Свакоме ко није потпуно ограничен јасно је да Вучић издаје националне интересе. Док Вучић то чини, руководиоци БИА и других институција пружају асистенцију ономе ко гази државу а на њеном је челу

Драгомир Анђелковић (Фото: ФоНет/Медија центар)
Фелдмаршал Боројевић (1856–1920) био је аустроугарски патриота. Барон Светозар, изданак наше крајишко-граничарске породице, догурао је до највишег аустријског чина. Ниједан други Србин није га имао!
Радило се о великом војсковођи који је свој живот посветио слави Хабзбуршке династије. Али да ли је био и српски родољуб? Тешко! Ништа не указује да је био привржен свему ономе што је од значаја за наш национални идентитет, и пре него што је Српство дошло у отворену колизију са интересима Беча.
Тим пре је тако било после интензивирања притиска на наш народ у Аустроугарској почетком 20. века, од када је за напредовање у државним структурама постало отежавајуће истицање Српства. Има индикације и да се Боројевић, по потреби, декларисао не само као Србин (што је био на основу порекла) већ и као Хрват (с обзиром да је рођен на простору хрватско-славонске бановине).

Фелдмаршал Светозар Боројевић 1916. године (Извор)
По свему судећи био је типичан системски опортуниста. Храбар и способан официр, али егоистично посвећен каријери и властодршцима од које она зависи. Све друго, укључујући и судбина народа из кога је потекао, било му је секундарно (ако му је уопште било од неког значаја).
Донекле, другачије није ни могло да буде, с обзиром да је свој успех градио на служењу туђој држави. Није у тим околностима могао да буде велики Србин, али није морао да буде ни анационалан. Нажалост, ствари неретко нису другачије ни када се служи држави у којој је сопствени народ релативна или апсолутна већина.
То најбоље знамо на основу нашег погубног југословенског искуства. Битно је каква је држава – национална, анационална или антинационална – са становишта интереса народа коме се припада, а не да ли је он у њој бројчано преовлађујући!
Патриотизам је љубав и лојалност према држави („отаџбина“ се по правилу са њом поистовећује), док је родољубље посвећеност култури и другом од значаја за очување националне свести. Када родољубље добије и политичку компоненту, онда можемо да говоримо о национализму тј. свеобухватној, између осталог и (гео)политичкој, посвећености свом народу (национализам не треба мешати са шовинизмом, мржњом према другим етносима).
Док год држава не постане према неком народу отворено негативна, родољубље није у супротности са патриотизмом припадника бирократије и механизама силе. Али национализам у системским оквирима, у сваком случају, није спојив са патриотизам када се ради о националној држави другог народа или о држави која је грађански дефинисана.
Но, данашња Србија је, срећом, према првом члану свог устава одређена као национална држава српског народа (и тек после тога, свих грађана). Она није апстракта анационална творевина већ, пре свега, држави „оклоп“ наше нације. Зато се од припадника институција – поготово оних које су задужене да бране државу – очекује спој патриотизма и национализма.
Ако су разни војно-полицијски мали и велики „Боројевићи“ могли да нађу оправдање у апстрактном патриотизму током постојања Аустроугарске или Прве и Друге Југославије, то у савременој Србији не може да буде случај. Наш патриотизам – на који толико воле да се позивају функционери Безбедносно-информативне агенције, војске или полиције – мора да буде испуњен националним садржајем.
Експрес: Како је убијала УДБА – југословенска индустрија смрти
Нажалост није тако. Патриотско-стерилне приче имају за циљ умиривање савести. Формула је проста и накарадна: ми „служимо“ држави, а власт најбоље зна шта је за земљу добро. Којешта! Није нормално окретати главу од гажења интереса свог народа!
Свакоме ко није потпуно ограничен (уз сав морални дефицит, такви људи нису на значајним местима у безбедносним структурама), јасно је да Вучић издаје националне интересе. Он не штити територијални интегритет и суверенитет Србије (што му је и уставна обавеза), већ га плански подрива, делујући у циљу одрицања од дела територије у корист алабанских сепаратиста.
Док Вучић то чини, руководиоци БИА и других институција, праве се да не схватају о чему се ради. Позивајући се на „државу“ и „патриотизам“, заправо пружају асистенцију ономе ко гази државу а на њеном је челу. За њих је, да се послужим језиком Џорџа Орвела, патриотизам – издаја, а одбрана националних интереса – антидржавна политика!
Бранко Вељковић: Реалније да је Вучић у Енглеској рапортирао шефу МИ6 него да је било обратно (2020)
У нашем систему и даље важи правило: и после Тита – Тито. Србождер је умро али његов дух и даље живи. А системски потомци оних који су хапсили и ликвидирали Србе који су се противили бољшевичком моделу „решавања“ српског питања – што је подразумевало стварање вештачких нација на рачун наше, наметање антисрпских републичких граница и креирање покрајина унутар Србије – данас су слепи извршиоци Вучићевих наређења.
Упркос томе што саучествују у гажењу виталних српских интереса, парадоксално тврде да се боре за државу. Такав, назовимо га, удбашки патриотизам, заслужује презир. Готово да је начелно компромитовао израз – патриотизам. Иза њега свако, шта год радио науштрб своје нације, може да се скрива. Уместо компромитованог апстрактног патриотизма, зато – живео (позитивни) национализам и национални патриотизам!
Строго поверљиво: „Шешељгејт“ или Како се организује гласање у Србији
Није битна држава сама по себи, већ каква је суштински. Шта је њен садржај. И Отоманско или Хабзбуршко царство биле су творевине које су обухватале велики део српског простора, а служили су им многи људи српског порекла, па су биле антисрпске државе! Ништа добро Српству није доносио патриотизам у односу на њих!
О томе нека размисли свако ко служи Александру без Косова, док распарчава Србију и за то налази оправдање у флоскули да је држава изнад свега. Најлакше је умиривати душу лажима али то не мења истину о томе ко је и шта је онај ко ради у корист велеиздаје сопственог народа!
Опрема: Стање ствари
Categories: Преносимо
И овај је био уз Вучића…
Kad li je autor prestao da bude „potpuno ogranicen“, i sta li je tome doprinelo, nesto se pitam? Da li je i on do tada bio pripadnik udbaskih struktura, pa se „razgranicio“ kad je prestao da bude? Gde li je pukla tikva?
Има ли далековидијих Срба од коментатора на СтСт?
Једно се заборавља – војни пораз има своју цену у губитку суверенитета, територија, утицаја, културног наслеђа и идентитета, уз повремено или (у нашем случају) непрекидно понижавање и изругивање.
При чему је ово понижавање дириговано од насилничке победничке стране али је реализовано домаћим рукама и памећу уз одсуство и најмањих трагова савести и морала.
Косово и Метохија су привремено преотети кроз масивну терористичко-војну кампању. Силом је окупирано и може се вратити само превладавањем исте или њеним само-повлачењем. За прво није нам (још) прилика, а за друго да се Богу молимо. И стрпимо.
@Jovan, Kad se vojska…
Вама је, дакле, битније да ли се Дража ‘упишкио у клупи у трећем разреду основне школе’, него оно о чему он потпуно тачно говори.
Дража „потпуно“ тачно каже да „хуље добро зборе, ал’ нитковски раде“!? Да главна хуља, са својом кликом ограничених, бескорених, алавих подрепашких креатура, преко свих државних медија (али и многих приватних), непрекидно трубе да су они највећи српски патриоти и родољуби, да им је њихов гуру наш Спаситељ, Месија, а да та бахата клика суштински, својим зликовачким деловањем, растачу државу и затиру народ, не само цепањем територије већ и разваљивањем по свим могућим шавовима свега онога што смо до сада успели да како-тако очувамо у времену општег пропадања: морал, култура, традиција, економија, просвета… !?
Дража, пак, ништа не каже о том великом делу народа који се тако лако хвата на ову удицу, о карактеру тих људи, о социјалној, образовној, сталешкој структури народа који подржава такву политику, тог човека и његове надобудне јуришнике. А то би било веома значајно сагледати и проучити. Какав је психолошки профил тих људи? Колико неко треба да буде ограничен, или необразован, или бескарактеран, или подмићен па да не схвата или не жели да схвати толико елементарну, просту чињеницу: да подржава, непрекидно даје глас, слави и кличе човеку који са својом кликом непрекидно сече грану на којој сви седимо? Зашто то раде?
„Politički analitičar Dragomir Anđelković poručio je da bi bilo pametno da se lider SNS-a Aleksandar Vučić kandiduje na predsedničkim izborima.Iako je sam Vučić to više puta demantovao, izjava Anđelkovića, kao nekog ko važi za dobro upućene u dešavanja u redovima naprednjaka, za poznavaoce političkih prilika ozbiljan je znak da je ta opcija ipak puštena u etar.“
Dobro upućen čovek.
Politički analitičar.Hm.
„Spisku mogućih predsedničkih kandidata priključio se i bivši šef diplomatije Vuk Jeremić, nakon što nije izabran za čelno mesto u UN. Anđelković konstatuje da je Jeremić ozbiljan kandidat te da, ako se pozicionira na srpskoj političkoj sceni, bez obzira na to da li će uspeti u predsedničkoj kampanji ili ne, ima osnovu da napravi snažnu partiju.“
Lepa,temeljna analiza od pre 7 godina.Seciranje čoveka koji se hvali Pozderačkim genima i grljaše se sa Tadić B.Koji mu beše i profa u njihovom matrixu.I,veli analitičar „snažnu partiju“.FPN me nije izneverio.Divne kadrove izbacuju već više od pola stoleća.
@Ганимед 4. јануар 2024. • 19:46
„Колико неко треба да буде ограничен, или необразован, или бескарактеран, или подмићен па да не схвата или не жели да схвати толико елементарну, просту чињеницу: да подржава, непрекидно даје глас, слави и кличе човеку који са својом кликом непрекидно сече грану на којој сви седимо? Зашто то раде?“
Не треба бољи доказ да демократија у којој већина одлучује, није систем за нас.
Није ни за кога, за нас поготово.
Маса није у стању да на исправан начин одлучује о својој судбини, једноставно нема потребан капацитет да донесе ни добу, ни најбољу одлуку.
Ето зато то раде.
U ove dane kad slavimo oprostite na latinici.Džaba mi pričešće.Ne.Pošten,vredan,pametan,lep smo narod.Prema nama je krojena demokratija.Ili u nama.Ajd ga znaj.Ali,nemamo je 110 godina.Malo sam se i borio.Ovamo i onamo.Pa sam siguran.Malodušnosti nema mesta.Da ne trošim prostor.46 %?Premalo.Bar 10 je…Nesigurnost nije u našim redovima.Nemojte se Bogu moliti ako ne verujete.
stipendija za najautohtonijeg Srbina ideeeeee….
Pre tri nedelje „Mi“ su bili antiutopijski roman Jevgenija Zamjatina (ima na jutjubu u audio formi), Milos Jovanovic je bio pomalo patriota, Drazenko je bio vucicevac, becko-berlinska (nepostojeca) skola je bila nesto najgore u istoriografiji! Ali, tri nedelje je dugo u zemlji u kojoj vreme stoji, pa su se iznanada pojavili „Mi“ (posto je vecina 20 godina na netu), Jovanovic je postao vitez svedskog stola, Drazenko je ostao vucicevac, samo je promenio red reci u recenici (kao i Vucic) i poceo da govori glasnije (Vucic tise), a becko-berlinska skola lingvistike je postala nesto najbolje sto je pogodilo Srbe otkada se nisu doselili.
Elem, gledao sam prenos iz staba „Mi“, prva recenica doktora No-a je bila da je neophodno da se izjednacni status drzavnih i privatnih medicinskih ustanova (svako se cese gde ga Srbi). Program stranke se sastoji u vikanju:“ MI, MI, MI…“ (videti youtube: The knights who say „NI“ – Monty Pyton and the Holy Grail!)
Vucicev drug Drazenko, Vucicev drug Parovic i Vucicev drug Sarovic, pljuvali su patriotsku opoziciju i pozivali na savez sa EUropatama!
Rusi se nisu ni priblizili Dunavu, a vec user…, jer su RT i Sputnjik funkcionisali kao privatni (najprivatniji) Vucicevi mediji na kojima ima mesta samo za njega i, gle cuda – „Mi“ :о
Za sve je kriva demokratija. To je i razlog sto je politika svedena na Vucica i afere, nema programa, nema odlucivanja, samo drljanje po papiru i krivac je demokratija! To ce nas na kraju odvesti u neki totalitarizam, pa ce nam Vucicevo doba stvarno izgledati kao zlatno (kada sam ja bio klinac, bio je vic da ce, u slucaju rata, Albanija upotrebiti oba aviona, a sada i sami imamo avijaciju od dva aviona! Ovde se vicevi pretvaraju u stvarnost, pa treba paziti sa cim se sali). Sta bi bilo kada bi morali nesto da odlucimo, npr.:“ Kosovo ili EU“, mnogi bi iznenadili sami sebe (pobedilo bi „ONO MOJE“ koje ima svako i koje ce Srbiji doci glave).
Vidi se sa Marsa da EUropate moze da pobedi samo leva, socijalisticka partija, neko ko moze da veze pitanje suvereniteta, ekonomije i socijalnog stanja. Kod nas je u pitanju ideja drzavnosti, a to pitanje se otvorilo iz socijalne nepravde. Najpotrebiji – mladi, sposobni, obrazovani, odlaze, a jos veci broj odlazi u unutrasnji eskapizam i depolitizaciju. Ekonomiju niko nije pomenuo ni recju! Kao sto se glasanjem za manje zlo napravilo veliko zlo, tako zahtevi za pravednijim drustvom, kao manje nepravednim, vode u sve vecu nepravdu, jer pravdu pretvaraju u nepravdu – samo manju. Pre tri nedelje, Ameri su izmislili „levicu“, pa to sad vazi i za drzave koje su decenijama tupile o marksizmu!
E, da, Bosko je potpisao nesto sa cetnicima (Ravnogorski pokret), ali ne mozes cetnika isterati iz rupe ni na glasanje :)))))
На фотографији из 1916. Изгледа као да Адолф Хитлер слика фелдмаршала Норојевића, не верујем да се баш тако потрефило а ни у повезаном извору те фотографије не поше ништа отоме
али личи
Ovome je trenutno glavni zadatak od Vucica da napada pokret Mi glas iz naroda i da ih predstavi kao trojanske konje.
Разумем Анђелковићеву оштру критику на рачун Вучића и постојећег система али би рекао да је мало касно „упалио“.
Оно што не разумем је повлачење паралеле између Аустроугарског фелдмаршала Светозара Боројевића ( von Bojna) и Александра Вучића од Чипуљића.
Класично питање на часу обраде лектире: “ Шта је писац желео да каже?“
Паралела би се могла повући између Боројевића и Баје (Баице) Соколовића, потоњега Мехмед паше.
По истој матрици обојица верно и одано служе интересима туђе државе/царства, с тим што се Соколовић пење до ранга другог човека у царевини.
Како историја каже Мехмед паша обнавља Пећку патријаршију и доводи свога сродника на место Патријарха.
Наравно ово је урадио у интересу турског царства да би сачувао мир на западним границама знајући да тамо у највећем броју живе Срби.
Сад где је ту Вучић? Анђелковић га оправдано критикује због издаје интереса државе којој је на челу.
@Миле – Нешто често гостују на Информеру….
Мислим да преношење оваквих лакрдијаша води дискредитацији овог портала.
Срећа постоји Јутјуб па можемо да видимо шта је аутор говорио пре 10 година
https://youtu.be/LhFrFDA9J3Y?si=nebEEFmDyv7cEO29
Аутор је сматрао да је Бриселски споразум одлично решење, и да добијамо више него што смо имали. А све ово што гледамо уживо је само имплементација тог истог Бриселског споразума. Питање је само да ли се нешто променило у политици према Косову, или у његовом статусу Вучићевих омиљених аналитичара, па је сада одједном аутор постао противник режима.
@Ганимед, раде то из истог разлога због чега су се клањали 40 година оном непомјанику
@Бранко треба неко да се суочи са њим
Хвала господину Анђелковићу што је смогао храбрости да каже истину. Било би лепо кад би и многи који овде упућују негативне коментаре према г. Анђелковићу прешли исти пут који је он прешао. Тада би нас било више који желимо добро нашем напаћеном народу.
@Задња – Ево нудим се да ме купи Вучић па да постанем опозиција кад будем незадовољан платом.
@Далековид дал’ далеко види — Најбоља опаска.
Војни пораз (до)носи последице.
Зашто смо фрустрирани и још увек не можемо да оформимо победничку платформу, прво унутрашњу па онда она када профункционише и ка споља, узрок је у веома погубној милошевићевској и еспеесовској поставци „победе“. Са проглашењем „победе“ над НАТО, еспеесовци су нам наметнули непотребне фрустрације и потоње несналажење.
Зато јер се у њима препознају. Српски народ је пропао. Углавном.