Portal blizak Fanaru: Patrijarha Srbije će koštati rušenje kanona i poretka Crkve

Jedina odgovornost za sadašnju teško shvatljivu situaciju je na patrijarhu Srbije, koji je, naravno, u potpunosti identifikovan s Moskvom. Zbog toga se Porfirije i ne usuđuje da obavi kanonsku posetu Vaseljenskoj patrijaršiji, пише Фос Фанарију

Чланак на сајту Фос Фанарију блиском Фанару (Извор)

Nezvanično glasilo Vaseljenske patrijaršije Φως Φαναρίου (fosfanariou.gr) u članku „Isključiva odgovornost patrijarha Srbije Porfirija“, u kom se navodi saopštenje Moskovske patrijaršije od 25. avgusta da priznaje SPC „tomos o autokefaliji za MPC-OA“, napada patrijarha Srbije (SPC) Porfirija.

Najavljuju se posledice zbog rušenja sveštenih kanona i drevnoga poretka Istočno-pravoslavne Crkve, jer se 5. juna usudio da izda takozvani „tomos“ Ohridskoj arhiepiskopiji (MPC-OA), prenosi Antena M pozivajući se na pisanje fosfanariou.gr.

„Od kada pomesne pravoslavne crkve administriraju autokefalije?“, pita se Φως Φαναρίου.

„Jedina odgovornost za sadašnju teško shvatljivu situaciju je na patrijarhu Srbije (πατριάρχης Σερβίας), koji je, naravno, u potpunosti identifikovan s Moskvom. Zbog toga se Porfirije i ne usuđuje da obavi kanonsku posetu Vaseljenskoj patrijaršiji.“

„Međutim, Ohridska arhiepiskopija još nije autokefalna crkva. Odobravanje autokefalija je ekskluzivna privilegija Vaseljenske patrijaršije.

U svakom slučaju, nastojanje patrijarha Srbije Porfirija da dodeli takozvanu ‚autokefaliju‘, čini ga odgovornim pred istorijom. Ovaj čin je već žigosao njegovo patrijaršenje, no treba reći da će ga to i koštati“, zaključuje Φως Φαναρίου.

Миодраг М. Петровић: Аутокефалност СПЦ, манастир Хиландар и титула „Васељенски“

Napominjemo, očigledno koordinisano, srpsko-rusko „priznanje autokefalije MPC-OA“ – koju su prethodno decenijama neosnovano nazivali „raskolnicima“ – deo je širih globalnih nastojanja Kremlja da delegitimiše Vaseljensku patrijaršiju i poništi joj drevne kanonske prerogative.

Vaseljenska patrijaršija je 9. maja uvažila apelaciju iz jerarhije Severne Makedonije i saopštila da ih, poništavajući odluku SPC iz 1967, vraća u kanonsko i liturgijsko jedinstvo ali isključivo pod drevnim nazivom OHRIDSKA ARHIEPISKOPIJA, bez odrednice „Makedonska“ i-ili derivata, tj. nikako pod nazivom MPC-OA, kako sada „velikodušno“ prema Makedoncima forsiraju crkve Srbije i Rusije, piše AntenaM.

Ohridska arhiepiskopija (MPC-OA) se 6. juna i zvanično oglasila, navodeći, „biranim rečima“, da navodni „tomos“, koji je njenim predstavnicima dan ranije u Beogradu ispred Crkve Srbije uručio Porfirije, NE SMATRA VALIDNIM, te da pravi, kanonski tomos o autokefaliji za Crkvu Makedonije očekuje od Vaseljenske patrijaršije.

Isto je saopšteno i nakon „priznanja autokefalije MPC-OA“ od strane Moskovske patrijaršije 25. avgusta.

„U bliskoj budućnosti očekujemo izdavanje tomosa za autokefalnost naše Crkve od Vaseljenske patrijaršije“, rekao je Timotej Jovanovski, mitropolit debarsko-kičevski i portparol Svetoga Sinoda Ohridske arhiepiskopije (MPC-OA).

Саопштење тзв. МПЦ: Хвала СПЦ на препоруци, чекамо томос од васељенског патријарха

Potezi crkava Srbije i Rusije su, navodi se, presedan za kanonski poredak i sveštenu praksu Istočno-pravoslavne Crkve. Vaseljenska patrijaršija, kao Majka-Crkva, počevši od 1850. jedina je merodavna za izdavanje tomose o autokefaliji.

Vaseljenska patrijaršija je tomose o autokefalijama odobravala postojećim crkvama: Grčke (1850), Srbije (1879, 1922), Rumunije (1885), Poljske (1924), Albanije (1937), Bugarske (1945), Gruzije (1990), Češko-Slovačke (1998), Ukrajine (2019)…

Patrijarh Vartolomej je ohridskom arhiepiskopu Stefanu Veljanovskom 11. juna na svečanome toržestvu u jednoj od stavropigija u Carigradu, uručio patrijaršijsku i sinodsku odluku Vaseljenske patrijaršije od 9. maja o primanju u liturgijsko i kanonsko jedinstvo Ohridske arhiepiskopije (bivše MPC-OA).

„Tomos“ Crkve Srbije za MPC-OA je za Vaseljensku patrijaršiju nevažeći akt.

Наслов, опрема и приређивање: Стање ствари

(Antena M/Danas, 6. 9. 2022)



Categories: Преносимо

Tags: , ,

6 replies

  1. Да се не лажемо,, Нас и Руса 300 (триста да не буде забуне) милиона. ПС. Оно што мањка попуните сада Војска Небеска. 🥰

    12
    1
  2. Fanar je Crkva Turske

    29
    1
  3. За г Перића , „ко с ђаволом тикве сади о главу му се обијају” . За Фанар , одакле њима право и реч да кажу о канонском поретку кад су главни екуменисти , папољубци и у тзв. Светском савету цркава . Признају расколнике који су чак и рашчињени (украјински ) . Стварно је овај свет полудео и свако себи дозвољава да износи свакакве бљувотине , безобразно се позивајући на Божије законе .

    28
    2
  4. Миодраг М. Петровић у свом тексту: “Аутокефалност СПЦ, манастир Хиландар и титула „Васељенски“” који је објављен на овом сајту каже за титулу “васељенски” да је антијеванђељска, антицрквена и антиканонска зато што жели да за патријарха некада константинопољског а данас истамбулског или фанарског, присвоји власт која му не припада. Највећа опасност за православље данас лежи баш у томе што наведени патријарх представља себе као онога ко има првенство власти у Цркви а не само првенство части које је канонима утврђено.
    У Православној Цркви се одлучује саборно па се тако и додељује аутокефалност чега је пример Кипарска Црква којој је додељена аутокефалност на Трећем васељенском сабору 431. године. У отсуству великог сабора (васељенског или свеправославног) аутокефалност додељује сабор оне помесне Цркве од које се та нова Црква одваја, а онда писмима обавештава остале помесне Цркве које то прихватају и уносе у своје диптихе (помјанике) предстојатеља нове помесне Цркве. Ако постоје несугласице оне се решавају у разговорима између предстојатеља или делегација Цркава, или се сазива сабор који би то решио.
    Пракса која је фактички постојала да фанарски патријарх даје потврду (томос) о аутокефалности, а која се наводи у горњем тексту, јесте аномалија произашла из стицаја негативних околности (ропство под неправославним народима, комунистичка власт …) и требало би да буде сасвим одбачена јер су те околности превазиђене.
    Македонци су, на жалост, одмах по добијању аутокефалности пошли погрешним, неканонским, путем и оно што можемо јесте да се помолимо да их Господ врати на прави пут, али то је сада одговорност њихове јерархије којој је чином СПЦ омогућено благодатно руководство Светог Духа.
    Треба нагласити да истамбулска патријаршија (некада константинопољска) није нити је икада била Црква- мајка свим осталим помесним Црквама већ само онима које су се из ње издвојиле, а и сама чињеница да је нека Црква мајка некој другој, не значи да и ова друга не може бити мајка, односно да од ње не може настати нова Црква, у којем случају она даје томос о аутокефалности.
    Жалосно је да се оволико неправославних учења намножило а да се о њима распаравља по интернет странама а не на местима где би то требало.

    36
    1
  5. Ви нисте никакава Васељенска Патријаршија, ви сте Екуменска Црква Турске јер се тако понашате. Констатинопољска Патријаршија живи само у сећањима. Ви сте све учинили да разбијете православље у Европи на комадиће испуњавајући тако жеље Запада. И са тиме се хвалите, јер чега се паметан стиди… Ми смо, пак, СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, а не Црква Србије, како хоћете ви да нас прекрстите да бисте нам лакше отели дијаспору и присвојили себи. Мало мац! Додуше, док имамо Перића и њему сличне, не морате нас ви комадати, сами ћемо себи откидати део по део тела.

    14
    2
  6. Све је то ђаво понио. Али неће све однијети. Понеко ће и остати да свједочи Христа. Треба издржати искушења.

    9
    1

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading