Александар Живковић: Закључак расправе у „Пролећу“ о изборима у САНУ

Закључак расправе у кафани „Пролеће“: Кључ је у томе да постмодернисти и либерали морају да контролишу државно финансирање културе и науке, јер њих тржиште неће, тржиште тражи традиционалисте

Извор: ФБ страница ресторана „Пролеће“

На дан избора за председника и часништво САНУ, не сасвим случајно (има ли ичег случајног?) обрео сам се у једној од ретких демократских институција у Београду, кафани „Пролеће“. Пред седницу, било је и неколико академика на доручку у великој сали – нисам приметио ништа завереничко у томе.

Главна расправа водила се у предњој сали, у којој је једна група уметника – у контексту избора у Академији – претресла стање у свим битнијим градским галеријама. Мене то подсети на срећно доба у коме је Српска краљевска академија вршила надзор над Народним музејом и Народном библиотеком, па почех да ослушкујем дискутанте. Углавном, причали су о томе која се група „ужирила“ у којој државној галерији. Какве су везе тих група са Академијом нисам најбоље схватио, изгледа да су у питању неке „парадигматске“ и идеолошке сродности са „струјама“ у САНУ.

Нови председник САНУ Зоран Кнежевић: Косово је за Академију дневна политика

Расправа се потом пребаци на изборе у САНУ, али је врло брзо закључена речима једног од учесника:

„Кључ је у томе да постмодернисти и либерали морају да контролишу државно финансирање културе и науке, јер њих тржиште неће, тржиште тражи традиционалисте.“

Извештач Стања ствари из „Пролећа“,
Александар Живковић



Categories: Четири стотине речи

Tags: , , ,

4 replies

  1. Mlogo je skupo u Proleću, nekada to bejaše narodna kavana.

    12
    2
  2. Нисам баш разумео, која је сврха објављивања овог кратког осврта/извештаја/денунцијације(?). Зашто се аутор није потрудио да мало прочепрка иза овог коначног(?) закључка. Само по себи, то би могло да буде интересантно. Можда и поучно. Овако – без смисла и сврхе. Штета.

    5
    5
  3. Надам се да се нећеш увредити, али овако сам и ја могао да направим много објава из много кафана. Могао си да се осврнеш на случај академика Крестића, односно ако имаш неке изворе да коментаришеш његову изјаву да су га практично заробили у стану да не би присуствовао седници. С обзиром с ким си седео у кафани, не сумњам да си релативно добро обавештен. Душан Никодијевић

    11
    1
  4. u sanu masoni, muškarci, nema žena

Оставите коментар