Немачки јавни сервис АРД: У литијама и они незадовољни „системом Ђукановић“

Посматрачи сматрају да се међу људима који учествују у процесијама СПЦ налазе и делови становништва који су незадовољни „системом Ђукановић“

Фото: Агенција Анадолија/М. Вујовић

Међу људима који учествују у процесијама СПЦ налазе се и делови становништва незадовољни ’системом Ђукановић’. А овај у протестима види подривање Црне Горе. Тако догађаје у тој земљи описује немачки јавни сервис АРД.

Јавни сервис АРД пише: „Црна Гора је независна од 2006. И има само око 600.000 становника. Од децембра прошле године десетине хиљада људи редовно излазе на улице због новог Закона о слободи вероисповести. Широм земље људи се окупљају двапут недељно, а тако је и у главном граду Подгорици. Прошлог четвртка, многи су учествовали у молебану у Храму Христовог васкрсења и литији Српске православне цркве. Процесије су исте као демонстрације, само што нису упућивани политички захтеви влади премијера Марковића. На малобројним транспарентима је писало само: ’Не дамо наше светиње’.“

„Црногорска православна црква постоји, али она је мала и православље је не признаје. Од независности Црне Горе постоје и тенденције да се поново етаблира Црногорска православна црква. Црногорски верници великим делом припадају Српској православној цркви. Она је потчињена патријархату у Београду, али је утицајна и у Црној Гори и стриктно одбацује нови Закон. Разлог: према том закону, све верске заједнице у Црној Гори морају да докажу да им припадају земљишта, цркве или манастири који су били у њиховом поседу пре 1918. године. Тада је Црна Гора била део Краљевине Југославије. Ако не успеју да докажу, објекти ће припасти црногорској држави. Српска православна црква у Црној Гори сада страхује да ће јој бити одузета имовина јер у Закону дословце стоји да ће такви објекти као „културно наслеђе државе“ прећи у државни посед. Она тврди да је тешко изнети доказе који се траже.“

„Спорни Закон је донет гласовима Демократске партије социјалиста и потписао га је председник Мило Ђукановић. Он влада најмањом чланицом НАТО око три деценије и под оптужбама је за бројне корупционашке афере, активно застрашивање штампе и везе са организованим криминалом. Посматрачи зато сматрају да се међу људима који учествују у процесијама Српске православне цркве налазе и делови становништва који су незадовољни ’системом Ђукановић’. А овај у протестима види подривање Црне Горе које спроводи просрпска опозиција којом управљају Београд и председник Александар Вучић. Држава неће дозволити да је уцењују на протестима, рекао је Ђукановић на државној телевизији РТЦГ“, пише немачки јавни сервис АРД.

Наслов и oпрема: Стање ствари

(Дојче веле, 11. 2. 2020)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , , , ,

1 reply

  1. Ovo je isto kao da ja kažem da među učesnicima u vlasti Crne gore i Srbije ima “i onih” koji su kriminalci. Znači, čak i kada se pomene nešto što prosto izbija na površinu kao vulkan, nemačka nezavisna i dobronamerna štampa to opisuje kao nekakav izuzetak od pravila. Niti u vlastima Crne Gore i Srbije ima poštenog čoveka, niti među ljudima u litijama ima jedan koji je zadovoljan Milovom vladavinom.
    Niti postoji ideja u nemačkim sredstvima informisanja da se stvari definišu onakvima kakve jesu.

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading