Епархија Новограчаничко-средњезападноамеричка: Прогласите КиМ окупираном територијом и поништите све споразуме са Бриселом и Приштином

Епархија донела Резолуцију на свом годишњем Сабору и послала јасну поруку Влади Србије

Годишњи Сабор епархије Новограчаничко-средњезападноамеричка у Омахи, Небраска (Извор: Стање ствари)

Српска православна црква је најстарија национална институција српског народа која је у најтежим историјским тренуцима била звезда водиља српском народу и играла је кључну улогу у националном ослобођењу. И поред свих својих унутрашњих проблема који су евидентни, СПЦ је ипак задржала прво место по народном поверењу. Међутим, у последње време све су учесталији приговори који долазе како од народа, тако и од истакнутих јавних личности, да се црквени врх исувише повезао са властима пружајући им политичку подршку и да су поруке црквених великодостојника по питању Косова и Метохије исувише благе, па чак и двосмислене, као и да се глас цркве уопште не чује по питању многих друштвених проблема који задиру у саму природу православног моралног учења.

Епархија Новограчаничко-средњезападноамеричка на челу са владиком Лонгином прекинула је овај тренд „црквеног ћутања“ на свом Годишњем црквено-народном сабору одржаном у Омахи, Небраска, па је јасније и гласније од било ког другог црквеног тела СПЦ послала поруку не само по питању најактуелнијег националног проблема – Косова и Метохије, него и осталих горућих питања српског друштва, као што су промоција трансџендер и ЛГТБ идеологије српској омладини кроз школски систем. Ова резолуција такође шаље веома снажну поруку и актуелној америчкој администрацији по питању украјинског сукоба, као и израелско-палестинског конфликта у којем Америка игра кључну улогу блокирајући сваки покушај Савета безбедности УН у доношењу резолуције која би зауставила континуирани масакр над палестинским цивилима.

С обзиром да је епархија Новограчанико-средњезападноамеричка највећа епархија СПЦ у дијаспори и броји 42 парохије, 4 манастира и две државно признате црквене школе – а налази се на веома важном и великом географском простору САД у којем живи већина српског народа у расејању – ова Резолуција има велики значај, јер уверени смо, представља мишљење већине васколиког Српства. Једно је сигурно, ово је најсмелији и најсвеобухватнији документ који је у Српској православној цркви донет последњих година.

† † †

Ми, свештенство, свештеномонаштво и делегати Црквено-школских општина епархије Новограчаничко-средњезападноамеричке, окупљени око свог Предстојатеља, духовног оца и епископа Господина Лонгина, сабрани на Годишњој епархијској скупштини 12. априла 2024. године доносимо ову

Р Е З О Л У Ц И Ј У

Као верни синови и кћери Српске Православне Цркве и духовна деца Св. Саве поздрављамо Његову Светост Патријарха Српског Господина Порфирија и све Отачаствене архијереје и просимо свети благослов.

Поздрављамо и наш многострадални српски народ на распетом Косову и Метохији упућујући молитве Господу и Богу нашему да спасе и заштити народ свој и да му ускоро подари дуго жељену слободу.

Иако лојални и примерни грађани САД, остајемо непоколебиви и верни у нашој љубави према Отаџбини Србији, Републици Српској и Црној Гори, па и ове године не можемо, а да не изразимо своју најдубљу забринутост поводом најважнијег националног питања за српски народ – Косова и Метохије.

Са великим неспокојем и узнемиреношћу већ годинама смо сведоци континуираног урушавања државности и територијалног интегритета Србије које је започето још потписивањем Бриселског споразума, а довршено такозваним Охридским споразумом прошле године. Пошто су свих 11. тачака овог документа постале познате јавности, јасно је и недвосмислено да се Република Србија обавезује да третира такозвану „републику Косово“ као де факто и де јуре независну државу, па према томе јасно је да овај документ представља врхунски облик кршења Устава Републике Србије, Повеље УН, и резолуције 1244, те га зато сматрамо чином достојним сваке правне и моралне осуде. Сматрамо да је за Српску Православну Цркву овај Француско-Немачки односно Охридски „споразум“ апсолутно неприхватљив, јер поред горе наведених разлога угрожава највиталније интересе СПЦ и народа на Косову и Метохији, доводећи у питање имовинско правни статус наших древних Немањићких светиња које се тамо налазе.

Манастир Нова Грачаница (Извор: Википедија)

Апелујемо и позивамо све представнике власти Републике Србије да у складу са демократским принципима и вољом већине српског народа, овај „споразум“, као и све претходне споразуме у којима су шиптарски сепаратисти добијали све, а Срби ништа, што пре одбаце и прогласе Косово и Метохију окупираном територијом.

Забринути смо чињеницом да се содомска трансџендер и ЛЏБТКју++ идеологија под плаштом „европских вредности“ на мала врата уводи у српски образовни систем, заједно са „родно равноправним“ језиком. Још од доласка комуниста на власт 1945. године врши се систематско затирање ћирилице, као српског идентитетског писма, које у ово наше време не само да не јењава, него достиже свој врхунац, а одговорност сносе не само они који су у власти, него и мас-медији који користе сваку прилику да се наругају српском језику кроз увођење бесрамности и вулгаризма. Следујући универзалној библијској истини да Бог створи човека по својему лику, мушко и женско створи их (Пост.1,27), савест нам налаже да гнусну сатанску идеологију осудимо, као и оне који је намећу српској омладини.

Такође, изражавамо своје најдубље огорчење, незадовољство и осуду Кијевског режима који већ годинама немилосрдно прогања канонску Украјинску Православну Цркву, којој је одузета једна од највећих светиња Свете Русије Кијево-Печерска Лавра. А све ово се на жалост догађа пред затвореним очима такозваног демократског запада, који је више пута показао да је ради „демократије и људских права“ спреман да пошаље своје „Милосрдне анђеле“ који су сејали смрт и осиромашеним уранијумом тровали читаве територије и народе. Молимо се Богу да се крвопролиће у овој земљи што пре заустави, те овом приликом позивамо актуелну администрацију САД да престане са подршком Кијевском режиму, који више и не крије своју приврженост нацистичкој идеологији. Молимо се Богу да се ова трагедија што пре оконча. Исто тако позивамо актуелну администрацију САД да се позабави горућим питањима која непосредно утичу на квалитет живота просечног америчког грађанина као што су све већа ерозија људских и грађанских права и слобода, (не)слобода медија и јавног изражавања, велика стопа криминала, све веће сиромаштво и инфлација, као и ужасно стање у којем се налази школство и инфраструктура, која све више личи на ону која се може видети само у земљама „Трећег света“.

Згрожени смо стравичним призорима из Палестине, а нарочито из Газе, где се пред очима целог света спроводи истребљење Палестинаца – као аутохтоног народа Свете Земље. Иако разумемо и саосећамо са страдањем недужних израелских цивила, не можемо да не подигнемо глас против страдања палестинске деце, као и уништавања цивилне инфраструктуре. Бојимо се, да би Христос када би се данас родио у Светој Земљи, морао да бежи у Египат, не од Иродовог мача, него од израелских бомби.

Да иронија буде већа, тај исти „демократски“ запад који подржава Израелски ционистички режим у овом злочиначком подухвату, припрема још једну резолуцију у Генералној Скупштини УН у којој желе да оптуже српски народ за наводни геноцид“ у Сребреници, само да би на тај начин скренули пажњу светске јавности од овог покоља Палестинаца, као и од колонијалних злодела, тог истог Запада, у којем су страдали милиони људи. Надамо се да већина држава чланица УН неће насести на ову подвалу и да ће се ујединити у неприхватању ове штетне резолуције.

Александар Врањеш: За шест месеци у Гази страдало више деце него што је укупно било жртава у Сребреници

Нашем верном народу у овој земљи поручујемо да чувају своју свету православну веру и црквено јединство, као и своје породице, као три највеће вредности, јер бити православни хришћанин јесте велика част, али и одговорност, увек имајући на уму речи Апостола Павла да је нама дато не само да верујемо у Христа Исуса, већ да за њега и пострадамо (Филип. 1:29) Живимо у свету који у злу лежи и где се грех глорификује као „цивилизацијска вредност“ али истински хришћани су се увек и свагда осећали као странци у њему, јер наша права отаџбина је на небу, у Царству Христовом. Пост, покајање и молитва су најбољи начин да се промени свет, јер промена почиње од нас самих, па зато истрајмо на овом светом путу до краја, јер без Голготе, нема ни Васкрсења.

Молимо се Богу, дародавцу свих добара да свима који су на власти, како овде, тако и у Србији просвети срце и разум да би схватили да је суд Божији последњи, те да своје функције обављају на корист народа и државе и пронађу дипломатска решења која су заснована на правди, јер једино тако можемо доћи до трајнијег мира и благостања свих народа.

У Омахи, Небраска, САД, 12. априла 2024.

(Стање ствари)



Categories: Гостинска соба

Tags: , , , , , ,

20 replies

  1. Амин !

    51
    2
  2. Браво! Сад само да власт Србије спроведе ову резолуцију и да се то оконча!
    Господе Исусе Христе буди нам у помоћи🙏🏻

    30
    5
  3. И, то је то?
    Патријарх, Сабор, велеиздајници на челу Србије, анатеме…?
    Боље да се нисте брукали и да сте ћутали, него што свесно или несвесно учествујете у издаји обманом верног народа и празнословљем.
    Да нам нисте ви указали ко нам зло мисли, умрли би у незнању.
    Стид нека вас је.

    21
    26
  4. Видим, коментари се и овде цензуришу.
    Ако, само наставите тако…

    7
    19
  5. Malo Amerikanci da nam posole pamet, nista ih ne kosta a prave ovde pometnju. Hoce li doci sutra da ginu…. a mi nemamo izbora. Tako da se postuje red i poredak jer sve znamo sta je,, Rezolucija,, otkrila
    i svi drugi to znaju jos bolje.

    2
    44
  6. Jos samo da,, uskoci,, papa vartolomio da ih podrzi.

    4
    34
  7. Коначно неко да проговори од институција, па макар били и тако далеко. Сад гледам по нeту- још нема никакве реакције из Србије на ову Резолуцију иако је још од 12. априла..

    50
    3
  8. Ова историјска резолуција је већ изазвала велику пометњу како у Америци тако и широм света. Амерички сенат већ размишља о одлагању председничких избора, а помоћ Украјини и Израелу се снањила на испод 100 билиона долара. Савет безбедности УН сазваће ванредну седницу генералне скупштине и предложити сличну резолуцију овој нашој на глобалном нивоу. Наравно, највеће (тектонске) последице ова резолуција изазвала је у нашој Патријаршији. Ауторима резолуције биће додељена највећа црквена одликовања за показану велику храброст и одважност на удаљености већој од 5000 километара од отаџбине. Слична одликовања очекују се и од државних институција, посебно од министарства спољних послова, канцеларије за дијаспору и одељења за односе са верским заједницама.

    15
    39
  9. Видим по коментарима да неким Србима не ваља ни кад Црква ћути о издаји, нити кад говори против издаје. Јасно је да нико у Стејт Департмент или у њиховој филијали – влади Србије нико неће ни трепнути због ове резолуције, али је ипак од велике важности пред историјом показати фа цела СПЦ не стоји иза издајничког режима у Београду, већ „само“ патријарх и Синод . Надајмо ће да ће ова резолуција бити подстрек и осталим епархијама да приговоре, ако већ и није касно. У сваком случају, мислим да свако ко ке патриота треба да подржи оваква саопштења, а не да их куди. Хвала.

    54
    4
  10. @ Александра Вулевић
    Добро да сте се јавили… Кад видех она два звоцала и њихове коментаре достојне оних стараца из Мапетоваца, помислих да „можда све јесте изгубљено“. Јер, ако не знамо да одлучимо шта јесте добро и ко нам је непријатељ онда (је)смо у великом проблему. И још се једна жали на цензуру, камо среће да га је избрисало и „бановало“ Уредништво! А други као православац, ошишано-латинично нам поручује да су ова најхрабрија браћа и сестре наша, сродници наши и по духу и по телу, заправо „Американци“, и док се у Резолуцији јасно осуђује оно око Кијевско-печерске лавре, тај турбо православац види „папу Вартоломеја“ као некоме коме би ова резолуција пријала. И онда на крају онај као сатирични, са хумором овцвалим али отровним.

    @ Колубарац
    Коментари ових тзв. правоверних Србаља доста говоре о дубини нашег пада. Нико им не ваља осим њих самих, ништа нису учинили али зато штедро саплићу остале. Ако немаш, Србине, брате, нешто паметно да кажеш, не звоцај као баба („људи трпе а жене КАО ВИ наричу“)

    31
    3
  11. @Колубарац, @Мали помоћник Божић Бате
    Ваши коментари, у Христу браћо поштована, крепе и радују – писмено из Небраске, коленопреклоно је слово пред Двери Царске… Да Спас даде јоште оваквијех слова, слова за Истину и Правицу за Србље и међ’ Србљем Светосавским…

    20
    3
  12. Господо, то како сте бранили и одбранили Цркву од јеретика, папољубаца и екумениста, имали смо прилике да гледамо и гледаћемо у крешенду који је на помолу.
    Изгледа да смо вам само остали ми „неистомишљеници“ да је мало и од нас одбраните.
    Секташење и по сваку цену, брањење небрањивог нас је и довело до овде, али ви наравно не налазите проблем у себи, него у другима који јелте, не говоре оно што вашим хипнотисаним ушима прија.
    Ова господа нису СПЦ, то су доказали, али нису ни Порфирије, а ни Сабор, а богами ни већина Владика.
    Овај папир, доспео или не доспео у јавност, не вреди ни по луле дувана. И не само да не вреди, него је опасан, јер поново по ко зна који пут, уместо да прецизно наведе симптоме, узроке и лек болести, дискусију диже на виши апстрактни ниво и расипа одговорност на Владе, режиме, власти и сличне синониме, уместо да прецизно напише јасно и гласно ко је Мамон, позове верни народ на Литију и стане на чело ње.
    Овако, ово је само њихов алиби, да су ето нешто рекли, да су се као побунили, да имају сутра „доказ“ да су дали све од себе, али ето, блентави српски народ није био на висини задатка. Томе служи овај безвредни папир.
    Да будем вулгаран, на памет ми пада Балкан-Експрес и она екипа која за сваки случај чува малу Јеврејку, покушава да купи и пилота Американца за сваки случај, да имају алиби, да се обезбеде на све стране како им нека нова власт не би поскидала главе ако Немци изгубе. Е на то ме асоцира овај ваш папир.
    Док се на тим вашим безвредним папирима не завиоре имена: 1. Александра Вучића и 2. Првослава Перића, и док им се не поставе директна питања у вези са распродајом Косова и Метохије, Србије у целини, распродаје Цркава и Манастира у Македонији, о анатемисању свих нас, о Владикама који здушно раде на умањењу усташких злочина и жртава Јасеновца, о усташољубљу, за мене сте сви комплет сарадници окупатора скупа са Првославом, а ви слободно овде пљујте по мени и по онима који се не слажу са вама, али сам сигуран да у дну душе сте и сами свесни колико је ово отишло предалеко, али сте кукавице да станете иза својих ставова јавно и без устезања и изговорите „јерес“.
    И нисте СПЦ ни ви, ни ја, ни ови издајници, Црква је народ који покушавате да обманете по ко зна који пут, само ради ваших синекура, аутомобила, ђувеча…
    Стидеће вас се потомство господо.

    27
    11
  13. @Ненад Спасовић

    Е да нам не отвористе очи својим коментаром остадосмо у мраку незнања на тему ко (глобално) коси а ко воду носи.

    Отидите до Косова и Метохије па сами извидите ситуацију. Онда нам јавите шта да радимо, е да и ми будемо бољи од ових што их пљујете.

    11
    19
  14. Oprostite draga braćo i sestre, nisam za neku oštru polemiku. Možda nesto nisam u pravu, svi mi zelimo da nam bude bolje.

    3
    6
  15. Године 1991. у Јозефштату (бивши Београд) Слободан Милошевић, партијски надимак Мало Морген, је признао сецесију Зловеније, чиме је започео, одмах је приметио Василије Тупурковић, неповратну ликвидацију Југославије.
    Године 2021. у Јозефштату Александар Вучић је „Црвеном реком“ постао ликвидатор Републике Србије и одмах поставио Првослава Перића за ликвидатора Србске Православне Цркве.
    Године 2022. у Јозефштату Првослав Перић је признао сецесију Охридске архиепископије, чиме је започео ликвидацију СПЦ.
    Лане 2023. у Охриду Александар Вучић је признао сецесију Автономне покрајине Косова и Метохије, чиме је започео ликвидацију РС.
    Данас 2024. у васиони сви живи разумници знају да више не постоје РС ни СПЦ пошто свака ала сме и може слободно и некажњено да граби и плени србску државну и канонску територију и да клевеће, роби и убија Србе, нарочито светосавце.
    Само принцип Србе спасава!

    28
    7
  16. Немојте лупетати глупости о нашем Патријарху…као најцрњи безбожници.Тако Хил све ради у ,,нашем интересу,,Значи није све како изгледа нама грешнима,једино папа не греши и понеки овде.

    2
    22
  17. „Међутим, у последње време све су учесталији приговори који долазе како од народа, тако и од истакнутих јавних личности, да се црквени врх исувише повезао са властима пружајући им политичку подршку и да су поруке црквених великодостојника по питању Косова и Метохије исувише благе, па чак и двосмислене, као и да се глас цркве уопште не чује по питању многих друштвених проблема који задиру у саму природу православног моралног учења.“
    Довољно је јасно. Не морају, нити је примерено у званичном документу да се поименце набрајају чланови власти, а није једини Вучић и нису само локалне власти. Није неформално обраћање и коментар па да се, као што ми пишемо по коментарима, сведе документ на приземну пљувачину. Мора тако. Лично сам и „нејасније“, а заправо савршено јасне, коментаре на актуелне теме писала које сам сматрала најсуштинскије тачнима. Уз цитате из дневних из читања оснажене Божјом речју и вечним истинама. Што се тиче брата који помену Вратоломију патријарха турског, можда је помешао ПЦУ са УПЦ. Иако је термин канонска и за УПЦ сада споран. Канонска је била УПЦ Московске Патријаршије од које су се одвојили и прекинули помињање Патријарха Кирила тако да су тренутно и они у расколу. Прецизније би било она која се сматра правном наследницом канонске УПЦ МП, садашња УПЦ. Али с’обзиром на то да су и једни и други у расколу…Бог допушта да сила физичка буде одлучујућа пошто силе духовне није било када је било потребно да се мало потрпи страдање и на делу понесе крст и прође Голгота. Одбацише Крст, а без крста нема ни спасења ни васкрсења. Заборавило се брзо на врло јасну Божију опомену. Када је Митрополит Онуфрије просуо вино из Путира по себи… Нема ништа случајно и у свему треба тражити већи смисао како би рекао Св. Нектарије Егински. Овде није морало превише да се размишља на шта је могла да се односи опомена.

    2
    5
  18. Ukrajinski mediji dodaju da je, tokom incidenta, isprskan antimins, u koji su ušiveni fragmenti svetih moštiju; i to onaj koji je pripadao mitropolitu Volodimiru Sabodanu (1935-2014), Onufrijevom prethodniku, a koji je, prema nekim mišljenjima, nakon ruske aneksije Krima namjeravao da izdvoji UPC (MP) iz Moskovske patrijaršije — ali ga je smrt preduhitrila.

    „Odežda koju je Onufrije poprskao pripada mitropolitu Volodimiru. Sada bi, prema crkvenim pravilima, trebalo da se spali. Ono što se dogodilo veoma je uznemirilo sve prisutne na liturgiji. Mitropolit Onufrije je utučen napuštio službu”, navodi portal „Лівий Берег” (lb.ua).

  19. Одлична Резолуције Епархије из дијаспоре. Светионик.

    14
    3
  20. Резолуција је успела, и јасно су изнете све чињенице које задиру у националне и верске ствари са којима се суочавају Срби у данашњем времену. Нису на месту вређања која су изнета у неким коментарима, ко је писао и где се они налазе, али тиме је добро што се офирају да знамо ко су ти који заступају и промовишу те рушилачке ставове против Српског народа. Мора се рећи да је ово јединствен моменат и јединствена група која је имала смелости да изађе у јавност у одбрану Српства, али ово што је изнето налази се у свим срцима Српског народа. Зато ова Резолуција треба да послужи као пример и налог осталим епархијама СПЦ, српским организацијама, српским удружењима и националним радницима да се јавно изјасне писаним и другим демонстративним форумима. Српство је одавно на удару и не сме да се трпи даље никакво насиље оних елемената који су навикли да то чине у својој дневној политичкој пракси. Знамо ко нас подржава и окренимо се њима!

    11
    4

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading