Богдан Петровић: Вучић решио да се „откочи“ пројекат ископавања литијума Риo Тинтa

Oдлука Владе о стављању ван снаге просторног плана у Јадру била je само „фасада“ да се прекине са дебатом око литијума, пошто је Рио Тинто наставио са пословањем у Србији

Богдан Петровић (Извор: Нова економија)

После неколико последњих „обраћања“ народу, више нема никакве дилеме да је Александар Вучић решио да се „откочи“ пројекат ископавања литијума на коме ради компанија Рио Тинто. Председник је чак рекао да ће „наложити“ Рио Тинту да што пре уклоне куће које су откупили од мештана у Јадру, да не стоје напуштене јер су, како он каже, ругло.

Излишно је рећи да је проблематика уклањања откупљених непокретности ван уставних ингеренција председника државе; много горе је што се председник државе уопште бави таквим, потпуно маргиналним питањем.

По свој прилици Вучић покушава да „припреми“ јавност на заокрет када је у питању експлоатација литијума. Да подсетимо, мало пре избора 2022. године, услед бројних протеста против експлоатације литијума, као „гром из ведра неба“ уследила је одлука Владе Србије којом је стављен ван снаге просторни план за то подручје који је омогућавао експлоатацију литијума.

Није велика тајна да је та одлука Владе била само „фасада“ да се прекине са дебатом око литијума, пошто је Рио Тинто наставио са пословањем у Србији и припремом веома обимне документације неопходне за добијање дозволе за експлоатацију. Да није тако, Рио Тинто би тужио државу суду и тражио одштету, а као што знамо, то се није десило.

Данас: Зашто је Рио Тинто „сишао“ међу народ и шаље поруке грађанима на Вајбер?

Сада је очигледно наступио тренутак да се званично покрене процедура. Власт очајнички жели да покрене привреду и сматра да ће ископавање литијума бити нови „замајац“ привредном расту који је потпуно посустао, судећи по подацима о практично замрлој индустријској производњи (не може се живети, наравно, само од извоза ИТ услуга).

То неће бити нимало лако, јер се огромна већина противи ископавању литијума. Против тога нису само опозиционо настројени грађани, већ и највећи број Вучићевих бирача.

Уосталом, зато је и нагло донета одлука о стопирању пројекта пред изборе 2020. године.

Директор Рио Тинта: Нисмо одустали од пројекта у Србији

Тешко ће бити убедити велики број противника рударења литијума у Вучићеве бајке да ће због рударења литијума од Лознице и околине постати малтене Елдорадо, у коме ће се настанити стотине хиљаде житеља, јер ће имати огромне плате за наше прилике.

Не чуди ни што је председник увек нервозан када „објашњава“ како је страшно погрешио када је зауставио Рио Тинто; то је можда неко од његових бирача и могао да прихвати, јер се није доводила у питање одлука да се од рударења литијума одустане.

Сада ће бити много компликованије објаснити „салто мортале“ који Вучић намерава да учини. Посебно што се ближе нови избори, који ће се по свој прилици одржати у пролеће наредне године.

Кристофер Хил: Рио Тинто није само обичан рударски пројекат, САД се труде да га подрже

Занимљиво је да по питању противљења рударењу литијума идентичан став имају и дубоко сукобљене прозападне („грађанске“) и национално оријентисане странке, а да не говоримо да се томе противи и велики број бирача владајуће коалиције.

Чини се да ће евентуалним јесењим покретањем пројекта Рио Тинта, Вучић направити озбиљну политичку грешку, таман када се велики протест против насиља (који су узурпирале прозападне странке за своје циљеве) малтене у потпуности обесмислио и расуо.

Отпор према Рио Тинту може врло лако да изведе много више грађана на улицу, него што се до сада активирало у протестима. Опозицији се отвара нова шанса да издејствује иоле опипљиве уступке власти – само што је за то потребно много више политичке памети него што је показала од када су избили протести после два масовна убиства и које су прозападне странке, очигледно без икаквих резултата, преузеле.

Нова: Рио Тинто и даље купује земљу, а из врха државе стижу поруке да је одрицање од литијума највећа политичка грешка деценије

Да би нови протести успели, кључно је да ниједно политичко крило опозиционе сцене не покуша да искористи отпор према Рио Тинту за своје уске политичке циљеве, уљуљкујући се да имају много већу подршку него што је то у стварности.

Наслов и опрема: Стање ствари

(Нова економија, септембар 2023)



Categories: Преносимо

Tags: , , ,

7 replies

  1. Па, ако Хил каже, ко (Вучић?) може хулити?

    15
  2. Из текста произилази да је неко из опозиције искрено против нечега што форсира екипа чији је Хил овде представник. Сад су против, а кад дође време, ако дође, биће за. Кликентела су истих шефова и чему млаћење о томе како се организовати у борби против нечег што им је свима у опису задатака као некоме коме ће бити омогућено да формално овде буде власт?

    17
    1
  3. KREĆE PROIZVODNJA NATRIJUM JONSKIH BATERIJA KOJE ĆE SE KORISTITI U ELEKTRIČNIM VOZILIMA
    28. februara 2023.
    Kineska kompanija Hina Battery postaje prvi proizvođač čije će se natrijum-jonske baterije koristiti u električnim vozilima, prenosi Nova ekonomija.
    Kako je preneo portal Cnevpost, reč je o modelu natrijum-jonskih baterija pod nazivom „E10X“, koje su se ranije koristile za pogon dvotočkaša.
    Korišćenje natrijum-jonskih baterija u putničkim automobilima, kako se ocenjuje, potencijalno označava veliku novinu na tržištu električnih automobila.
    Proizvođač baterija Hina Battery inače je predstavio tri natrijum-jonske baterije i najavio partnerstvo sa kineskim proizvođačem električnih automobila
    Anhui Jianghuai Automobile Group Corp (JAC).
    Jedan od novih modela automobila te kompanije prvi je koji ima ugrađene natrijum-jonske baterije. Automobil nosi naziv Sehol E10X.
    Kako se dodaje automobil koji je zajednički brend kompanija JAC i Volkswagen Anhui (fabrika baterija nemačke automobilske kompanije Folksvagen koja je izgrađena u istoimenom mestu u Kini) takođe razvijaju model električnog automobila sa natrijum-jonskom baterijom.
    Domet vozila sa novim natrijumjonskim baterijama napravljenim u Kini je oko 252 kilometra i mogu da se pune na takozvanim brzim punjačima.
    Električni automobil Sehol E10X trenutno je dostupan u sedam verzija, a cene se kreću od 46.900 kineskih juana (oko 6.810 američkih dolara) do 76.400 (oko 11.000 američkih dolara).
    Očekuje se da će natrijum-jonske baterije moći da budu zamena za litijum-jonske električne baterije čija je proizvodnja skuplja.

    Izvor: Nova ekonomija

    https://bif.rs/2023/02/krece-proizvodnja-natrijum-jonskih-baterija-koje-ce-se-koristiti-u-elektricnim-vozilima/

    11
  4. @Кобајаши
    У јаловини рудника литијума има највише натријума…

  5. Пројекат је укинут, није само пролонгиран. Укинут захваљујући удружењу Заштитимо Јадар и Рађевину. Ово је само плашење народа.





    1
    8
  6. Литијум јонске батерије ће бити у употреби али само електричне уређаје типа мобилни телефон и лаптоп. За аутомбиле ,посредством кинеске владе и фирме КАТЛ, ове или следеће године почиње производња и уградња батерија без Литијума у електрична возила. Да не бих писао већ исписано, и говорио већ речено (на енглеском) предлажем да погледате два видеа.

    Ко је КАТЛ?

    Каква је то нова батерија?

    Интеграција нових батерија у електричне аутомобиле је планирана за ову годину.
    https://www.evspecifications.com/en/news/6a6e796

    КАТЛ иначе држи око 50% кинеског тржишта аутомобила које је у 2022 укупно бројило око 7 милиона нових возила, што је 90% више него у претходној години 2021-ој. Имајући ово у виду, ако пређу делимично или у потпуности на технологију без литијума, доћи ће до озбиљног поремећаја на тржишту.
    https://www.digitimes.com/news/a20230328PD205/battery-catl-china-ev-battery.html
    https://www.chinadaily.com.cn/a/202301/17/WS63c602dba31057c47ebaa0ab.html

    Мада не постоје поуздани извори, верује се да је овај прелазак који води Кина и кинеске компаније, са Литијума на Натријум уследио из два разлога: Стратешки тешко одрживог ланца снабдевања (кобалт који је масеним уделом бар некад био најзаступљенији елемент у батерији се налази у Конгу) и због потенцијално озбиљних еколошких проблема које Литијум јонске батерије стварају јер у великој мери не могу да се рециклирају.

    Све у свему, Литијум има будућност али у много мањој мери него што се очекивало.

    Зашто и даље гледамо тамо где сунце залази, мени и даље није јасно. Ваљда навика.

    10
  7. Највише докумената за и са Рио Тинто-ом подписао је Александар Антић (Социјалистичка Партија Србије).
    А „највеселије“ од свега је брисање/уклањање вести/информација о званичној посети поменутог Антића Лондону и тамошњем парламенту, тако темљно да данас је веома тешко на интернету пронаћи било шта о тој посети.

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading