После изјаве бугарског премијера Бојка Борисова како нови шеф европске дипломатије Ђозеп Борељ мора да поштује став Европске уније у статусу Косова и Метохије уследила је жестока размена између српске и бугарске дипломатије

Ивица Дачић и Бојко Борисов (Фото: Ројтерс/Глас Америке)
Бојко Борисов: Ђозеп Борељ треба да заступа став целе ЕУ
Премијер Бугарске Бојко Борисов рекао је да би Ђосеп Борељ као будући шеф европске дипломатије требало да заступа став целе ЕУ и да без обзира што Шпанија не признаје независност Косова, друге државе-чланице јесу, па би у складу с тим требало да поступа.
„Можда имамо погрешну перцепцију разумевања европске политике, али сматрамо да је циљ да се тамо заступа заједнички став“, рекао је Борисов на конференцији у Познању након састанка са премијерима земаља Западног Балкана, преноси Танјуг.
Упитан да ли ће изјава француског председника „да неће бити проширења пре реформисања Уније“ утицати на динамику и успех Берлинског процеса, Борисов је рекао да је присуство француског премијера веома јасан и чврст одговор о ангажованости Француске у процесу интеграције региона.
„Чињеница да је француски председник послао свог премијера на данашњи састанак мислим да довољно јасно говори“, поручио је он.
Како каже, немачка канцеларка својом личном укљученошћу у овај процес доприноси много и сматра да је срећа што су државе на Западном Балкану окружене државама-чланицама ЕУ.
Ивица Дачић поручио Борисову: Став ЕУ није да је Косово независно
Mинистар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да став Европске уније није да је КиМ независно и да бугарски премијер Бојко Борисов, који тврди да јесте, мора да поштује тај став, а не да држи придике будућем шефу дипломатије ЕУ Ђозепу Борељу.
Он је то рекао за РТС поводом изјаве Борисова да би Борел као будући шеф дипломатије ЕУ требало да заступа став целе Уније и да, без обзира што Шпанија не признаје независност Косова а друге државе чланице признају, па би у складу с тим требало да поступа.
„Бојко, да ти кажем једну ствар, став ЕУ није да је Косово независна држава. Ти, Бојко, има да поштујеш став ЕУ, а не да држиш лекције Борељу. Шта значи тај безобразлук, на шта то личи. Доста ми је више тога, да не причам да је пре неколико месеци добио наше одликовање”, рекао је Дачић.
Он је казао да је сигуран да се Борељ неће понашати на тај начин да ће подржавати настојања неких држава које су признале Косово.
Говорећи о изјави аналитичара Бода Вебера да ће Борељ помоћи Београду да схвати да је реалност независност Косова, Дачић каже да би њима неко требало да помогне и посаветује их да је реалност другачија.
„Баш ће они да нам држе предавање. Највише од свега ме нервира лицемерје, када вас неко гледа у очи и прича вам нешто у шта ни сам не верује”, рекао је Дачић, преноси Танјуг.
Коментаришући изјаву немачке канцеларке Ангеле Меркел која је похвалила Србију за економски напредак, српски шеф дипломатије рекао је да сматра да ће та изјава наићи на жестоке реакције опозиционих странака које свакога ко хвали Србију стављају на стуб срама, а нарочито када се ради о Меркеловој која је имала најгору оцену за власт и спољну политику Бориса Тадића и Вука Јеремића.
„Могу да ми кажу шта хоће, али нека покажу своје резултате. Када је Меркелова дошла да разговара са (тадашњим председником Србије Борисом) Тадићем уочи избора 2012. године, министар спољних послова је био Јеремић, а они када су изашли са тог састанка, ја нисам видео блеђе људе и људе који су се више изненадили оним што је рекла”, рекао је Дачић.

Ивица Дачић (Фото: Бета)
Он је казао да није био на том састанку, али да је био на пленарном и да је за време ручка седео баш поред Меркелове.
„А сада имате Ангелу Меркел која хвали Србију, и то је велика разлика и велики помак у спољнополитичком положају Србије. Да ли су они сада на нашој страни, вероватнио нису у потпуности, али се изузетно променило”, закључио је Дачић.
Таксе морају да буду укинуте ако се жели наставак дијалога
Међународна заједница и Европска унија се понашају као духовне вође, „монаси са Тибета”, залажу се за мир у свету, уместо да воде ЕУ и јасно изричу своје ставове, изавио је данас министар спољних послова Србије Ивица Дачић.
На састанку током самита у Познању, коме су присуствовали и косовски министар спољних послова Беџет Пацоли и Ангелина Ајнхорст из Европске службе за спољне послове, Дачић каже да је Пацолија питао о забрани уласка српских званичника на Косово и тзв. договор о заједничкој дипломатији са Албанијом.
Како каже, Пацоли је то објаснио као „заједнички наступ”, а да је он Ајнхорстовој поручио да не би требало да ћуте као „монаси са Тибета”.
„Тог дана је (портпаролка ЕУ Маја) Коцијанчич дала изјаву да Приштина мора да се придржава договора о званичним посетама, што је договорено на почетку Бриселског споразума… У Европи не постоји земља где је некоме нешто забрањено”, рекао је Дачић на РТС-у, јавља Танјуг.
Према његовим речима, јасно је да главну препреку за наставак дијалога и његов успешан завршетак представља Приштина, односно њено одбијање да се постигне било какав компромис.
„Када су они наслутили да се стварају услови да се постигне некакав компромис, а не да се инсистира на ономе што је раније била званична политика дела међународне заједнице, али нажалост тог утицајног дела у западној хемисфери, да Србија мора да призна независност Косова и да ниједна друга опција није у игри, онда су наступили једнострани акти”, рекао је Дачић.
Министар истиче да је тешко веровати у то да се, како каже, међународна заједница „тресе” пред косовским премијером Рамушем Харадинајом.
„Таксе морају да буду укинуте, ако се жели наставак дијалога”, додаје Дачић.
Амбасадор Србије у Софији позвао на састанак у Министарство спољних послова због изјаве Ивице Дачића
Амбасадор Србије у Софији биће позван на састанак у бугарско Министарство спољних послова у понедељак, по налогу министарке Екатерине Захаријеве, због коментара министра Ивице Дачића о бугарском премијеру Бојку Борисову, саопштено је данас у Софији.
Како преноси агенција БТА, повод за позив амбасадору Србије је Дачићев коментар изјаве бугарског премијера Борисова на конференцији за новинаре на самиту о Западном Балкану у Познању.

Учесници Самита ЕУ-Западни Балкан у Познању у Пољској (Фото: Званична фотографија Самита/Глас Америке)
Бугарски дипломата позван на разговор због неспоразума око Космета
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић изјавио је вечерас да је по његовом налогу отправник послова Бугарске позван на разговор у Министарство спољних послова, поводом изјаве бугарског премијера Бојка Борисова да нови високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Ђозеп Борељ не може да се руководи ставом Шпаније о Косову, него да мора да поштује став целе ЕУ о независности Косова.
„Србија са Бугарском као суседном земљом жели добре, пријатељске и савезничке односе, што подразумева и висок ниво разумевања за најважније интересе два земље и два народа. Као сто ми имамо разумевање за питање бугарског националног идентитета, језика или Гоце Делчева, тако очекујемо и разумевање значаја питања Косова за српски народ. Ова изјава бугарског премијера се не односи, дакле, на питање квота за риболов или квалитета српског сира у преговорима са Европском унијом, већ се односи на питање територијалног интегритета Србије”, рекао је Дачић у изјавио достављеној Танјугу.
Како је истакао, зато такве изјаве морају бити прецизне, јер није тачно да цела Европска унија има јединствен и заједнички став о независности Косова.
„Напротив, став је статусно неутралан, и зато се Косово у документима ЕУ означава звездицом и фуснотом. И сви функционери ЕУ су дужни да то поштују, без обзира да ли су те државе признале Косово или не. Било да је у питању Борел или Борисов, или било ко други. Или је у питању погрешна интерпретација, било његове, било моје изјаве. Зато је циљ позива отправнику послова Бугарске на разговор у МСП да се отклони сваки неспоразум и у пријатељском духу настави наша сарадња, уз захвалност Бугарској на подршци европским интеграцијама Србије”, истакао је Дачић у изјави достављеној Танјугу.
Рамуш Харадинај захвалан Бојку Борисову због „принципијелног става о Косову“
Косовски премијер Рамуш Харадинај захвалио је бугарском премијеру Бојку Борисову на „принципијелном ставу према Косову и његовом праву да буде део европске породице”, преноси РТК2 на српском језику.
Наводи се да је Харадинај оценио да „одлука да домаћини наредног сусрета буду Бугарска и Северна Македонија чини још значајнијим Берлински процес за Западни Балкан”.
„Косово је важан део овог процеса и биће уз савезнике као додатна вредност интеграције региона у ЕУ. Међусобно признање са Србијом у постојећим границама, отворило би нашу перспективу. Снажно подржавам визију премијера Борисова са свеобухватном Европом што превазилази менталитет прошлог века који је узроковао трагедије. Без обухватања свих држава Западног Балкана као део европске породице, ЕУ не може бити потпуна”, написао је Харадинај на Фејсбуку, јавља Танјуг.
Александар Вучић: Пролазни неспоразум са Бугарском, иначе имамо одличне односе
Председник Србије Александар Вучић каже да Србија и Бугарска имају одличне односе, а последња дешавања и изјаве званичника две земље су, каже, само пролазни неспоразуми.
„Бугарска је признала независност Косова, Србија не признаје, и то су наше разлике. У свему осталом имамо добре односе, ово је пролазни неспоразум. Разговараћу следеће недеље с Бојком Борисовим и председником Радевим, ми имамо припаднике бугарске мањине у Србији, за које хоћу да се осећају као своји на своме“, казао је Вучић на конференцији за новинаре након посете Председништву деце основних школа са севера Косова.
Додао је и да ће се лично залагати да се „у најкраћем могућем року вратимо на стазе добрих односа“ са Бугарском.
Бојко Борисов: Знам колико је питање Косова болно за Србе, помоћи ћемо нашој браћи
Бугарски премијер Бојко Борисов изјавио је да није дозволио министарки спољних послова Екатерини Захаријевој да оштро реагује на изјаве српског шефа дипломатије Ивице Дачића, јер, како је истакао, он „зна колико је питање Косова болно за Србе“.
Бугарски премијер Бојко Борисов изјавио је да није дозволио министарки спољних послова Екатерини Захаријевој да оштро реагује на изјаве српског шефа дипломатије Ивице Дачића, јер, како је истакао, он „зна колико је питање Косова болно за Србе“.
Борисов је то рекао у недељу, на конгресу владајуће Герб странке у Софији, преноси БТА.
Борисов је оценио и да, уколико се Београд и Приштина не споразумеју, неће бити даље перспективе за регион.
Он каже да ће Бугарска „помоћи својој браћи Србима“ и, како је навео, на пример, следеће године биће завршена изградња аутопута за Београд, пренела је БТА.
Наслов и опрема: Стање ствари
Categories: Вести над вестима
Србија данас има много пријатеља у свету. Зато је корисна она народна изрека: – “Чувај ме од пријатеља. А од непријатеља ћу се и сам чувати”. И једно додатно питање. Како нам могу бити пријатељи они који нас убеђују да треба да се одрекнемо своје покрајине Косова и Метохије?
Дачићу, овим и сличним перформанскима нећеш никога заварати. Потписивањем на новчаницама и кочоперењем пред неким пигмејцима из комшилука се не постиже ништа. Ако ти је заиста стало до српских интереса, и одбране КиМ – а јасно је да није, ни теби ни влади чији си део – онда уведи контрамере на шиптарске санкције. Уведи порез од 110% на сву робу која се преко Србије превози за Ким, забрани прелазак границе свим становницима КиМ који немају српске документе, као и прелет њихових авиона, и распиши нове потернице за Харадинајем и другим злочинцима. Да си заиста то што се претвараш да јеси, то би и у радио. С обзиром да ништа од тога не радиш, јасно је да не радиш у српском интересу.
Узгред, твој бугарски колега је рекао истину: ЕУ јасно стоји иза нарко-терористичке парадржаве. Грчка, Шпанија итд. су само изузеци који потврђују правило.