих центара геополитичког планирања и одлучивања? Неочекивано, можда се најтачније, заправо огољено објашњење чуло на једном скупу – у Београду. На трибини „Српска и Србија у позадини глобалног сукоба у Украјини“ (у организацији портала СоС и Факти) речено је: „Очигледно је да се суштински нису променили нити узроци, нити смисао, нити последице рата – надметање за природне ресурсе, комуникацијске правце и чворове, преобликовање идентитета људских заједница и њихових простора, редефинисање геополитичких односа, политичко-територијално прекомпоновање и промена граница. У ствари, промена граница је симбол и парадигма, али и очигледан, конкретан, материјални показатељ свих наведених промена, успеха или неуспеха зараћених страна.“

Наведено расплитање стварног разлога хистеричне демонстрације менталног чвора у уму западних елита, и актуелне потребе да се „деколонизовањем“ направи „боља Русија“, на трибини је предочио водећи српски географ и геополитичар Миломир Степић.

Док аутистична класа Запада сада снева дезинтеграцију Русије, скривајући се иза „морално прихватљивијег“ појма деколонизација, у нашем духовном и политичком простору истовремено се помиње потреба да се национална енергија Срба упосли у служби озбиљне поправке једног већ учињеног, по замисли слично мотивисаног, злодела: растурања Југославије и комадања Србије!

„Морамо указивати на оправданост ревизије принципа дезинтеграције Југославије“, апелује Степић. „’Ефекат домина’, који је покренут онемогућавањем Запада да цивилизацијски, геополитички и геоекономски ’киднапује’ Украјину у комунистичким границама, прети да се пренесе на прибалтичке републике, Закавказје, Молдавију, Румунију, Бугарску, Србију, БиХ, Северну Македонију, Албанију, Црну Гору, Хрватску, Словенију… И на њихове наслеђене, дискутабилне границе. Нарочито оне титоистичко-бадентеровске у постјугословенском простору.“

Миломир Степић (Извор: Хронограф)

Сву пажњу овдашње не само политичке класе већ и других, мање или више утицајних актера јавног дискурса српске заједнице завређују саветодавне речи овог говорника: „Српским политичким номенклатурама и јавности треба стално аргументовано образлагати да ниједне, па ни те (титоистичко-бадентеровске, прим. аут.!) границе нису вечне. И апострофирати ноторну чињеницу: да се под окриљем Запада, а нарочито у контексту његове опадајуће моћи, те усисани у римокатоличко-протестантски цивилизацијски и таласократски геополитички идентитет, као и чланством у организацијама које је он основао и у оквиру америчког униполарног поретка који је на издисају – не може на прави начин, позитивно и у српском интересу решити српско питање.“

Степић је категоричан: „Србима долази тренутак да недвосмислено одлуче шта хоће, да то активно припремају и конкретизују, те да презентују великим силама које ће уређивати свет у будућности.“

Ако је то тачно, а много је назнака да јесте, чини се да би Срби – куражно и одлучно – без историјског кашњења, требало да препознају своје судбинске саговорнике међу великим силама. У том препознавању, храбро и одлучно треба да окрену леђа оним силама чији се дух и воља исказују у просторима поремећаја који су на почетку поменути.

Наслов и опрема: Стање ствари

(Печат, 8. 7. 2022)



Categories: Преносимо

Tags: , , , ,

2 replies

  1. Према досадашњој идеологији ( без алтернативе ) , неопходно је да се пријави страни инвеститор спреман да субвенције из нашег буџета уложи у запошљавање патриотских снага . Бојим се да ће се , преквалификацијом упослених , постићи само стварање државних полупроизвода од којих ће склапати уније по рептилским потребама .
    Или то већ имамо ?
    Ваљда ће нове околности произвести нове људе за нове идеје реституције . Постоји потребна документација , потребна је још политичка воља и моћ .

  2. Привид

    Аорту
    Кидају
    Срцу
    Источника

    Преписују
    Лоботомију
    Заборав
    Дарују

    Сабласти
    Нам
    Привид
    Нуде

    Момчило

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading