Знамо да је Турска обучила и превезла хиљаде плаћеника и терориста из подручја које заузима на северу Сирије, рекао премијер Јерменије

Никол Пашињан (Фото: Mediamax)
Јерменски премијер Никол Пашињан изјавио је да Јерменија има доказе да Турска војно подржава азербејџанске снаге у Нагорно-Карабаху.
У интервјуу за француски дневник Фигаро, Пашињан је оптужио Турску да је подржала азербејџанску војску борбеним авионима, дроновима и другом војном опремом.
„Постоје докази да су турски војни команданти директно умешани у вођење офанзива“, рекао је премијер у данас објављеном интервјуу.
Према његовим речима, турске снаге користе беспилотне летелице и авионе типа Ф-16 у бомбардовању цивилних зона у Нагорно-Карабаху.
„Знамо да је Турска обучила и превезла хиљаде плаћеника и терориста из подручја које заузима на северу Сирије“, рекао је премијер.
Азербејџански председник Илхам Алијев рекао је раније да авиони Ф-16 турских ваздухопловних снага не учествују у борбеним дејствима у Нагорно-Карабаху.
Да се не само Азербејџан, већ и Турска бори против Нагорно-Карабаха и да има њених хеликоптера, авиона Ф-16 и војника и плаћеника из разних земаља, претходно је рекао и председник те самопрокламоване републике Араик Харутиунијан.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио је јуче да пут до трајног мира на Кавказу води кроз повлачење Јерменије са окупиране територије Азербејџана, истакавши да ће Анкара и даље свим ресурсима и срцем подржавати братски Азербејџан који се нашао на мети нових јерменских напада.
Јерменско министарство одбране саопштило је раније да је турски Ф-16 оборио јерменски авион Су-25. Азербејџан је те тврдње одбацио.
Спутњик: Турска – кључни играч у сукобу Азербејџана и Јерменије
Нови сукоб око Нагорно-Карабаха, већински јерменске енклаве у Азербејџану, избио је 27. септембра и од тада је погинуло више од 100 људи, а рањене су стотине.
Како преноси РТС на плану пропагандног рата манипулише се бројем жртава. Азербејџанске власти тврде да Јерменија има чак 2.300 погинулих и рањених, док из Јеревана тврде да је тај број само сто и да Азербејџан има око 800 жртва.
Председници Русије и Француске Владимир Путин и Емануел Макрон позвали су јуче на „потпуни“ прекид борби и изразили спремност да појачају дипломатске напоре да би допринели решењу сукоба, а Русија је понудила и да буде домаћин разговора о прекиду сукоба између Азербејџана и јерменских снага.
Претходно је и Савет безбедности Уједињених нација осудио употребу силе и позвао Јерменију и Азербејџан да хитно зауставе борбе и наставе разговоре без предуслова.
Сукоб у Нагорно-Карабаху почео је у фебруару 1988. године, када је ова аутономна област објавила отцепљење од Азербејџанске ССР. После оружаног сукоба 1992-1994, Баку је изгубио контролу над Нагорно-Карабахом и седам суседних региона.
Од 1992. године воде се преговори о мирном решавању сукоба у оквиру Минске групе ОЕБС-а, на чијем су челу три копредседавајућа – Русија, САД и Француска. Азербејџан инсистира на очувању свог територијалног интегритета, а Јерменија штити интересе непризнате републике, с обзиром да Нагорно-Карабах није страна у преговорима.
Опрема: Стање ствари
(Бета/Инсајдер, 2. 10. 2020)
Прочитајте још
Categories: Вести над вестима
Оставите коментар