Београд: Обновљено спомен обележје на месту убиства кнеза Михаила

Постављене су и две спомен табле о животу и политичком деловању кнеза Михаила Обреновића

Обновљено спомен обележје на месту атентата на кнеза Михаила Обреновића (Фото: Предраг Митић/Беоинфо)

Спомен обележје на месту убиства кнеза Михаила Обреновића у Кошутњаку је обновљено, а током пролећа биће уређен и читав простор око тог комплекса. Заменик градоначелника Београда Горан Весић је рекао да је 10. јуна ове године, када је дошао да положи венац на место где је убијен српски кнез Михаило Обреновић, видео да је спомен обележје потпуно девастирано и разрушено.

Спомен плоча

„Срамота је што смо се тако односили према месту на којем је убијен један од наших најзначајнијих владара у 19. веку”, рекао је Весић. Навео је да је тада наложио Заводу за заштиту споменика културе града Београда да обнове спомен обележје и додао да је камен потпуно обновљен, стабилизован зид који је био скоро обрушен, те да је посебно сачувана ограда којом је обележено место на ком је убијен кнез Михаило Обреновић.

Постављене су две табле, о његовом животу и политичком деловању и атентату на њега, а осим тога, додао је Весић, проширен је паркинг како би људи који ту долазе могли да паркирају своје аутомобиле. Весић је најавио да ће током пролећа ЈП „Србијашуме” додатно оплеменити тај простор тако што ће урадити степенице и поставити клупе како би грађани који ту долазе имали где да седну.

Михаило Обреновић је био најмлађе дете кнеза Милоша и кнегиње Љубице. Рођен је 4. септембра 1823. у Крагујевцу, а Србијом је владао у два периода – од 1839. до 1842. и од 1860. до 1868. године.

Његова прва владавина се завршила збацивањем 1842. године, а друга атентатом у парку Кошутњак 29. маја по старом, односно 10. јуна 1868. године по новом календару, преноси Танјуг.

Део наслова и опрема: Стање ствари

(Политика, 30. 12. 2020)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , , ,

1 reply

  1. Најзад један нормалан, цивилизацијски чин.

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading