Горан Даниловић: Ако не можемо да обезбедимо устоличење митрополита – не заслужујемо да будемо држава

Све то је, на сву срећу, мала снага и мислим да никога у Црној Гори посебно не плаше. Мала је снага, али, на велику жалост, мала је и памет, упозорава Даниловић

Горан Даниловић (Фото: Борис Пејовић/Вијести)

„Ако нисмо спремни да обезбедимо да велики празник остане празник, онда не заслужујемо да будемо држава, а то смо давно заслужили“, рекао је бивши црногорски министар Горан Даниловић за „Спутњик“ у осврту на узаврелу политичку атмосферу у Црној Гори, месец дана уочи устоличења митрополита црногорско-приморског Јоаникија на Цетињу.

Устоличење митрополита црногорско-приморског Јоаникија, које је заказано за 4. септембар, распламсало је политичке страсти у Црној Гори. Група Цетињана данас је јавно запретила да ће спречити тај „издајнички и окупаторски“ чин. С друге стране, црногорски премијер Здравко Кривокапић изјавио је да тај догађај не могу да спрече појединци којима „читав живот нешто смета“ и најавио да ће на церемонију доћи без обезбеђења.

Епископ Јоаникије (Фото: Сергеј Забијако)

Опречни ставови црногорске власти и појединих политички острашћених Цетињана изазвали су забринутост за безбедност одржавања церемоније, поготово зато што ће јој присуствовати и патријарх Српске православне цркве Порфирије, а према незваничним сазнањима и председник Србије Александар Вучић. Ипак, разлога за бригу нема, уверавају бивши црногорски министри.

Устоличење митрополита Јоаникија – безбедно

Некадашњи министар унутрашњих послова Црне Горе Горан Даниловић за „Спутњик“ истиче да никоме не треба да буде нелагодно тог дана, на велики празник, осим онима који мисле да рушилачки и каменицама могу да јуришају на Цркву и њено власништво и на државу и њен образ.

„Овде се ради о покушају политичке манипулације екстремним и радикалним групицама које не представљају већинско мишљење нити Црне Горе нити Цетиња. То је један жалосни, примитивни покушај обрачуна с епископом Јоаникијем и СПЦ. Заиста не мислим да је достојно Црне Горе и нашег народа да нас у страху од тога шта ће направити држи шачица људи са бандитским намерама. Мислим да је то посао, и то не голем, безбедносних служби и да су дужне да га заврше адекватно“, напомиње Даниловић.

Цетињски манастир (Фото: Н. Ђурић)

Он није желео да прогнозира какве би провокације могле да се догоде на дан устоличења, али је уверен да Агенција за националну безбедности и Управа полиције знају све људе који су спремни да направе конфликтну ситуацију и да им неће допустити да буду „господари Цетиња“.

Здравко Кривокапић поручује: Нема места за бригу

Даниловић верује и да се Кривокапић консултовао с тим службама пре него што је најавио да ће устоличењу присуствовати без обезбеђења, јер су оне задужене за процену безбедности црногорског премијера. Упитан да прокоментарише ту изјаву, Даниловић одговара:

„То има смисла због тога што се на тај начин с позиције представника владе ставља до знања да је држава Црна Гора способна и спремна да сваком појединцу, високом госту и званици гарантује сигурност. Таква изјава премијера може бити различито тумачена, али ја је тумачим у том смислу, да не треба бринути, да људи треба да се посвете празнику устоличења митрополита Јоаникија, а не да стрепимо свако мало од групе људи који су анонимни и гласни на друштвеним мрежама и порталима, а потпомогнути од тихе политичке струје ДПС-а и њених коалиционих партнера окупљених око Комитског савеза. Све то је, на сву срећу, мала снага и мислим да никога у Црној Гори посебно не плаше. Мала је снага, али, на велику жалост, мала је и памет“.

Устоличење потпуно легитимно

Бивши министар правде Црне Горе Драган Шоћ сматра да би на дан устоличења могли да буду организовани политички мотивисани протести, али не очекује да ће ишта моћи да поремети церемонију. Он додаје да у Црној Гори нико не оспорава правни легитимитет митрополита Јоаникија ни канонски поступак његовог довођења на трон митрополита црногорско-приморског.

Цетиње (Фото: Слободна Херцеговина)

„То никада није ни био предмет расправа у Црној Гори. Постоји предмет расправа око тога да ли је постојала некада аутокефална црква, је ли она насилно укључена и угашена, али било шта што се дешавало унутар Цркве никад нико није оспоравао. Ту не видим никакав простор, нити очекујем да би на том плану било шта могло да се деси“, оцењује Шоћ.

Група Цетињана данас је путем саопштења поручила Kривокапићу да они „нису ти што им читавог живота нешто смета“, већ да су „ти којима смета издаја“, као и да неће дозволити да се Цетиње и Цетињски манастир „скрнаве“ и да ће у то уверити оне који у то не верују.

Подсетимо, митрополит Јоаникије је хиротонисан у чин епископа руком блаженопочившег патријарха српског Павла, уз саслужење покојног митрополита Амфилохија, управо у Цетињском манастиру 1999. године.

Стефан Ђурић 

Опрема: Стање ствари

(Спутњик, 11. 8. 2021)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , , , , , , ,

2 replies

  1. Свашта сам у животу могао да помислим, али да ће у Цетињу бити новоусташа изниклих на најмрачнијој комунистичкој идеологији и политици – то нисам. Пих!

    11
    1
  2. Полакоте, ево још 30 година стоички да истрпите, престројите се у усташе и готов поса. Остали сте без ичега, чак и ово задње за шта сте мислили да сте се изборили сте изгубили. Газе вас, не патишу. Колико је Здравињо идиот толико су и ови што га не обарају.
    Зар сте мислили да ће служба да дозволи да победите? Нису дозволили ни Српској народној странци да ојача него увалили паразите и формирали ДФ. И то под патронатом блаженог Амфилохија.
    Ђе је држављанство за 30000 људи? Ђе су бирачки спискови? Ђе је демонтажа ДПСа? Ђе је попис? Ђе је Уговор?
    Ах да…

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading