Догађаји у Украјини су последице безбожништва које се тако било укоренило. А то нам не делује непознато: и код нас је много подела и завађа, упозорио митрополит црногорско-приморски

Митрополит Јоаникије (Фото: Јутјуб)
Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије служио је данас, на Недељу Православља, уз саслужење подгоричког свештенства Свету службу Божију у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици.
У литургијској беседи он је многобројним верницима рекао да Недељу Православља зовемо и Чистом недељом.
„Није случајно, зато што смо у току ових првих дана поста чистили и своју душу и своје тело постом и молитвом да би у нама засијало лик Божји, да бисмо очишћени својом душом, срцем и мишљу били способни, пријемчиви да се у нама огледне само лице Божије по којем смо створени, по слици и прилици Божјој, по икони Божјој”, рекао је Митрополит црногорско-приморски.
Подсетио је да је данашњи празник установљен поводом победе Православља, иконопоштовања над иконоборцима и идолопоклоницима.
„Јер, за православну веру је карактеристично то да верује у оваплоћење Христово, у Његово истинско очовечење, у очовечење и оваплоћење Сина Божијега, самога Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа. Иконоборци су говорили, оправдавали своју злу науку да је Бог невидљив и да га зато не можемо сликати”, објаснио је Митрополит Јоаникије.
Казао је да је данашњи празник – празник Божије лепоте, Божије светлости и Божијег савршенства.
„Исповедамо да је православна вера таква да она увек ствара, да обнавља, да улепшава, да препорађа, да нас чини јаким и добрим, да усавршава у нама сваки дар који смо од Бога примили. На шта би личили наши храмови да их не украшавамо и не улепшавамо. А улепшавамо их и украшавамо да би вечна слава Божија засијала кроз ликове светих које сликамо. И тако исповедамо и оваплоћење Христово и Његово страдање и смрт и васкрсење. Тако исповедамо и наше спасење”, рекао је он.
Рекао је да та дуговремена борба Православља с иконоборцима у много чему подсећа на борбу Православља с атеизмом, комунизмом, са безбожним идеологијама нашег времена.
Митрополит Јоаникије: Црква не дијели народ на Србе и Црногорце
„И та борба траје, ево, преко стотину година, откад је то зло дошло нама из Европе, из протестантске Европе – то зло безбожништва, атеизма и комунизма. И ево та борба траје и понела је премного жртава. Замислите само колико у Русији, а нажалост и код нас. И код свих словенских народа. И надамо се да ће, као што је иконоборство морало да узмакне и престане, тако и комунистичка безбожна идеологија устукнути пред Православљем. Јер, Православље има лепоту, има истину, има правду, има милост, има човештво, богољубље и човекољубље. И то је наше оружје с којим се боримо и војујемо”, казао је Владика Јоаникије.
Додао је да ми православни верујемо да пред тим оружјем не може нико одолети.
Рекао је да су догађаји у Украјини последице безбожништва које се тако било укоренило.
„Многи светски мешетари су, наравно, ту гледали свој интерес. Као што видите, премного је лажи. Ми морамо да саосећамо са православним народом у Украјини, пре свега да се молимо Богу за тај народ, који се, нажалост, међусобно завадио. А то нам не делује непознато: и код нас је много подела и завађа. Па и Црна Гора је пројектована да буде мала Украјина”, упозорио је Митрополит Јоаникије.
Поручио је да се нада да ће се стање у Украјини брзо смирити.
„Данас је најтеже Украјинској православној цркви, нашој браћи коју предводи Блажењејши Митрополит Онуфрије. То је канонска Црква која је у јединству са Московском Патријаршијом и са свим другим Православним Црквама у васељени. Њима је најтеже”, рекао је Владика.
Наоружана група заузела манастир Украјинске православне цркве Московске патријашије
Позвао је верне на прикупљање помоћи православној браћи у Украјини, што су они чинили већ у току данашњег богослужења.
„Тамо су дубоки корени Православља. Тамо је велики ослонац целог Православља. И сви православни треба да се моле да дође до мира у братској Украјини”, закључио је Митрополит Јоаникије.
Након Литургије, храм је опходила празнична литија с иконама, а онда је, по традицији прослављања празника, прочитан Синодик Православља.
Опрема: Стање ствари
(Правда/Покрет за одбрану Косова и Метохије, 13. 3. 2022)
Categories: Вести над вестима
В. Преосвештенство: ЦГ јесте мала Украјина, само због брдског мутавог самомесијанства (које се огледа и у Вашој самоласкавој квалификацији), није успела, као ни никад у историји, да оствари нити једну од три ставке које квалификују озбиљну украјинизацију: ни Ослобођење, ни Спасење, а поготово ни Одмазду.
Зашто се зове Украјинска православна црква Московске патријаршије? Зашто се не зове једноставно Руска Православна Црква, ма где се налазила? Свештенство само на индиректан начин поспешује, иницира и даје импулс идеји о каквом цепању! Јер ако се каже „Украјинска православна црква Московске патријаршије“, увек ће се наћи неко који ће рећи у стилу:“Хоћемо Украјинску православну цркву, независну од Москве, шта ће нам Москва?“ Па и Милови министри у Црној Гори су се залагали за Црногорску православну цркву, независну од СПЦ, зар не? Чувено им је било: „Хоћемо Православље, а не Србославље!“.
На сву срећу Путин не слуша овакве владике типа Јоаникија, него је прави хришћански ратник у правом смислу те речи! Лансирана је даље позната прича од такозваних „духовника“, заправо највећа глупост о каквом доласку руског цара, и то са циљаном маргинализацијом искрених бораца за Божију правду попут Путина, и наравно са циљаним заглупљивањем људи, који треба да игноришу сваког ко није „ЦАР“. Опасна ЛАТИНСКА ПРЕВАРА!
Vi ste isto Mitropolite deo onih koji predadoste deo SPC, naslednicima Broza. Na fotografijama, vidim da ste neizmerno raspolozeni.