Једини лијек против дезинформисања је критичко размишљање, што захтијева вријеме и општу културу, стоји у коментару сајта који води Тјери Мејсан

Извор: voltairenet.org
Енглеска организација под именом Full Fact организовала је коалицију између релевантних министарстава Енглеске и Канаде и информационих џинова Фејсбука, Твитера, Гугла, Јутјуба и Ројтерс, с циљем борбе против дезинформација на енглеском језику на интернету.
У данашње вријеме већина влада моћних држава има специјализоване службе за ширење сопствене пропаганде. Најдјелотворнији у том погледу од Првог свјетског рата управо су Енглези.
Јутјуб брише снимке који тврде да је било изборне крађе у САД
Неки енглески новинари информацију схватају бинарно – или као истиниту или као лажну. Стога им је циљ утврђивање чињеничних грешака, што мисле да могу учинити за неколико часова док су, рецимо, судовима у Енглеској потребни мјесеци да утврде истину у случајевима тужби за клевету.
У пракси је, с једне стране, и могуће и неопходно разоткрити лажне наводе, али није тако лако утврдити тачност чињеница. Једини лијек против дезинформисања је критичко размишљање, што захтијева вријеме и општу културу. Једино што се може учинити на брзину је провјерити логику у вези с изнесеним чињеницама. Иначе се нећемо борити против дезинформисања, већ потхрањивати одређени консензус.
Са енглеског посрбило и приредило: Стање ствари
Categories: Посрбљено
Оставите коментар