Прави задатак грчких власти је реформа монашке републике. Власт треба да уклони њену независност и да све стави под контролу, рекао извор портала

Фото: Спутњику уступио Зоран Радовић
Грчка полиција намерава да исели „старо братство” из манастира Есфигмен: Широм Грчке протести
Полицијске снаге су распоређене на Светој Гори како би иселили „старо братство“ из „побуњеног“ манастира Есфигмена, игуман Методије је позвао да се спречи заузимање манастира, рекао је Спутњику стручњак за црквене односе, теолог и грчки новинар Александрос Стефанопулос.
„Ситуација је озбиљна. Пре недељу дана обратио ми се игуман Методије и рекао да су полицијски аутобуси стигли у то подручје како би извели операцију упада и заузимања манастира како би га предали другом малом братству које је формирао Васељенски патријарх. То је мобилизовало народ, а у недељу је одржан мањи скуп од неколико стотина људи у Уранополису“, рекао је Стефанопулос.
Према његовим речима, људи су се окупили за неколико сати, дошли су из Ларисе, Кавале, Крита и других региона Грчке.
Стефанопулос је рекао да се припремају и други скупови.
„Митинг ће бити у Солуну, а припремају се и у Атини, али датум још није одређен“, рекао је он.

Света Гора (Фото: Н.М)
Стефанопулос је ситуацију назвао озбиљном, јер се скоро цео Свети Кинот (стални управни орган Свете Горе, који се састоји од представника светогорских манастира) противи одлуци о исељавању монаха.
„Они кажу да су тако велике полицијске снаге послате на Атос да отворе полицијске станице у сваком манастиру – шлемови, сузавац, оружје. Све показује да се у подручју Есфигмена спрема упад, хапшење стараца и њихово изручење суду, што тражи Васељенска патријаршија. То је тражио Вартоломеј од премијера Грчке, Киријакоса Мицотакиса, када је био на самиту о Украјини“, рекао је Стефанопулос.
Према његовим речима, против полиције је и Света Епистасија (извршна власт Атоса).
„Света Епистасија је издала саопштење да не прихвата стварање полицијске управе или полицијских станица у сваком манастиру. Монаси сада одржавају ванредни синаксис (састанак) како би припремили посебну поруку“, рекао је Стефанопулос.
ЈУРИШ НА МАНАСТИР ЕСФИГМЕН ИЛИ ПРАВЕ СЕ ДА ВЕРУЈУ У БОГА, А ВЕРУЈУ САМО У ПОЛИЦИЈУ
Стефанопулос је рекао да је „старо братство“ монаха Есфигмена канонско јер манастир има хиљадугодишњу историју.
„Ствар је проблематична за патријаршију“, каже теолог.
Он је рекао да му је архимандрит Методије послао видео-поруку у којој се захвалио свима на подршци и поручио да је манастиру потребна помоћ.
Опрема: Стање ствари
Медији: Спрема се удар на независност Свете Горе, на мети и Хиландар и Пантелејмон
У Уранополису је одржан 21. јула митинг против поступака власти, које планирају да уз помоћ полиције и специјалне технике иселе монахе из манастира Есфигмен, преноси Newsfire.gr. Међутим, изгледа да је циљ грчких власти много дубљи.
Штавише, како наводе извори портала, планиран је сценарио „чишћења“ руског манастира Светог Пантелејмона, полиција ће ући и у бугарски, српски манастир и румунски скит.

Славољуб Мирковић, Прилаз Хиландару, акварел (Извор: Стање ствари)
Према речима извора редакције са Атоса, ситуација на Светој Гори је следећа: „У Вашингтону су поставили задатак да се промени статус монашке републике. У Грчкој не би требало да постоји неконтролисани извор слободе и независности. А за то је потребно уклонити последње место у земљи где власт припада монасима – монашку републику Света Гора“.
Како се истиче, први корак биће отварање нове полицијске станице, која ће пратити ситуацију у монашкој републици. И политичку и ред у републици.
„У ствари, прави задатак грчких власти је реформа монашке републике. Власт треба да уклони њену независност и да све стави под контролу, како не би било места где се могу наћи чак и потенцијални противници власти“, додао је извор портала.
Раније је било саопштено да су полицијске снаге распоређене на Светој Гори како би иселили „старо братство“ из „побуњеног“ манастира Есфигмена, игуман Методије је позвао да се спречи заузимање манастира.
Опрема: Стање ствари
Categories: Гостинска соба
маја гојковић, ана брнабић и њено партнер, тамара вучић,“ оно “ што има емисију на пинку, гараво ваљевче са нове тв и све остале родно осетљиве жене ( није обавезно поседовати и родницу ) из снс секте и евроатлантске, зеленоагендне, дигиталне ковид секте већ су уплатиле аранжмане за летовање на Атосу следећег лета ђавољег – олтарски апартмани и наосни пентхауси, “ ол инклузив „… За сиромашније, ту су испоснице, келије – без монаха аниматора…
А све је почело са “ ‘лектриком, мотором са унутрашњим сагоревањем, централним грејањем, са преко потребном монашком удобношћу, туристичким “ развојним потенцијалом “ који, ипак, остаје јалов ако нема жена – да будемо благодарни хазаро – англосаксонској аристократији и фанарским рајетинским, евет ефендијама, за ухваћени корак са савременим, модерним ( полу)светом и (зло)временом…
П.С.
Еда ли ће црквењаци свих помесних цркава, и из левог и десног плућног крила, те плућне, протестантске марамице, моћи да продају сладолед у сезони, на Атосу ?
Поштовани Зоране, да ли мислите да су православни цареви, ктитори светогорских манастира, користили најсавременија технолошка достигнућа тог доба када су градили манастире? Наравно да јесу. И да им је у то врема било доступно централно грејање, или сус мотори, сигуран сам да би их користили. То нема никакве везе са феминизмом, геј покретом.
@Пролеће
Поштовани, нововековни “ ктитори “ не само да имају икакве везе, већ “ суштују “ поменуто…