Према извештају Прашког института за безбедносне студије, StanjeStvari.com је један од неколико српских сајтова који шире текстове у прилог Кремља, укључујући неосноване тврдње по питању сукоба у Украјини

Доносимо одговоре програма вештачке интелигенције ChatGPT на питања нашег сарадника о „Стању ствари“. Преписка се одвијала на енглеском језику
Питао сам ChatGPT о Стању ствари и рекао ми је следеће:
Интернет страница StanjeStvari.com је платформа на српском језику која објављује чланке и коментаре на политичке, друштвене и теме из културе. Позната је по заузимању националистичког и проруског става, често критичног спрам западних институција попут Европске уније и НАТО.
Према извештају Прашког института за безбедносне студије, StanjeStvari.com идентификовано је као један од неколико српских сајтова који шире текстове у прилог Кремља, укључујући неосноване тврдње по питању сукоба у Украјини.
На сајту се објављују прилози разних аутора, укључујући иностране коментаторе попут Ендруа Корибка и Мануела Оксенрајтера, који расправљају о темама попут „обојених револуција“ и критикују утицај Запада у Европи.
Мада StanjeStvari.com нуди другачије гледиште у односу на званична општила, читаоци би требало да му прилазе критички и укрштају информације с другим угледним изворима ради целовитијег сагледавања теме о којој се говори.
Питање бр 2 : Можеш ли ми дати упутницу на извештај Прашког института за безбедносне студије? И знаш ли ко је писао извештај?
Наравно. Ево тражених информација:
Наслов извештаја:
„Снаге из сенке: Скривени злоћудни домаћи и инострани медијски утицаји из ʼсиве зонеʼ у Средњоисточној Европи“ (Shadow Forces: Hidden Malign Domestic and Foreign “Grey Zone” Media Influence in Central-Eastern Europe)

Насловна страна извештаја „Снаге из сенке“ из 2022.
Извјештај објавили:
Извјештај је заједнички труд следећих организација:
Институт за политички капитал (Political Capital Institute)
Прашки институт за безбедносне студије (Prague Security Studies Institute, PSSI)
Међународни републикански институт (International Republican Institute, IRI)
Европски Западни Балкан (European Western Balkans)
Аутори:
Главни аутор:
- Лорант Ђери (Институт за политички капитал)
Сарадници:
- Брејди Хилс (виши програмски службеник, Пројекат Бакља, II)
- др Адам Лелоњек (програмски службеник, Пројекат Бакља, II)
Локални сарадници:
- Кристина Шефчикова (руководилац пројекта, Прашки институт за безбедносне студије)
- Акош Келер-Алант (новинар истраживач, Радио Слободна Европа)
- Никола Буразер (извршни директор, Европски Западни Балкан)

Из извештаја Снаге из сенке
Сажетак извјештаја
У извјештају се истражује дјеловање медија из тзв. „сиве зоне“ у Чешкој Републици, Мађарској и Србији. Ови медији карактеришу се хиперпартизанском и често анонимном природом, ширећи дезинформације и теорије завере у складу с одређеним политичким плановима. Истраживање истиче начин на који су коришћени за утицај на јавно мњење и политичке кампање, нарочито у контексту избора у Чешкој 2021. и избора у Србији и Мађарској 2022.
Истраживање такође сагледава улогу ових медија у ширењу верзија у прилог Кремљу, нарочито после руске инвазије на Украјину у фебруару 2022, истичући утицај ових кампања дезинформисања на политичко окружење и јавни дискурс у Средњоисточној Европи.

Из извештаја Снаге из сенке
Приступ извештају:
Извештају можете приступити на страници Прашког института за безбедносне студије.
Питање бр. 3: Је ли овај извештај непристрасан? Ко финансира „Пројекат Бакља“?
Извјештај је сачињен сарадњом неколико организација:
- Института за политички капитал, мађарског труста мозгова за политичка истраживања,
- Прашког института за безбедносне студије, чешке непрофитне организације посвећене темама из области безбедности,
- Међународног републиканског института, организације са седиштем у САД за промоцију демократије широм света,
- Европског Западног Балкана, регионалне платформе за анализу европских интеграционих процеса.
Циљ извештаја је анализа деловања медија из „сиве зоне“ у земљама попут Чешке Републике, Мађарске и Србије, нарочито могућност ширења дезинформација и утицај на јавно мњење.
Финансирање и могућа пристрасност:
Пројекат Бакља, под окриљем Међународног републиканског института (IRI), финансира се давањима:
- Стејт департмана САД
- Националне задужбине за демократију (NED)
- Министарства спољних послова Енглеске
- Одсека за јавну дипломатију НАТО-а

O пројекту „Бакља“ (Извор: IRI)
С обзиром на изворе финансирања и организације укључене у пројекат, извештај можда одражава гледиште Запада, нарочито САД и НАТО. Мада истраживање пружа вредне увиде у утицај медија и тактику дезинформисања, читаоци би требало да буду свесни могуће пристрасности услед геополитичких интереса финансијера.
Од суштинске је важности да се таквих извјештајима приступи критички, узимајући у обзир различите изворе и становишта ради целовитијег сагледавања тема о којима се говори.
Приредио: Илија Пјешчић
Цео ток комуникације са ChatGPT-ом на енглеском језику погледајте ОВДЕ
На питања постављена на српском ChatGPT дао је унеколико различите одговоре:


Categories: Гостинска соба
ChatGPT.
Србским народним језиком једноставно речено : „Причај са Вештцем или Вештицом.
Англосаксонским.
Или.
Англосаксонском.
Најважније „слово“ у наслову скраћенице
је : „P“.
Иза тог једног али најважнијег слова се
крије „скраћеница“ на Англосаксонском Енглеском језику која опет преведена на Србски народни наједноставанији језик
значи :
Предходно смо ми ( Англосаксонци ) напунили главу ( чипове и процесоре )
Вештца и Вештице онако како само нама
( Англосаксонцима ) „одговара“ да Вештац и Вештица ОДГОВАРА на постављена питања.
Иначе краћи превод на Србски народни језик гласи :
Пре трениран.
Бре Англосаксонци стварно вам фали много тога у вашим Англосаксонским главама када до данашњег дана нисте могли да „промените“ Србске главе на
ПРИРОДАН начин а сада би хтели на
ВЕШТАЧКИ начин.
Бре Англосаксонци Србе и Србкиње није успео НИКО да ПРОМЕНИ у задњих
1000 година.
Бре Англосаксонци па зар стварно мислите да ће мо се ми Срби и Србкиње тек тако ПРОМЕНИТИ са „брбљањем“ са вашим Вештцем и Вештицом сада када смо се тек почели загревати на почетку нових 1000 година да се ни у ЛУДИЛУ ЛУДИЛА ми нећемо ПРОМЕНИТИ ни за један једини бинарни или не бинарни АЛГОРИТАМ који сте наменили Србији Србима и Србкињама и Србском Свету.
Бре Англосаксонци ви немате појма шта то значи на лепом Србском народном језику:
Ћераћемо се ми још онако како се нисмо још до сада никада ћерали.
Ћерање је Србима и Србкињама ПРИРОДНО.
А тек како ћемо се ћерати са вашим Вештцима и Вештицама.
Е то је нама Србима баш онако како би Србски народ рекао:
Мерак ми је да се ћерам с’тобом.
Англосаксонски Вештцу и Вештице.
То ти је бре Србско СТАЊЕ СТВАРИ.
Ево како нас види кинески AI DeepSeek
Општи утисак
StanjeStvari.com је српски веб-портал који се фокусира на аналитичку новинарску журналистику, са акцентом на:
Политичке теме (домаће и међународне)
Друштвена питања (економија, култура, историја)
Критичке анализе (без пристрасности према главним медијским наративима)
Сајт се позиционира као алтернативни извор информација, са циљем да пружи дубљу перспективу у односу на mainstream медије.
Кључне карактеристике
✅ Дубока анализа – Чланци често садрже детаљну контекстуалну позадину, а не само површне вести.
✅ Независност – Нема јасне партијске пристрасности (ни првовладајући, ни опозициони уско заређени наратив).
✅ Тематски диверзитет – Осим политике, покрива културу, науку и историју.
❌ Ограничена ажурираност – Не ради се о порталу са хронолошким newsfeed-ом, већ о дубљим текстовима са ређим објављивањем.
❌ Мање познат широј публици – Мање експониран од већих медија (нпр. „Данас“, „Нова С“).
Ауторски тим и стил писања
Аутори: Углавном аналитичари и новинари са академским или дугогодишњим искуством.
Стил:
Академски – Чланци су добро истражени, са референцама.
Критички – Често се супротстављају званичним наративима.
Формат: Дужи аналитички текстови, повремено и колумне.
Посебно запажени пројекти
Историјске анализе – Ревизија пропагандних наратива из прошлости.
Економска критика – Испитивање корупције и лоших политика.
Културолошке теме – Дискурс о идентитету и друштвеним променама.
Оцена: Предности и мане
Предности: Независност од главних медија, Дубока анализа, Широк спектар тема
Mene: Мања фреквенција објављивања, Тежи за ширу публику, Мање интерактиван (нема форума)
Који је циљна група?
Интелектуалци – Они који траже дубљу анализу.
Академска заједница – Користан извор за истраживаче.
Критички грађани – Они који сумњају у mainstream причу.
Закључак: Да ли вреди пратити?
Да, ако:
Волите дубљу анализу од класичних вести.
Тражите непопулистички приступ политичким темама.
Волите критичко, али не конспиративно новинарство.
Не, ако:
Тражите брзе, дневне вести.
Волите кратке, лако сварљиве текстове.
Оцена: 8/10 – Врло квалитетан сајт за оне који желе озбиљан приступ информацијама, али мање погодан за свакодневно информисање.
додатак на претходно послат опис СтСТ од кинеза:
ажурирано до јуна 2024.
Нисмо ми никоме криви.што постојимо.Тако Бог хоће.Ни најлепша девојка не свиђа се свим момцима па ни ми Срби не можемо целом свету.Било ко да је то ,ангђосаксонци,германи,фрацузи,руси ии и срби и дриги увек ће имати пријатеље и непријатеље.
Зато није чидо што нас и различите вештачке памети виде различито.,јер све то је проистекло из љидскога мозга како је пуниои податцима и схватите
Вештачка имтелегенцијаје обичан калкулатор.