Не слушај рок или метал или се барем не хвали тим. А у сваком случају не слушај Порфирија, клони га се док не преуми. Буди заиста кул, буди хришћанин

Патријарх Порфирије у разговору за Радио 202 (Извор: РТС)
Порфирије баш баш воли да уз деликатес себи наручи и помије.
Отприлике тако бих описао његову улогу рокенрол ди-џеја коју је ових дана имао на једној радио-станици, пуштајући 12 рок песама по његовом избору које га – како сам рече – „асоцирају на младост“ и „помажу му да се врати у живот када дотакне дно услед искушења“.

Извор: Нова.рс
Јер, сви ми који смо слушали рок, метал и панк у младости, па потом постали делујући хришћани (никакви карактером, али минимално уцрковљени) знамо да оно што у року наводно ваља (антиконформизам, принципијелност, осећај бивања“ последњим Мохиканцем“ који не да на себе без обзира на лицемерне прекоре друштва…) одавно постоји у Православљу, чији би један од главних предводника на земљи као патријарх требало да буде и он, Порфирије.
Десет најдражих поп и рок песама патријарха српског Порфирија
Само, у Православљу те ствари никада нису биле фолирање, позирање и патетика као у року. Светитељи су све своје давали за своја уверења (па и главу), а Порфиријеви рокери су хероји били само на речима и на бини, а у ствари се радило о највећим конформистима система (и то глобалистичког), кукавицама, килавцима.
Оно што су Порфирију рок бендови, хришћанима су светитељи. Од страних бендова не знам ни за једног рокера да је испао фаца до краја (док од српских можда један из једног книнског бенда Минђушари који је дао живот за Крајину), док је код СВИХ светитеља то било листом принципијелно до краја.
Зато, не слушај рок или метал или се барем не хвали тим. А у сваком случају не слушај Порфирија, клони га се док не преуми. Буди заиста кул, буди хришћанин.
Опрема: Стање ствари
(Фејсбук профил Марка Пејковића)
Прочитајте још
Categories: Вести над вестима
Српски Патријарх треба да објасни верујућем народу интересе СПЦ давањем аутокефалности МПЦ као и услове темељног договора са Црном Гором. То је оно што се очекује од њега и владика јер њихово ћутање је све громогласније.
Благош нама кад имамо такве преподобне због који Господ овај свет још држи као што је овај дотични Пејковић или како већ… Благо њему кад је толико духован да се нашао позваним да тумачи нешто што не разуме па и да куди самог Патјијарха Сербскаго за нешто што је њему самом потпуно непознато па и речи самог апостола Павла, „свима сам био све да како кога придобијем“. А кад би се по његовом животу мало прочепркало, ни да се поспе пепелом и кострети, не би га спасло…
Слово
Штедим
Ријечи
Срцем
Зборим
Бацам
Мрежу
Слово
Ловим
Словом
Борим
Борцем
Словим
Ширим
Једра
Пјесмом
Пловим
Момчило
Живот по Јеванђељу или по рок ен ролу?
Свети Сава или Јосип Броз Тито?
Православље или екуменизам/римокатолицизам?
Свети српски мученици или свето ватиканско чудовиште?
Поштовање српских јасеновачких жртава или брига о зликовцима српског народа?
За нашег патријарха избор је једноставан!
@ Пуниша Рачић
две мање исправке за иначе одличан коментар:
Живот по Јеванђељу или по рок ен ролу?
Свети Сава или Јосип Броз Тито?
Православље или екуменизам/римокатолицизам?
Свети српски мученици или НЕсвето ватиканско чудовиште?
Поштовање српских јасеновачких жртава или брига о зликовцима српског народа?
За нашег „патријарха“ избор је једноставан!
Covek bi pomislio da se patrijarh, kada „dotakne dno, usled iskusenja“, upravo onda okrene „Bibliji“, knjigama svetaca, molitvi, kada ono… Ali, bolje i to, nego da radi jogu:“ Kada dotaknem dno, usled iskusenja, predjem u budizam na sat-dva!“!
@R.Fitzsimmons
Не ради се ту о преласку у Будизам на сат два. Након дотицања дна, неко само наставља да рови у муљу. Католицизма.
Кад смо већ код дотицања дна, има један што испева песму на ту тему, а да нема кафане у којој се није чула:
Тома Здравковић — уметник дубоког и префињеног сензибилитета, живог емотивног искуства, према коме су већина персонажа из музичких преференци срБског Првојерарха само полудивљи дрекавци.
Наздравље нам ширење подаништва према злодуху англо-саксконске некултуре а који се намеће кроз рок-н-рол идолатрију. И то са каквог места!
А ево и Томе:
Ау какви сте ви змајеви фанатици. Претпоставка је да сте се сви до сада веселили уз едукативне хитове православне мајке попут “ прођи са мном кроз црвено“ . Па да . Велики православци. Лепо осудисте , а балван у оку свом не видесте…
Dotak’o sam dno zivota,
sad verujem u budizam!
Postupci SRBskog Ptrijarha Porfirija povodom priznanja MPC i muzike koju sluša nisu vredni komentara. To je njegova slika, a ne vjerujuceg SRBskog naroda!
@Р. Фицсимонс
Очигледно више од трећине коментатора (или реакционара, или реагената, да ли се тако зову они који реагују?) не дели Ваш смисао за хумор.
Интересантно је да сте изабрали Будизам као назови уточиште за патријарха, јер Будизам у ствари и није религија; Будизам је етички систем. Јер да би нешто било религија, мора да има концепт Бога и некакво учење о том Богу. У Будизму се Бог уопште не спомиње, мада се Будисти моле. Ако их питате коме се моле, неће знати да Вам кажу, или барем тај одговор неће имати логичког смисла.
Рекох да је Будизам етичко учење јер основне заповести Будизма, т.ј. оне којих треба да се се придржавају сви (за монахе постоји много додатних заповести), веома личе на „других шест“ од десет Божјих заповести, на оне које говоре о односу према ближњима. Да не помињемо то што Буда значи онај који је просвећен на Санскриту или пробуђен на Пали језику, то јест будан, што по нашим лингвистима из бечко-берлинске школе ништа не значи, чиста случајност.
@Симонсе Фиче, Србија ти кличе!
Ако ме левитација још увек служи ОМујем да је сектор Исток ипак друга врата лево (https://stanjestvari.com/2022/06/15/vladika-grigorije-otvoreno/) а да је ове реч о одељењу за екуменизам и папофилију (сектор Заход).
@Марк Еугеникос
Ваистину, интересантна опсервација. Моје познавање Будизма, које је скромно, је у сагласју с Вашим коментаром. Ријеч БУДА и на Србском језику има сличну асоцијацију. Пробуђен или будан. Дакле, неко ко ЗНА стварност. А они који стварност не спознају или спавају или су БУДАЛЕ. Дакле или си БУДАн, или си БУДАла. Као што сте добро запазили Будизам и није религија, већ више поглед на свијет. Сматрам да је Марксизам по многим карактеристикам ближи дефиницији религије него Будизам. Толико о Будизму, кога овдје неки призивају. Сасвим непотребно.
Уосталом, у нашем дијелу свијета, религије се сматрају торовима у које се угоне овце. Па их дресирају да постану вуци за оне из других торова. Није битно колико си религиозан. Битно је да си се сврстао у наше стадо. Боље речено: чопор.
А наш вјерски вођа се већ сврстао. Рукољубом. Зато и написах: „Наш, а њихов.“
Добри људи, маните се БУДИзма. ПроБУДИте се. БУДИте људи. Један је Спаситељ. Христос. Пут, Истина и Живот.
Амин.
Takoreci iz nicega ovde imamo nekoliko interesantnih stvari koje se mozda po prvi put pominju. Prvo, kada je rec o Budizmu, neki kao da nekako naslucuju da mozda ime neke veze sa Srbima. Opste je poznato da je Budizam nastao iz Hinduizma I da je odatle prenesen u Kinu. U jednoj diskusiji na nekom drugom mestu ja sam pruzio dosta cinjenica da je Budizam potekao od Arijevaca. Poznato je da su Arijevci doneli jezik, mitologiju I Vede. Oni su bili u totlanoj kontroli celokupnog drustvenog zivota I u njihovom krilu je nastao Budizam. Drugi momenat je, da su Arijevci bili tzv. proto-Sloveni I da je donesena mitologija u stvari stara slovenska, sto ce reci srpska mitologija. Mnogi se slazu I sa tom tezom koja se moze potkrepiti mnogim paralelama a to se moze videte I u Mahabharati. Ti isti Arijevci su preneli Budizam u Kinu.
Ipak mnogi su iznenadjeni kada se spoje te dve prilicno prihvacene stvari stvari, imamo da je Budizam indirektno nastao od stare slovenske mitologije. Necemo ulaziti dublje u tu problematiku ali ce mozda nekima biti interesantna ta hipoteza za dalje istrazivanje.
Druga interesantna stvar je Vidovdansko predavanje u SANU, gde je na kraju ipak potvrdjeno da su Srbi (jedna polovina?!) starosedeoci Balkana. Sada se za SPC I slusaoce Sumadijskog bluza postavlja pitanje – kada su ti Srbi starosedeoci primili hriscanstvo? To ce znaciti da su tada Srbi uopste poceli da primaju hriscanstvo.
Treca stvar je rimska pre-hriscanska mitologija. Sledstveno prethodnom, ona je sada I srpska mitologija. Kako je nastala ta mitologija? Misljenje je da je ona je uglavnom replika grcke mitologije. A odakle su grcki kolonisti dobili tu mitologiju? Nije moguce da su Olimpsku mitologiju doneli iz Afrike odakle su dosli ili Bliskog istoka. Kako je moguce da imaju Olimpsku mitologiju skoro 1000 godina pre nego sto su ugledali Olimp? Neki su vec dokazali da Zevs nije grcki bog vec je preuzet od ‘indo-evropljana’!!!??? U stvari, Grci su preuzeli mitologiju od starosedelaca Grcke I Balkana a sada zvanicno vidimo da su to bili Srbi. Znaci, srpska mitologija je bila visehiljadugodisnja mitologija od koje su Grci I Rimljani napravili svoje instant mitologije u kratkom vremenskom periodu.
Da sednemo malo I odmorimo. Logicno je da najstariji narod Evrope ima I najstariju mitologiju. Nju su u Evropi preuzeli Grci I Rimljani a pre toga je prenesena od strane Arijevaca u Indiju. Od nje je nastala lokalna Hindu mitologija I kasnije njen derivat Budizam. Lokalna verzija starog srpskog jezika je Sanskrit. Teme za istrazivanje izviru sa svih strana. Nisam siguran da je ova generacija SPC velikodostojnika I ‘zvanicnih’ srpskih istoricara na visini zadatka da sve ovo istrazi.
Znam trojicu Buda, jedan je odlican basketas, a jedan nosi Nirvanu na majici :))) Tacno sam znao da ce se neko javiti da objasni sta je budizam, bolje da sam izabrao č’nizam! Sada objasnite razliku izmedju budizma i č’nizma :))))) Hajdeger u „Doba slike sveta“ lepo objasnjava sta je pogled na svet! Da su Srbi najstariji narod na svetu, najbolje govori srpska sadasnjost! I dok su drugi preuzimali srpsku mitologiju, filozofiju i fudbal, Srbi su preuzimali jugoslovenstvo i komunizam! Tacan pokazatelj demencije jednog starog naroda!
@****** ** ***** је смело устврдио да данашња деменција срБског народа (демонстрирана кроз самоубилачка идеолошко-политичка скретања, нарочито у ХХ веку) дефинитивно указује на његову старост.
То је неочекивано елегантан мада индиректан доказ палеоетницитета нас данашњих Србаља.
Као такав требало би да обрадује све заговорнике или поклонике идеје Срба као „народа најстаријег“.
Али, проблем ових је што ту (још увек наводну) старост тумаче у терминима срБског превасходства временског, културног и религијског над свим племенима на земљи.
Јер, проблем је зато што на потпуно исти начин сваки од тих других народа, у принципу, може да тврди исто. Поготову они које деменција није опхрвала у мери у којој је нас (ово се још може дискутовати које ту дементнији).
Тако да (врло објективна!) дијагноза деменције ипак не иде у прилог веровању да смо од свих (нај)старији.
Сада бисмо макар на тренутак требали да скренемо поглед са (пра)историјског ретровизора и да се окренемо догађају који нас очекује у септембру — нешто што се нас као народа директно тиче и на шта бисмо требали бити у стању да утичемо.
Наравно, реч је о тзв Еуропрајду, мега-спрдачини, понижавању и изругивању над нашим народом, нашом децом и нашим „погледом на свет“.
Овде (на СтСт) смо покушали да мотивишемо читаоце е да бисмо анимирали врх СПЦ да се успротиви срамној анти-литији сексуалне изопачености. Без конкретног успеха.
Неки други су били бољи и ефикаснији и ево конкретне идеје/предлога како се организовати и шта учинити.
Неких тридесет удружења које обједињује свест и савест о традиционалним вредностима и култури срБског народа предлаже да се организује масовни протест 28-августа у Београду и захтева од власти отказивање Еуропрајда. Ако власт одбије, да се окупи милион Србаља у протесту на (први) дан „прајда“.
Кратак видео исечак са почетка састанка (три минута)
Очекујемо конкретан план и информације о протесту.
@Дисање не трску
„Nisam siguran da je ova generacija SPC velikodostojnika I ‘zvanicnih’ srpskih istoricara na visini zadatka da sve ovo istrazi.“
Прво и основно питање је: да ли их уопште занима? Не изгледа да их занима.
Друго питање или запажање је: објективно је тешко истраживати далеку прошлост. Што даље идемо у прошлост, све је теже наћи очуване и поуздане изворе.
Два примера: иако није прошло ни 80 година, ми још увек немамо званичан податак колико је Срба побијено у НДХ укупно и посебно у Јасеновцу; и такође не знамо где је сахрањен ђенерал Михајловић. Не што то не може да се зна, него што се не жели да се зна у круговима који то контролишу.
Е сад узмите те тешкоће па помножите са хиљаду, да би истраживали далеку прошлост. Наравно да треба радити на тим истраживањима, али треба имати и свест о томе колико ће то бити сизифовски посао.
@Mark Eugenikos
To sto ste opisali su standardni problemi istorije i arheologije. „Autohtonizam“ je ideologija. On se ne bavi prosloscu, vec uvezivanjem proslosti i sadasnjosti da bi se u sadasnosti izvojevalo „istorijsko pravo“ koje, inace, ne postoji. To je kao kada su se falsifikovala genetska stabla da bi se pokazalo plemeniti ili cak legendarno poreklo i shodno tome pravo aristokratije. Lazni Scepani Mali. To je kao kada biste se Vi hvalili da Vam je Ajnstajn (birajte, Albert – fizicar, Alfred – muzikolog, znajucu Vasu ljubav prema muzici) deda, sta to govori o Vama, nista izvan sistema prava na status ili/i imetak po poreklu!
Nemam prilike (ni volje) da citam sve komentare tako da to radim selektivno, ogranicavajuci se na 3-4 citaoca. Ovde sam procitao ocekujuci da cu dobiti neki odgovor, hipotezu ili pitanje na svoj komentar. Imam utisak da se Ezopovskim (ili dositejevskim) jezikom pokusava nesto reci ali bez hrabrosti da se izadje na cistinu. Jedan citalac, nazovimo ga ‘lovcem na bogohulnike’, se sprda sa cinjenicom/tvrdnjom, koju niko nije ovde potencirao, da su Srbi najstariji narod u Evropi.
Koristi se uobicajena tehnika autosovinista podsmesljivo isticanje slova B u reci ‘srBski’. Kovanicu da su ‘Srbi narod najstariji’ nisu skovali Srbi vec jedan Grk I to sa razlogom. Imamo I dodatno ispoljavanje frustracije, pro*eravanjem o srpskoj demenciji. Po starom obrascu imamo da eto neki tvrde da su Srbi najstariji (neki pricaju o iseljavanju Srba sa Kosova) dok dolaze jesenja poskupljenja I mozda necemo imati gas (dok se nas radni narod napreze da ispuni 5-godisnji plan) a stize nam I bogohulni Evroprajd (a klasni neprijatelj ne miruje).
Sada, kada je I zvanicno priznato da su Srbi starosedeoci Balkana/Evrope, I kada ocekujemo izmenjenu taktiku srpskih neprijatelja koji ce, umesto Porfirogeneta, sada tvrditi da je ovde sve mesavina, gde se ne zna ko pije a ko placa, I ko je koga bao, vec imamo neke beskorisne koji se njima preporucuju. Mozda cemo kao sledece cuti I onu redovnu natuknicu o amebama. Genetski je dokazano da je ‘I’ dnk grupa starosedelacka u Evropi (Srbi I ‘I1’ Skandinavci) dok su ostali stigli iz Azije (Kelti, Nemci, Bulgari, Hungari, Avari, Siptari) ili Afrike (Grci). Alinei je pokazao da je najstariji jezik nastao na Balkanu I da potice jos iz paleolitika. Njegova teorija je logicna I potpuna I za sada nema alternativne posto je zvanicna ‘indo-evropska’ teorija nelogicna, sa mnogo praznina I bez ikakvog sadrzaja.
Ali ovo nije bila poenta mog komentara. Poenta je bila pitanje kako sada prezentovati srpsku istoriju pre 7.veka, koja do juce zvanicno nije postojala. Ja nisam pisao o sustini budizma ali sam samo dotakao kako I gde je kreiran. Znaci za Ezopovce I sve druge da ponovimo, pa ako imaju primedbe ili smatraju nesto netacnim neka kazu otvoreno, tacku po tacku:
Arijevci su bili proto-Sloveni (A->B)
Hinduizam je nastao iz arijevske mitologije I veda (B->C)
Budizam se razvio iz Hinduizma I prenet je u Kinu (C->D)
Moja hipoteza I poziv istrazivacima da utvrde da li postoji tranzitivnost (A->D)?
Mahabharata je arijevski ep
Sanskrit je lokalna verzija starog srpskog jezika
Rimska instant mitologija je replika grcke (I srpske)
Grcka mitologija je preuzeta od starosedelaca Grcke, nije dosla iz Afrike
Starosedelacka mitologija se razvijala nekoliko hiljada godina
Starosedeoci Grcke su bili Srbi Pelazgi
&&&&&&&&&&&
Eugeniko, mozda si ti blize istini ali sam hteo da budem pozitivan I da ostavim teorijsku mogucnoct da ce neko od onih koji nisu dementni ipak progledati. Evo, I ova potvrda o srpskom starosedelastvu na Balkanu je dosla prilicno neocekivano I brze nego sto smo ocekivali. Izgleda da je ona zatekla mnoge, prosto ne znamo sta da radimo sa tim viskom istorije, I za sada imamo samo jedan gromoglasni muk. Ne znam da li na nekom drugom sajtu neko pise o ovome ali je interesantno da se cak ni Kurir (valjda) ne oglasava.
Буди
Буди
Будан
Буди
Мир
Буди
Будо
Не
Будали
Свиће
Пробуди
Се
Будимире
Момчило
Konacno je genetika resila istorijska pitanja! Ko bi pomislio da za ucenje istorije treba upisati Prirodno-matematicki! Samo neko ko pojma nema sta je istorija! Ko istoriju vidi k’o prinudu gena kojoj se suprotstavlja druga prinuda – volje, ali tudjinske, Vatikansko- Becko- Budine-Pestanske skole, a moze se razresiti samo trecom prinudom volje, nasih institucija! Nema tu slobode volje, to nije istorija ljudi, vec svinja. To je samo slozeniji oblik veterinarske genetike, da svinja moze da rodi samo svinju! Sutra ce isti ti geneticari da vam poprave neautohtonst, ceprkajuci po genima, kao sto su se nekada falsifikovala genetska stabla, a danas lepe himeni :)))
@Дисање на трску
Верујем да је једно од најважнијих Ваших запажања, које сте скоро поменули а које не верујем да је још „легло“ већини читалаца, оно да, ако су Срби заиста мешавина дошљака и староседелаца Балкана, онда би морали да постоје и два пред-хришћанска паганизма и два првобитна језика.
Пошто нема доказа (материјалних, лингвистичких, предањских, итд.) за такве дуализме, а није ни логично, онда се намеће да је теза о мешавини дошљака и староседелаца или намерно замазивање очију, или барем плод несмотрених тврдњи оних који нису злонамерни, али нису ни довољно размислили о свим претпоставкама и последицама таквог дуалистичког становишта.
Није спорно да је мешања народа било, о томе сведочи генетика. Али колико ја разумем генетичке студије (што је прилично ограничено, и било би лепо да неко потврди или ме исправи), та мешања су се дешавала након последњег леденог доба, значи углавном пре више од 10 хиљада година, а не у седмом веку наше ере.
Студија коју су објавиле две хрватске генетичарке јуна 2005, а свако може бесплатно да скине и пдф: https://academic.oup.com/mbe/article/22/10/1964/1137872
Староседелачке европске хаплогрупе су преисторијске: I1b, око 11 хиљада година; E3b1, око 8 хиљада година; R1a, око 16 хиљада година; R1b, око 12 хиљада година. Дошљачка хаплогрупа J2e, коју од свих европских народа највише имају Албанци, потиче од пре око 3 хиљаде година.
Па ко је стручан да да боље објашњење, изволите.
Главно својство деменције је губитак свести о себи самоме. Дементни људи живе у некој врсти непрекинуте садашњости — сећање на прошлост је замрло у мери у којој нема ни антиципације будућег.
Честа манифестација таквог стања је понављање истих или сличних радњи укључујући ту и монологе или „разговор“ са присутнима обично редукован на неколицину истих фраза. Често су присутне и неартикулисане реакције нестрпљења, страха или гнева…
Деменција (појединачна) је у великом порасту како у Србији тако и у свету. То је преозбиљна, трагична и надасве тужна појава, нарочито када је искусите на примеру својих ближњих, а ти ближњи су обично родитељи или рођаци…
Нерадо користим ову паралелу, али је просто наметнута од коментатора који показује неке знаке који могу да указују на ову патологију — ad nauseam понављање истих неаргументованих тврдњи, зачињених некултурним реакцијама на коментаре које перципира као супротне својим фантазијама.
Реч је наравно о тврђењима да су Срби прото народ, да су митологије Грка, Римљана, Кинеза, Индуса у ствари срБске, чак и да је Санскрит настао из срБског језика, итд.
Овакве тезе, неаргументоване, недокументоване и некохерентне су у домену маште, шпекулације, дневног сањарења и слично. Као такве могу бити безопасне. Али, ови посленици на пољу измишљотина, иду корак (од седам миља) даље и обично заврше у отвореном пропагирању словенског паганизма. Више од тога, главна теза им је да су Срби историјски преварени наметањем Хришћанства и тиме вером у (по њима) бога који је наводна јеврејска подметачина. А тај бог нас је учинио слабим и неотпорним и као такав је одговоран за наше историјске недаће, итд. Дакле, несретници богохуле.
Укратко, псеудоисторичари (псеудолингвисти, псеудоантрополози,…) нуде замишљену или измишљену пра-прошлост у замену за потирање онога што је срж и душа нашег народног бића — а то је Исус Христос, Богочовек и Спаситељ, са Којим смо у историјском и живом јединству кроз нашу свету Цркву, вођени светосавском вером, великим светитељима, небројеним мученицима и етиком Косовског завета.
Комунисти (и други) су се крваво потрудили да „убију Бога у Србима“ и успели су у великој мери натеравши нас да се одрекнемо Христа и Косовског Завета у замену за лажну религију југословенства. Нису тражили да се одричемо права на Санскрит или сличне глупости. Довољно је било (само!) да заборавимо Милоша, Карађорђа и Војводу Мишића, Светог Саву и Св. Николаја Жичког и Охридског…
Псеудоисторичари чине слично, само уместо будућности лажног југословенства, нуде измишљену пра-прошлост и бесмислени палео-Србизам. И једни и други се труде да потру православну срж срБског народа…
Ocigledna je frustracija medju Ezopovcima posle ove potvrde da su Srbi I proto-Srbi ziveli na ovim prostorima od neolita (tj. oduvek). To je vec ranije bilo utvrdjeno od strane Harvardovih arheologa a sada je samo objavljeno. Sada bi neki najradije da taj vremenski prostor sve do 7.v. kao I do sada ostane prazan i bez istorije. Alinei je potvrdio I da takodje postoji i lingvisticki kontinuitet od neolita (I ranije) do danas. U tom periodu od vise hiljada godina se razvijala I mitologija koja sada postaje najveca opasnost koja nam dolazi koracima od 7 milja. Prosto je smesno slusati traktate o hriscanstvu a ne znati kada I gde su Srbi primili hriscanstvo. Mnogo je adekvatnije raspravljati o smrdljivim drogiranim babama.
U komentaru sam naveo nekoliko tacaka (bili su I redni brojevi ali su nestali) da bi neko mogao specificno da referise u svojim komentarima ili pitanjima. Naravno, kada se nema ikakvog znanja o necemu onda je tesko ista suvislo reci osim uopstenog lupetanja. Da li je nama bila potrebna becko-berlinska skola da nam kroji istoriju? Mozda samo da poseje seme koje evo sada daje svoje otrovne plodove. Nje vise nema, priznali su svoje manipulacije ali korov nastaje da se autonomno regenrise.
@ Disanje na trsku
Уверен сам да је до сада, јер углавном НА ЈЕДНУ СТАЈАЋУ ТЕМУ пишете ИСПОД БИЛО КОЈЕГ ТЕКСТА, свима јасно шта сте хтели да кажете. Хвала и у име „менаџмента блога“ на дивним идејама и распоређивању задатака (верујем да и Марк Еугеникос дели овај мој став). Али, дошло је време да „за појас заденете“ и да се држите теме. Кад буде тема историја Срба пре 7. века, Ви се наоштрите и – удрите!
Хвала на разумевању,
Александар Лазић
@Марк Еугеникос
Иако би тема коментара овдје требала бити отпадије од Православља и новотарење, и Ви и ја смо били испровоцирани да се бавимо Будизмом и хаплогрупама. Али кад је већ прича кренула у том правцу…
Обзиром да ми генетика није јача страна, замолићу вас за одговор на сљедеће питање. Негдје сам прочитао да је хаплогрупа I1b доминантна, осим на Динаридима, и на планинама Арабијског полуострва (Јемен) и на Тибету. Имате ли неко објашњење? Шта би могло повезивати ова три географски удаљена подручја? Осим што се ради о планинском рељефу, ја ту везу не видим. Поготово што се ту ради о три расе. Или двије, ако Србе и Арабљане, ипак, сматрамо истом расом. Бићу захвалан на одговору. Од Вас или неког другога, ко ову материју познаје боље од мене.
@Момчило
„Негдје сам прочитао да је хаплогрупа I1b доминантна, осим на Динаридима, и на планинама Арабијског полуострва (Јемен) и на Тибету.“
Управо супротно. За Јемен и Тибет не знам, јер се радови које сам ја читао ограничавају на Европу до Урала и Левант (од Турске и Сирије кроз северну Африку). Али што се Динараца тиче, I1b је управо најзаступљенија баш на простору Имотски – Прозор – Вакуф – Бугојно – Гламоч – Ливно – Сињ. У тој области, I1b се појављује код 64% мушкараца, у Босни код 52% мушкараца, у Хрватској, Србији и Македонији код 29 – 32% мушкараца, и код свих других у Европи далеко мање, са изузетком Молдавије, где се појављује код нешто више од 20%, упоредљиво са Словенијом.
Погледајте у тој студији коју сам повезао табелу 1 и слику 3а.