У случају избијања борбених дејстава и потенцијалног понављања људске катастрофе, сличне Сребреници, о чему је већ говорио и председник Путин, ниједна земља света неће остати по страни, рекао портпарол Кремља

Кремљ (Фото: Спутњик/Максим Блинов)
Украјина не одбацује идеју о војном решавању проблема у Донбасу, постоји опасност да се тамо понови ситуација слична трагедији у босанској Сребреници, и у том случају ниједна земља неће остати по страни, укључујући и Русију, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
„Украјинска страна не одбацује у потпуности идеју о решавању свог проблема на југоистоку уз употребу силе и о томе се може судити на основу различитих изјава“, рекао је Песков, констатујући да је ситуација на линији разграничења у Украјини крајње нестабилна.
Како је додао, „динамика развоја те ситуације и динамика понашања украјинске стране генерално носе опасност од обнављања великих војних операција“.
„У случају избијања борбених дејстава и у случају потенцијалног понављања људске катастрофе, сличне Сребреници, о чему је већ говорио и председник Владимир Путин, ниједна земља света неће остати по страни. И све земље, укључујући и Русију, предузеће мере како се такве трагедије више не би понављале“, констатовао је Песков.
На питање новинара да прецизира какве би мере Русије предузела у том случају, Песков је рекао да би се, „у случају понављања Сребренице на југоистоку Украјине, све земље света, све цивилизоване земље света, европске државе томе супротставиле на све могуће начине како би спречиле катастрофу, како би се избегло масовно страдање, масовна убиства људи“.
Портпарола Кремља су такође питали да објасни на основу чега руска страна повлачи паралелу између ситуације у Донбасу и сукоба у Југославији деведесетих година прошлог века.
„На основу неконтролисаних поступака различитих јединица Оружаних снага Украјине, на основу доминације националистичких расположења, на основу распиривања апсолутне мржње према становништву самопроглашених република, што потенцијално носи опасност од понављања таквих дејстава о којима смо говорили“, прецизирао је Песков.
Раније је и руски председник Владимир Путин изјавио да би могла да се догоди друга Сребреница ако Кијев успостави контролу над границом са Русијом, а да пре тога не осигура заштиту грађана Донбаса.
Поновно избијање грађанског рата је претња за Русију
Песков је такође упозорио и да би обнова грађанског рата у Украјини у пуном обиму представљала претњу за безбедност Русије.

Дмитриј Песков (Фото: РТРС)
Како је рекао, тренутно се ради искључиво о провокацијама на линији разграничења са Донбасом, међутим Украјина је показала жељу за ескалацијом конфликта.
„Кремљ је забринут због те потенцијалне претње“, додао је Песков.
Украјина се претвара у опасан регион
Песков је додао да се Украјина претвара у потенцијално нестабилан и опасан регион, и свака суседна земља предузима мере за заштиту своје безбедности.
„Украјина се, нажалост, сада поново претвара у потенцијално веома нестабилан регион. Наравно, свака земља која код својих граница има нестабилан регион, опасан, који прети да експлодира, предузима неопходне мере за осигуравање своје безбедности“, рекао је Песков.
Раније је немачка канцеларка Ангела Меркел позвала руског председника Владимира Путина да одустане од концентрисања војних снага дуж границе са Украјином.
Опрема: Стање ствари
Categories: Вести над вестима
Хвала лепо „ браћо ” . Зашто се нисте укључили да се не деси „ Сребреница”. Болело вас д× пе за Србе ? Нешто сте учестали у задње време са истицањем Сребренице. Стварно нисте знали ко је тамо , какву улогу имао???
ОВО ТРИЈЕЗНИ! По више параметара. Да сте ми живи и здрави, браћо. И далеко. Што даље, то боље.
“Спуштавах се ја на ваше уже,
умало се уже не претрже;
отада смо виши пријатељи,
у главу ми памет ућерасте.”
Vrlo neprijatno, ali takav nacin ophodjenja smo sami dopustili, jer su nam oni koji su bombardovali RSK, R.Srpsku i SRJ i omogucili i opravdali etnicko ciscenje Srba iz Hrvatske i sa KiM strateski partneri u ciju zajednicu zelimo da udjemo, sa cijim vojskama vezbamo, konacno nemacki ambasador u Srbiji govori da su bombardovali mostove u Novom Sadu, elektrane, vodovode, pijace, da bi sprecili genocid.To sve oslobadja Rusiju neke posebne obzirnosti prema nama.Konacno, mi i o KiM pregovaramo bez Rusije, tako da nije jasno kakav poseban “senzibilitet” osecamo glede izjava Rusije.Valda nam je vaznije sta misle oni sa kojima cemo sutra deliti bezbednosnu politiku prema Rusiji! Bice dobro, ako jednog dana i sama Rusija ne preuzme od NATO-a nacin “razgovora” sa Srbijom koji ona, kako SAMI POKAZUJEMO, najbolje razume.Sa druge strane, od onih koji su dopustili da se desi u Ukrajini ono sto se desilo, dok su oni gledali sankanje i bob dvosed, tesko da se nesto pametnije moglo ocekivati.
Elem, bejah veliki zagovornik “Pancira”.Mozda i prvi, kada je zapocela rasprava o modernizaciji PVO. Sistem je delovao da moze da brani objekte (PVO teritorije) i da stiti trupe u pokretu (PVO trupa) i da se zbog kombinovanog raketno/topovskog naoruzanja i modernog radara moze braniti sam, za razliku od npr. S-300 koji je deo slojevite PVO i zahteva zastitu sistema srednjeg i kratkog dometa. Ova saobracajka (prvo je javljeno da je: “…ispala raketa za “Pancir” iz kamiona”, sto pokazuje prvi instikt nasih medija, da lazu) pokazala je da vozilo nije lakoprohodno, sto dovodi u sumnju mogucnost pracenja trupa (nikada takvi sistemi nisu bili tockasi, vec gusenicari), kao i gomile unistenih “Pancira” po Siriji, Libiji i , posebno, Karabahu, dovodi u pitanje ovaj izbor, mada i dalje nije jasno za sta drugo bismo mi imali para, a da deluje da objedinjava navedene funkcije.
Ако желимо да Русија наступа координисано са нама, онда морамо ми активно да се договарамо са Русијом по свим тачкама које су нам битне. Не можемо да се константно улагујемо западу и третирамо Русију и њене интересе као девету рупу на свирали, а кад загусти “јој Русијо помагај”. Свако нормалан би презирао такву дволичност. Не могу Руси да буду већи Срби од нас. Не браним овим њихово помињање Сребренице; можда је неспретно, можда је намерно. Али нису рекли ништа објективно лоше. Нису тај догађај назвали геноцидом, само су рекли да не желе да се понови. Ни ми не би требали да желимо да се понови. Рекох, више би нам одговарало да је нису ни помињали, али упамет нам да наша улога у усклађивању српских интереса са руским интересима мора да буде много промишљенија и активнија. Не можемо стално нешто да тражимо а да ништа не нудимо.
Ово јесте употребљено као језик који “запад” разуме. За нас јесте непријатно јер верујемо да нам је Русија пријатељ. Не реагујемо на опскурне изјаве немачког амбасадора већ слушамо да наш Председник каже да је он “добар човек” који мора да преноси ставове нама “пријатељске” Немачке. Зашто онда Руси не би гледали свој интерес. Сами смо их искључили из преговора о Косову и Метохији. Не смемо заборавити да нас никада нису нападали, да су спречили да нас прогласе геноцидним, да подсећају да решење за Косово мора бити у складу са Резолуцијом 1244, да су руски борци гинули са нама док су нас “западни пријатељи” нападали. Не можемо очекивати да Руси буду већи Срби од нас.
Ситуација у Украјини/Донбасу нема никакве суштинске сличности са “Сребреницом”.
Верујем да је руска дипломатија изабрала да користи термин из два разлога:
(1) Садржај тог термина је пажљиво “пуњен” гебелсовском западном пропагандом и постао окидач за аутоматеске емотивне условне реакције на Западу (слично што и @Сара каже).
(2) Руси наравно знају истину и позадину дешавања (ликвидација 300-350 локалних кољача који су окрвавили руке до лаката масакрирајући Србе, своје бивше комшије, у Братунцу, Милићима, итд). Дакле, говорећи “Сребреница” кажу — западна подвала, кривотворење догађања. Не заборавимо да је у Холандији пала Влада због холандског батаљона који наводно није заштитио недужне цивиле — дакле дупла превара.
Оптуживати Русе да чине антисрпски потез је наивно или злонамерно.