Марин ле Пен: Француском ће владати жена – или ја или Англела Меркел (видео)

ТВ дебата Марин ле Пен и Емануела Макрона пред други председничких избора у Француској

Кандидат за председника Француске независни центриста Емануел Макрон оптужио је вечерас своју противкандидаткињу, представницу деснице Марин ле Пен, да лаже, а она га је оптужила да је благ према исламском екстремизму и назвала га кандидатом елите.

У фронталном запаљивом судару у среду увече у телевизијској дебати двоје финалиста на председничким изборима у Француској, кандидаткиња крајње деснице Марин ле Пен оптужила је Емануела Макрона да је „кандидат дивље глобализације“, на шта јој је тај проевропски кандидат одговорио оптуживши је да „говори много лажи“.

Позвани да привуку неопредељене бираче да би победили у другом кругу избора у недељу, обоје кандидата је нападало од првих секунди дуела пред милионима ТВ-гледалаца.

Марин ле Пен, антиевропејка и противница досељавања у Француску, представила се као „кандидаткиња народа“, „нације, заштитница (…) радних места, безбедности, граница, од исламског фундаментализма“, све супротно Макрону, „миљенику система и елита“. Она, кандидаткиња од 48 година, уз ироничан осмех, смислила је да провоцира бившег министра економије „под командом Франсоа Оланда“, подсећајући га на његово учешће у веома непопуларној влади одлазећег председника.

Центристички тридесетдеветогодишњи кандидат јој је одговорио да то „што ви доносите, то је дух пораза“, осуђујући је. Са Ле Пен „напустићемо евро, Европу“, нагласио је он, док је, по анкетама, већина Француза непријатељски расположена према могућности напуштања јединствене валуте ЕУ. „Снага Француске је у томе што свуда зрачи“, тврдио је он.

„Ваша стратегија је говорити Французима мноштво лажи“, напао ју је јер је Ле Пен последњих дана највише говорила о европским темама. „Ви сте наследница система који деценијама успева на гневу Француза“.

Емисија је почела у приличном нереду, са оба кандидата који су прекидали једно друго и стално се враћали детаљима економских питања, због чега су новинари који су им постављали питања, тражили да „иду даље“, да би дебата имала смисла.

Говор Емануела Макрона, либерала у погледу привреде и друштва, снажно је усмерен на градску омладину, средњу класу и пословну заједницу. А говор Марин ле Пен против имигранта, против Европе и против система, намењен је да очара радничку класу, сеоско становништво, „невидљиве“ и друге Французе, жртве раширене незапослености. Напетост између то двоје кандидата за Јелисејску палату је била опипљива, кроз нападе на програме, и на личност. Макрон је критиковао Ле Пен, „наследницу странке екстремне француске деснице“, њену „логореју“ и немање „финоће“.

Екстремна десничарка Марин Ле Пен је оптужила проевропског центристу Макрона да „има разумевања за исламски тероризам“, јер су „безбедност и тероризам који представљају велики проблем, потпуно одсутна из вашег пројекта“, рекла је она оштро. „Немате план, али и поред тога имате разумевања за исламски фундаментализам“, рекла је она.

Макрон је заузврат оптужио Марин Ле Пен да „уноси грађански рат у земљу“.

„Уносите грађански рат у земљу (…) борба против терориста ни на који начин не сме да падне у замку грађанског рата“, рекао је он, додајући да је то замка коју „приписујемо терористима“. После десет дана кампање вођене бридом мача исуканог између два круга председничких избора, Макрон и даље води у анкетама, са око 60 одсто гласова, али изгледа да се разлика смањује, док ће апстиненција варирати између 22 и 28 одсто у недељу.

Неуспех антилибералног левичара Жан-Лика Меленшона и конзервативца Франсоа Фијона у првом кругу, оставио је горак укус у маси бирача који одбијају да бирају између „куге и колере“.

Ова телевизијска дебата два дана пре предизборне тишине, била је врхунац председничке кампање у Француској, где, иза програма, личности долазе на светлост дана.

Анкете показују да Макрон одржава сигурно вођство од 59 одсто гласова, али и да му је Ле Пенова, која ужива наклоност 41 одсто бирача, све више за петама, мада су раније дебате током предизборне кампање у Француској брзо утицале на промену мишљења јавног мњења, преноси писање Танјуга и Бете сајт НСПМ.

Погледајте како је дебату видео Борис Малагурски:



Categories: Преносимо

Tags: , , , ,

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading