У атару села Брасина код Малог Зворника пао је авион ратног ваздухопловства Миг-21 и том приликом обојица пилота су настрадала

Страдали пилоти мајор Дејан Крсник и капетан прве класе Звонко Васиљевић (Фото: Министарство одбране)
Пилоти мајор Дејан Крсник и капетан прве класе Звонко Васиљевић из 101. ловачко-авијацијске ескадриле 204. ваздухопловне бригаде РВиПВО Војске Србије погинули су приликом пада авиона МиГ-21 у рејону села Брасина код Малог Зворника, изјавио је данас портпарол Министарства одбране и Војске Србије мајор Милан Гујаница у селу Брасина.
Он је истакао да су министар одбране Александар Вулин, начелник Генералштаба генерал Милан Мојсиловић, командант Ратног ваздухопловства и ПВО генерал-мајор Душко Жарковић и командант 204. ваздухопловне бригаде пуковник Бране Крњајић данас обишли место пада авиона и разговарали са очевицима.
„ Авион је непосредно пре полетања комплетно прегледан у складу са процедурама, када је утврђено да је спреман и исправан за извршење задатка. Начелник Генералштаба генерал Милан Мојсиловић и командант Ратног ваздухопловства и ПВО генерал-мајор Душко Жарковић су након завршетка увиђаја војних и цивилних органа формирали комисију за испитивање ванредног догађаја, односно стручну комисију која ће се бавити узроцима удеса ваздухоплова МиГ-21“, рекао је мајор Гујаница.
Он је додао да „припадници Министарства одбране и Војске Србије са дубоким болом жале за погинулим колегама и упућују најискреније саучешће њиховим породицама“.
Пилот мајор Дејан Крсник, командир 4. авијацијског одељења 101. ловачко-авијацијске ескадриле, рођен је 28. маја 1971. године у Београду. У професионалној војној служби био је од 30. јула 1994. године. Ожењен је и отац једног детета.
Пилот капетан прве класе Звонко Васиљевић, помоћник команданта за обавештајно-извиђачке послове 101. ловачко-авијацијске ескадриле, рођен је 3. октобра 1977. године у Лозници. У професионалној војној служби био је од 29. септембра 2001. године. Ожењен је и отац двоје деце.

Место пада авиона Миг-21 (Фото: Редакција Зворник данас/Вечерње новости)
Претходно је данас тужилац Окружног јавног тужилаштва у Шапцу Зоран Обрадовић изјавио је да су у паду авиона МИГ 21 Војске Србије јутрос у селу Брасина код Малог Зворника погинула оба пилота, а да је један мештанин повређен.
Обрадовић је за „Вечерње новости“ потврдио да се авион срушио у селу Брасина, код рударског насеља.
По његовим речима, било је речи да је пилот катапултирао, „али је, сасвим извесно, да су погинула оба пилота“, а да је једна особа повређена.
Повређен је један мештанин из Брасине у чијој близини куће се догодила трагедија, наводи портал „Новости“, а према извештајима РТС, он је са опекотинама примљен у лозничку болницу.
У болници су рекли да је мушкарац (1961) убрзо након пада авиона збринут у јединици интензивне неге и да је задобио опекотине грудног коша, главе и руку, али да је свестан и оријентисан, наводи РТС.
Током дана Министарство одбране потврдило је погибију двојице пилота у паду ловачког авиона Миг-21 у рејону села Брасина код Малог Зворника и додало да су формиране комисије за утврђивање узрока удеса.
Како је раније навело Министарство одбране, авион МиГ-21 Војске Србије, који се срушио јутрос око 9.10 часова у рејону села Брасина код Малог Зворника, прегледан је у складу са свим процедурама и наком прегледа констатовано је да је исправан и спреман за лет. Према сазнањима Н1, Миг-21 је полетео са аеродрома у Батајници.
Мештанин Станоје Грујић је за РТС испричао шта се јутрос догађало.
„Прво је био јак звук авиона и ниско је летео, изелетели смо из куће ја и супруга, било је безазлено, борио се, окретао. Онда је био пад, после се јак дим подигао, одмах сам отишао колима, одиграло се у врло кратком времену“, испричао је Грујић.
Кад је дошао на лице места, мештани су се окупили, а чула се и накнадна пуцњава.
Пилот Бориша Мандић: Упозоравали смо, али нас нико није слушао
Бивши пилот Бориша Мандић казао је да је погибија пилота у летилици МИГ-21, која се данас догодила у рејону Малог Зворника, „катастрофа немерљивих размера“.
Мандић је рекао да су настрадали пилоти били његови ђаци.
„То су моји студенти, дубоко жалим и саучествујем у болу њихових породица. Биће времена да се о свему томе прича и да се извуку поуке. Треба сести за сто и извући поуке да се овакве несреће више не би понављале“, казао је Мандић за Нова.рс.
Навео је да је годинама летео у МИГ-у 21 и да је многе пилоте научио да лете.
„Ми смо годинама саветовали предлагали нудили решења, али нас нико није послушао“, рекао је Мандић.
Он додаје да је реч о малобројној популацији пилота, која, како објашњава, „многи значи, која је превише скупа, а губи се…“
„Биће дана да трезвено кажемо, људи десило се то, то више не сме да се ради“, закључио је Мандић.
Петар Војиновић: Авион који је пао у Брасини набављен 1986. године, имао одобрење за лет до 2026. године
Уредник портала „Танго сикс“, Петар Војиновић, каже за РТС да је авион који се око 9.00 срушио у рејону села Брасина код Малог Зворника двосед-ловац који служи за обуку. Наводи да је авион набављен 1986. године, да је ремонтован 2016. и да је имао одобрење до 2026. године.
Петар Војиновић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да на основу првих фотографија, на којима је могао да се види евиденцијски број авиона, реч о авиону ознаке „миг 21 УМ“, двосед авион-ловац који служи за обуке и преобуке.
Овај серијски број је последњи оперативни авион у РВиПВО, јер се ради се о старијем мигу. Овај авион је конкретно набавила ЈНА 1986. године и ремонтован је 2016. и тада је након ремонта добио одобрење, до 2026. је могао да лети. Онда је био приземљен 2018. године, није летео, да би се поново вратио у ваздух почетком ове године. Ови авиони се користе пре свега за обуку и зато је двоје пилота било у летелици“, казао је Војиновић.
Пилоти, напомиње, не би смели да немају довољно сати летења.
„По правилу, како је речено, авион је био прегледан, а не може да се догоди да пилоти који немају искуства седну у летелице. Знамо да је највећи проценат разлога удеса људски фактор. Ово је, ја мислим, четврти удес ратног ваздухопловства у последњих десетак година. Ипак, у скоро свим несрећама се по правилу дешавало да је људски фактор у питању“, напомиње Војиновић.
Истиче да се, у оваквим случајевима, флота типа авиона који је доживео удес се приземљи и не лети до резултата прве прелиминарне истраге.
„Овај конкретно авион је био последњи тог типа у ратном ваздухопловству. Они су технолошки застарели, али технички исправни“, казао је Војиновић.
(РТС/Искра, 25. 9. 2020)
Александар Вучић: Погибија пилота је национална трагедија
Пилоти су за нас право благо, имамо проблем са њиховим бројем, њихова погибија је, поред трагедније за породице, и национална трагедија, рекао је председник Србије Александар Вучић који борави у Истанбулу, где се састао са Реџепом Тајипом Ердоганом. Он је говорио и о узроцима удеса војног авиона у Србији.
Вучић се обратио јавности после сусрета са председником Турске Реџепом Тајипом Ердоганом.

Александар Вучић (Фото: Танјуг / Инстаграм профил Будућност Србије)
Он је рекао да је са Ердоганом разговарао о важним темама, али је прво изразио саучешће породицама погинулих пилота и Војсци Србије.
На питање о узроцима пада авиона МиГ 21 у селу Брасина код Лознице, Вучић је рекао да незванично има информацију да није у питању квар мотора или авиона, али да ће сачекати са коментарисањем док се не заврши истрага.
На критике да је реч о авионима који су ремонтовани у Русији, Вучић је приметио да увек постоје људи који ће, шта год да се деси, да говоре најгоре о земљи, да могу да остваре неку политичку корист за себе, али да то највише говори о њима.
Авиони нису ни на који начин били повезани са ремонтом у Русији, рекао је Вучић и додао да је реч о старом авиону, који служи за обуку.
„Чак и губитак оваког авиона није безначајан, али је милион пута већи губитак људи“, рекао је Вучић.
Председник Србије истакао је да је са председником Турске Реџепом Тајипом Ердоганом разговарао о неколико конкретних пројеката од значаја за српску економију.
Вучић је истакао да је и овај сусрет у Истанбулу, као и његова интензивна дипломатска активност у претходних месец и по дана део борбе коју води држава с циљем да у тешким временима ковида сачува српску економију.
Он је, у изјави после састанка, подсетио је да је у протеклих месец и по дана имао састанке са председником Француске Емануелом Макроном, Русије Владимиром Путином, САД Доналдом Трампом, затим у Бриселу са европским званичницима…
Указао је да су економски параметри у целом свету лошији него у време велике кризе 1929. године.
„Када разговарате са председником Турске, пријатељем Србије, гледате да позиционирате Србију“, додао је он. Пренео је да је са Ердоганом разговарао о политичкој сарадњи, али и инфраструктурним пројектима.
Казао је да је разговарано о пројектима на којима већ раде турске компаније, као што је аутопут Кузмин-Сремска Рача, затим о аутопуту Карађорђе, од Младеновца, преко Аранђеловца до Бора, за који се тренутно ради пројектна документација.
Рекао је да су разговарали како би видели када може да крене у изградњу и део аутопута Пожега, Котроман и Вишеград, за шта се такође ради пројектна документација.
„Разговарали смо и о путу Нови Пазар-Тутин. То је веома важан пут за људе који живе тамо. Тражио сам додатне гаранције и добио уверавања да ће пут бити завршен за годину и месец дана“, објаснио је он.
Замолио је Ердогана, а он му је, како преноси, изашао у сусрет, да позната турска компанија, која је једна од две или три најбољих у свету, а бави се индустријским зонама, направи једну на територији Војводине.
Вучић је оценио да би таква индустријска зона била страховит подстицај за раст наше економије.
Пренео је и да су разговарали о регионалним односима, како би видели како и на који начин да Турска помогне у напорима чувања мира и стабилности.
Било је, додаје, речи и о сарадњи у међународним организацијама, где је, каже Вучић, затражио од Ердогана разумевање за српску позицију, јер не мислимо исто о свим питањима.
Поред тога разговарано је о новом билатералном сусрету у Србији, као и трилатералном са БиХ у Сарајеву, чим прође корона период.
Опрема: Стање ствари
(Спутњик/Искра, 25. 9. 2020)
Categories: Вести над вестима
Ne smejeu se koristiti avioni koji su ispravni pre leta a u letu….sta? Piloti su krivi? Mi imamo krs i skart od letilica….Bog dusu da prosti pilotima a porodicama saucesce. Odgovorni za smrt ovih ljudi ce dat svoj odgovor na Nebu sigurno….ako ovde izbegnu.