Сега МПЦ-ОА не сака да сослужува со СПЦ: Потегот на вселенскиот патријарх ги измеша лончињата

По одлуката на вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на МПЦ-ОА за канонска црква, работите се променети и дека не се планира одржување на заедничка богослужба со српските црковни великодостојници

Фото: МИА

Македонската православна црква – Охридска Архиепископија не добила покана и не планира одржување заедничка света архиерејска литургија меѓу великодостојниците на нашата и на Српската православна црква на крајот на годишниот Собор на СПЦ, што започна вчера во Сремски Карловци, а чиј работен дел во наредниве седум дена продолжува во Белград.

Српските медиуми викендов шпекулираа дека СПЦ планира да „признае единство“ со МПЦ-ОА на крајот на овогодишниот црковен Собор, по што великодостојниците на двете цркви заедно би отслужиле света архиерејска литургија што би претставувало знак на „помирување и обнова на единството“.

Сабор СПЦ: Поздрављамо одлуку „Македонске Православне Цркве – Охридске Архиепископије” о прихватању канонског статуса

Извори на МИА во МПЦ-ОА посочуваат дека во претходниот период било разговарано за таква можност, но дека сега, по одлуката на вселенскиот патријарх Вартоломеј од 9 мај за признавање на МПЦ-ОА за канонска црква, работите се променети и дека не се планира одржување на заедничка богослужба со српските црковни великодостојници.

Во однос на информациите дека на 5 јуни на празникот Педесетница или Света Тројца најверојатно во Истанбул, поглаварот на МПЦ-ОА, архиепископ охридски и македонски Стефан ќе одржи прва заедничка богослужба со вселенскиот патријарх Вартоломеј,  изворите на МИА од нашата Црква посочуваат дека се планира таква богослужба, но дека засега ништо не е прецизирано.

Васељенска патријаршија признала такозвану цркву Сјеверне Македоније за канонску, али не и аутокефалну

Претходно, во врска со ваквата најава, портпаролот на Синодот на МПЦ-ОА, митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј во изјава за Пресинг ТВ, само кусо одговори дека „ниту ја потврдува, ниту ја демантира ваквата информација“.

Опрема: Стање ствари

(Плус инфо, 16. 5. 2022)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , ,

9 replies

  1. Надлукавити лукаваго, вечита борба…

    11
  2. Може ли неко да преведе овај текст на српски? Ништа ме разумем.

    3
    9
  3. @Слађана

    Срж, срчика, срдце текста казује да некакви измишљени северномакедонци немају ништа саборно и Христолико са Србљем православним, но су јеретеци папскофанарског предукуса…

    19
  4. Господи помилуј!

    10
    1
  5. Хвала Зоране, збуниле су ме вести. Једна каже да македонска црква прихвата договор са српском црквом а друга вест опет каже да неће да служе заједничку литургију. Нисам имала стрпљења, признајем, да читам македонски текст до краја.

    4
    1
  6. Христос воскресе!

    Ако ништа друго, ствар ће бити истјерана на чистац. Просто је.
    Ако ОА одлучи да одбије пружену руку СПЦ-е, онда је сасвим јасно ко стоји иза њих, а и иза патријарха истанбулског (и целе Турске). И тиме се нашој цркви дају одријешене руке да престану било какво општење са Фанаром.
    Нисам сигуран да Фанар, након дешавања са Москвом, жели и смије да гура прст у око и Пећкој патријаршији. Надам се и Богу молим да до тога неће доћи. Него да ће и ова рана раскола коначно зацијелити.

    17
  7. ВАИСТИНУ ВАСКРСЕ ГОСПОД!
    Ево шта пишу фанариоти о нама.
    https://www.romfea.gr/epikairotita-xronika/50125-anoixti-epistoli-sidirokastrou-makariou-gia-tin-ekklisia-ton-skopion

    1
    3
  8. У писму Митрополита Сидирокастронског Макарија између осталог пише:
    „Индиректно, али јасно, неотуђиво право Васељенске Патријаршије да делове своје канонске јурисдикције проглашава аутокефалним и аутономним Црквама, заборављајући да су раније проглашени Патријарси укинути. А то је зато што им је потребна редовна ратификација од стране Васељенског сабора.

    Другим речима, Српска црква дели нешто што јој у крајњој линији не припада, што је, да је могла, требало да учини после толико година раскола и свађе са „скопском црквом“.

  9. Зато је кнез Милош наредио да се у Србији служи у црквама на српском а ко хоће да служи на грчком нека гради своје цркве. Бар тако каже историја.

    1
    1

Оставите коментар