Израелски медији наводе да ће Косово у будућности отворити амбасаду у Јерусалиму и да ће бити трећа земља која је то учинила после САД и Гватемале

Израелски министар спољних послова Габи Ашкенази потписује заједничку декларацију којом се успостављају односи између Израела и Косова, 1. 2. 2021. (Фото: Менахем Кахана/АФП)
Израел и Косово успоставили су данас дипломатске односе на виртуелној церемонији одржаној у Јерусалиму и Приштини.
Министар спољних послова Израела Габриел Ашкенази и његова колегиница са Косова Мелиза Харадинај Стубла потписали су заједничку декларацију о успостављању односа, пренеле су агенције.
Ашкенази је рекао да је он одобрио „званичан захтев Косова да отвори амбасаду у Јерусалиму“.
Успостављању односа Косова и Израела претходили су споразуми о нормализацији односа постигнути у протеклим месецима између јеврејске државе и четири арапске земље, Уједињеним Арапским Емиратима, Бахреином, Суданом и Мароком, наводи Франс прес и додаје да те државе нису признале Јерусалим као главни град Израела.
Косово, међутим, признаје Јерусалим као израелску престоницу, наводе израелски медији.
Ограничења на путовања, укључујући затварање израелског међународног аеродрома Бен Гурион, уведена да се заустави нагло ширење корона вируса, онемогућила су да се церемонија одржи како је уобичајено.
Израел је први пут виртуелно успоставио односе са неком земљом.
Церемонија се завршила откривањем плоче која ће бити постављена на улазу у будућу Амбасаду Косова у Јерусалиму.
Израелски медији наводе да ће Косово у будућности отворити амбасаду у Јерусалиму и да ће бити трећа земља која је то учинила после САД и Гватемале.
Косово до сада није признало Израел, не зато што се муслиманска већина у тој земљи томе противила већ зато што јеврејска држава није признавала Косово такође, не желећи да подржава унилатерално проглашење државности.
Израел је страховао да би то створило опасан преседан који би следили Палестинци, наводе израелски медији и подсећају да је одлука о признању донета у септембру на самиту лидера Косова и Србије у Белој кући у присуству тадашњег председника Сад Доналда Трампа.
Подсећа се такође да су се Русија и Србија противиле да јеврејска држава призна Косово.
„Данас исписујемо историју, успостављамо дипломатске односе између Израела и Косова. Ово је први пут у историји да се дипломатски односи успостављају путем Зума (апликација ZOOM)“, рекао је Ашкенази.
„Данас Израел постаје 117. земља која признаје Републику Косово као независну и суверену земљу“, рекла је министарка Косова.
Вјоса Османи поздравила успостављање дипломатских односа Косова и Израела
Вршилац дужности председника Косова Вјоса Османи оценила је данас, након што су Косово и Израел успоставили дипломатске односе, да су међусобни односи засновани на солидарности и пријатељству два народа.
„Односи наша два народа су у прошлости били јаки и заснивали су се на солидарности и пријатељству. Чин успостављања дипломатских односа отвара пут за продубљивање билатералне међуинституционалне сарадње, као и у другим областима од заједничког интереса“, казала је Османи.
Косово и Израел су данас успоставили дипломатске односе, као резултат споразума који је у септембру прошле године постигнут у Вашингтону између Косова и Србије, уз посредовање бившег америчког председника Доналда Трампа.
Александар Вучић: Нисмо нимало срећни због успостављања односа Израела и Косова
Српски председник Александар Вучић изјавио је данас у Паризу да Београд није нимало срећан због успостављања дипломатских односа Израела и Косова и да то неће позитивно утицати на односе Србије са јеврејском државом.

Александар Вучић (Фото: Бета)
„То је било очекивано већ шест месеци, зато у Вашингтону (4. септембра) и нисмо хтели да потпишемо документ заједно с Албанцима и Американцима. Нисмо хтели то да подстичемо, већ да подстакнемо Израел да то не уради, али Израел је изабрао да им је Америка најважнија. То неће сјајно утицати на наше односе, али отвара неке друге перспективе о којима не бих сада да говорим“, рекао је Вучић телевизији Пинк.
После састанка с председником Француске Емануелом Макроном, Вучић је казао да после успостављања дипломатских односа Израела и Косова више ниједна муслиманска земља неће хтети да призна косовску независност.
Вучић је навео да ће Србија сада чекати да види да ли ће Приштина да поштује свој део вашингтонског споразума и да ли ће дозволити да се прави пруга од Приштине до Мердара.
„Цео трик је да они хоће да праве пругу преко Косовске Митровице, Лепосавића и Звечана са Краљевом и Рашком да би нам узели српске железнице на северу Косова. Ми смо тражили и пут и пругу од Приштине до Мердара, они за то нису заинтересовани, јер ту нема српске железнице коју би могли да узму“, рекао је Вучић.
Он је казао да Србија сада чека поделу енергетских ресурса језера Газиводе са Косовом, на основу вашингтонског споразума, јер Београд „тренутно нема ништа“ од Газивода.
„Видео сам да је (званичник америчког Стејт департмента Метју) Палмер страховито упирао да се заврши споразум Израела и Косова, а знам да је био против вашингтонског споразума. Е сад ћемо да видимо да ли хоће да поделимо енергетске ресурсе језера Газивода“, навео је Вучић.
Премијер Косова на дужности Авдулах Хоти рекао је да је успостављањем дипломатских односа са државом Израел Косово пробило блокаду признања.
Опрема: Стање ствари
Categories: Вести над вестима
(за С*ање ствари експрес)
Председник САНУ: “Ето, видите.”
Председник Србије: “Ето видите! Па и САНУ је рекао …”
Муслиманске земље: “Ајд’ ови ‘НАТО а наши’ што јуре признање па се батргају, то и ђене-ђене, ал’ што ови што су се столећима свему опирали а сад амбасаду у Јерусалим?
И зашто, шејтана му његовог, САНУ?!? Има ли тамо бар неки наш иксан кад њихових нема?”
(Неко из сале добацује “Знате ефенди – Етихад, ПКБ, Београд на води …”, и бива прекинут: “Куш море, јок!”)