Русијa избачена са свих спортских такмичења у наредне четири године

Светска анти-допинг агенција забранила спортистима из Русије учешће на свим такмичењима у наредне четири године

Фото: Максим Шипенков/ЕПА

Извршни комитет Светске анти-допинг агенције (WАDA) забранио је учешће спортистима Русије на свим међународним такмичењима у наредне четири године.

Како је саопштено, WАDA је одлучила да казни руске спортисте због манипулисања лабораторијским подацима.

„Препорука комитета за поштовање правила организације била је једногласно усвојена”, наводи се у саопштењу WАDA.

Русија је тако изгубила право да организује међународна спортска такмичења и подноси захтеве за њихову организацију, а њени спортисти не могу да учествују на Олимпијским играма и светским првенствима под националном заставом.

То значи да руски спортисти под заставом своје земље неће моћи да учествују на Олимпијским играма у Токију 2020. године, као и на Светском првенству у фудбалу у Катару две године касније, јавља Танјуг.

Русија ће упркос забрани, моћи да учествује на Европском првенству 2020 у фудбалу, на којем је један од домаћина градова Санкт Петербург, јер УЕФА није сматрана „организатором највећих такмичења” на коју би се ова забрана односила.

Русија има 21 дан да уложи жалбу Суду за спортску арбитражу (ЦАС) у Лозани, а сви спортисти који докажу да нису умешани у допинг скандал, моћи ће се такмиче под неутралном заставом.

„Желели смо да уведемо санкције које не могу да се ублаже. То дугујемо „чистим” спортистима, зато су санкције су морале да буду најјаче могуће”, изјавила је Линда Хелеланд, потпредседница WАDA.

Укупно 168 руских спортиста такмичило се под неутралном заставом на Зимским олимпијским играма 2018. године, након што је та земља добила санкције после Игара 2014. године, када је била домаћин у Сочију.

Руским спортистима било је забрањено да се под својом заставом такмиче у атлетици од 2015. године.

Извршни комитет WАDA је увео четворогодишњу забрану учествовања на међународним светским догађајима руководству Олимпијског и Параолимпијског комитета Русије.

Ако се пласира, Русија на СП под неутралном заставом

ЛОЗАНА – Светска антидопинг агенција (WАDА) саопштила је данас да фудбалска репрезенатција Русије, ако се квалификује на Светско првенство у Катару 2022, неће моћи да наступи под својом заставом због санкција које су изречене тој земљи.

WАDА је данас суспендовала Русију на четири године са свих великих спортских такмичења због манипулисања допинг подацима.

Руски спортисти на Зимским олимпијским играма у Сочију (Фото: Барбара Волтон/ЕПА)

„Ако се квалификује, тим који представља Русију неће моћи да учествује, али пошто већ постоји механизам који је успостављен, Русија се може пријавити за учешће на неутралној основи”, рекао је председник Комисије за жалбе WАDА Џонатан Тејлор, јавља Бета.

Данашња одлука WАDА значи да руска химна и застава неће бити дозвољене на Олимпијским играма у Токију 2020. године. Међутим, спортисти који докажу да нису учествовали у допинг скандалу моћи ће да се такмиче на Олимпијским играма под посебним условима и неутралном заставом.

WАDА је навела да постоје докази да је Русија манипулисала подацима из московске антидопинг лабораторије, које је предала у јануару како би прикрила стотине потенцијалних допинг случајева и подметнула лажне доказе.

Дмитриј Медведев: Хронична антируска хистерија

ГОРКИ – Премијер Русије Дмитриј Медведев оценио је да је данашња одлука Светске антидопинг агенције (WАDА) „манифестација хроничне антируске хистерије”.

„Чињеница је да се ове одлуке понављају и често примењују на оне спортисте који су већ кажњени на овај или онај начин… Чини се да је реч о наставку антируске хистерије, која је већ постала хронична”, рекао је Медведев у Горком, преноси ТАСС.

WАDА је данас суспендовала Русију на четири године са свих великих спортских такмичења због манипулисања допинг подацима.

„Недавно сам у једном интервјуу рекао да, на руској страни, и даље постоје проблеми са допингом. То је немогуће порећи”, додао је Медведев, јавља Бета.

Фото: Бета/АП

Он је, ипак, навео да би све релевантне организације у земљи требало да се жале на одлуку WАDА.

Данашња одлука WАDА значи да руска химна и застава неће бити дозвољене на Олимпијским играма у Токију 2020. године, као и на Светском фудбалском првенству у Катару 2022. године.

Међутим, спортисти који докажу да нису учествовали у допинг скандалу моћи ће да се такмиче на Олимпијским играма под посебним условима и неутралном заставом.

Опрема: Стање ствари

(Политика, 9. 12. 2019)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , ,

2 replies

  1. Aktuelni sampion u sprintu, Dzastin Getling je dva puta padao na doping kontroli i, evo, aktuelni je sampion.Tim Montgomeri, Merion Dzons, i Lens Armstrong nisu padali na doping kontroli, vec su ili cinkareni (Lens) ili se slucajno utvrdilo da su saradjivali sa lekarima trecerazrednih sportista koji su padali na doping testu (Montgomeri i Dzons).Zanimljivo da su od Ruskinja na doping testu pale Sarapova i plivacica Jefimova i da obe zive i treniraju u SAD i da su obe mogle da nastupe u Riju??? Hokejas Jevgeni Kuznjecov je kaznjen sa cetiri godine zabrane igranja na medjunarodnim takmicenjima, jer je koristio herion, ali u NHL je kaznjen samo cetiri utakmice i to zbog laganja, jer NHL ne tretira herion kao drogu koja moza da unapredi igracke sposobnosti.Andre Agasi se drogirao tokom karijere i nikada nije pao na doping testu.U dokumentarcu o Benu Dzonsonu, pokazalo se da su svi ucesnici cuvenog finala na OI 1988-e, pre ili kasnije uhvaceni u dopingu, osim, naravno, Karla Luisa (njegovi i Pauelovi skokovi u dalj od 8.90 su i danas daleko od dostiznih).Na istoj Olimpijadi Florens Grifit Dzojner (umrla vrlo mlada) je postavila svetske rekorde na 100m i 200m kojima ne mogu da se priblize ni dopingovane Jamajcanke (gotovo svi sprinteri iz Jamajke, izuzev Bolta, su padali na doping testovima).Zaboravljena je i knjiga nemackog golmana Haralda Sumahera u kojoj je napisao da su se Nemci dopingovali na SP 1982-e i 1986-e na kojima su igrali finala.Ili iznenadno povlacenje Jana Torpa iz plivanja, posle prica o dopinguCitavu aferu je, inace, zapoceo Grigori Rodcenko, sef ruske antidoping agencije koji je svercovao doping iz SAD.

    Inace, americki najbolji prijatelji, Britanci, dozivljavaju pravu renesansu u, ni manje ni vise, atletici i plivanju, vecitom izvoru americke dominacije na OI, sto im je donelo drugo mesto po broju medalja na proslim OI (zanimljivo je da jedan plivac moze da osvoji 6-7 zlatnih madalja, a da npr. vaterpolo reprezentaciji za to treba 6-7 Olimpijada, a to znaci nekoliko generacija i desetine i stotine hiljada klinaca koji treniraju, a na listi jedna plivaceva zlatna vredi kao jedna zlatna vaterpolista)

  2. Kod Kuznjecova se radilo o kokainu, ne heroinu, mala ispravka!

Оставите коментар