Мислим да на Косову постоји простор да се чује много различитих гласова, али је важно и да се поштују резултати избора, рекао је Метју Палмер о изборном успеху Српске листе

Александар Вучић и Метју Палмер на састанку у Београду (Фото: Драган Кујунџић/Танјуг)
Специјални изасланик државног секретара Сједињених Америчких Држава (САД), Метју Палмер оценио је приликом данашње посете Београду да је Европска унија начинила „историјску грешку“, одлуком да Северној Македонији и Албанији не додели датум за почетак приступних преговора.
Палмер се на конференцији за новинаре после сусрета са председником Србије Александром Вучићем обратио на српском а прва порука била је у вези са регионом.
„Одлука Европске уније је по нашем мишљењу историјска грешка и лоша порука региону“, оценио је Палмер.
Навео је да САД желе европску перспективу за Западни Балкан и да ће радити на томе да убеде лидере ЕУ у то пре самита у Загребу у мају следеће године.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је након састанка да је задовољан садржајем сусрета али није откривао много детаља. Рекао је да је заговор био „отворен и искрен“ али да му „пристојност као домаћина налаже да јавности не открива баш све“.
Вучић је такође рекао и да очекује да ће ускоро, како се изразио, „за два или три месеца“, бити настављен дијалог са Приштином.
„Желимо да дијалог буде озбиљан и да води ка компромисном решењу. Србија је спремна за компромис, али није и никада неће бити спремна за понижавање себе и свог народа – и свог народа на Косову и народа у целини. Никада нисмо истицали било какве екстремне захтеве, нити оно што знамо да нико неће прихватити, зато смо помињали компромис“, рекао је Вучић.
Поручио је да „греше и они међу Албанцима и у делу међународне заједнице који сматрају да је могуће да се притиском Србија натера да прихвати било шта супротно својим националним интересима, јер је тако нешто немогуће“.
Одговарајући на питање новинара у вези са изборима на Косову, Метју Палмер је рекао је да је Српска листа добила подршку већине косовских Срба и да је тиме изборила право да буде представљена у влади Косова.
„Мислим да на Косову постоји простор да се чује много различитих гласова, али је важно и да се поштују резултати избора“, поручио је он.
Палмер је навео да је у разговору с косовским политичарима и кандидатом за премијера Аљбином Куртијем, рекао да је важно да косовски Срби имају прилику да се на Косову изразе и кроз политички процес.
Александар Вучић позвао Трампа да посети Србију
Председник Србије је поручио и да Србија жели да интензивира билатералне односе са САД.
„Користим прилику да још једном позовем америчког председника Доналда Трампа да посети Србију. Ниједан амерички председник од Џимија Картера 1980. године није посетио Србију и то би био снажан импулс развоју наших односа“, рекао је Вучић.
Говорећи о односима са САД, Вучић је поручио да не жели сукоб са, како се изразио, највећом силом света.
„Ми да улазимо у сукобе са Америком нећемо. Ја сам вам то рекао већ безброј пута. Србија да мисли да може да победи Америку и да се свађа са Америком би показала не само наивност већ и глупост, и мени не пада на памет да такву политику водим. Зато ћемо све проблеме које имамо умети да решавамо на билатералном нивоу штитећи своје интересе, не подилазећи увек најмоћнијој сили света, али добро разумевајући докле и шта можемо да учинимо и како можемо да учинимо“, рекао је Вучић.
Посета Метјуа Палмера Председништву трајала је око сат времена. Прво је одржан тет-а-тет састанак специјалног изасланика и предсеника Србије а потом и сусрет у ширем саставу када су се састанку прикључили и амбасадор САД Ентони Годфри и директор Канцеларије за Косово, Марко Ђурић.
Палмер је дошао у Београд након што је претходно посетио Приштину и Скопље, где се састао са тамошњим званичницима.
Специјални представник државног америчког државног сектретара је 1. новембра у обраћају студентима и члановима цивилног друштва у Народној библиотеци у Приштини рекао да Сједињене Државе неће наметати решење Србији и Косову.
„Ми то не можемо и нећемо урадити. Нема коначног решења док Косово и Србија не постигну договор и док га не потврде оба парламента“, рекао је он и додао да тај процес мора бити приоритет за све грађане Србије и Косова и све лидере, укључујући и нову косовску владу.
Што се тиче учешћа Србије у процесу дијалога, Палмер је рекао да Србија мора да промени своју стратегију.
„Србија се понашала агресивно у својим настојањима да делегитимизује Косово. Кампање за стимулисање држава да повуку признање Косова и блокирање чланства Косова у међународним организацијама морају бити обустављене. Србија мора да прекине са узнемиравањем чланова српске заједнице на Косову који су део тамошњих институција. Стална реторика конфронтације са обе стране мора бити обустављена. Ови поступци само отежавају атмосферу за споразум који је потребан Србији како би достигла свој пуни потенцијал и отворила европски пут. Председник Вучић и већина грађана Србије знају да Србија никада неће постати чланица ЕУ, ако не реши свој дугогодишњи спор са Косовом“, рекао је Палмер.
Додао је да Србија оставља простор за политичке и економске губитке докле год чиниоци власти буду одбијали да прихвате Косово као комшијску државу.
Уочи доласка у Београд, Палмер је за македонску телевизију Алсат М изразио забринутост Сједињених Држава због присуства руске војне опреме у Србији.
„Постоји доза забринутости због распоређивања руске војне опреме на територији Србије, али и због могућности да Србија набави специфичне руске системе. То би водило ризику да јој се уведу специфичне санкције због куповине руске војне опреме. Надамо се да су наши српски партнери свесни тога“, рекао је Палмер одговарајући на питања какав је став САД поводом недавно одржане војне вежбе српске и руске војске „Словенски штит“ и присуства ракетног система С-400 у Београду.

Метју Палмер (Фото: European Western Balkan)
Председник Србије Александар Вучић рекао је 2. новембра и да га је изненадило то што је амерички изасланик Метју Палмер приликом посета Приштини и Скопљу „говорио само о обавезама Србије, а не и о обавезама Косова“.
„Ниједног секунда, рецимо, није споменуо стварне и објективне обавезе Приштине, попут формирања Заједнице српских општина (ЗСО), што је њихова несумњива међународно-правна обавеза проистекла из Бриселског споразума и свих каснијих анекса тог уговора“, рекао је Вучић за „Вечерње новости“.
Он је навео да је очекивао да ће Палмер у Приштини тражити од косовских власти да „смање очекивања“ и да се потруде око компромиса а да се овако пита о чему се уопште преговара.
„О томе у ком тренутку да признамо независно Косово а да нам они за то укину таксе (на робу из Србије које је Влада Косова увела крајем 2018. године, прим. РСЕ)? Мене то подсећа на неку шалу. У сваком случају бићемо спремни на разговоре и за постизање компромисних решења али на понижење Србије никада нећемо пристати“, рекао је Вучић.
Коментаришући Палмерову изјаву о ризику од увођења санкција због куповине руске војне опреме, Вучић је рекао да Србија није набавила систем С-400, те додао да САД имају различите аршине за различите земље, а како је додао евентуалне санкције би биле „потпуно неоправдане и неправедне“.
„Ми ћемо водити рачуна свакако, јер не бих желео да на било који начин било ко у Србији буде изложен санкцијама које ће нам уводити најјача светска сила. Без обзира што би оне биле потпуно неоправдане и неправедне“, рекао је Вучић.
Наслов и опрема: Стање ствари
(Радио Слободна Европа, 4. 11. 2019)
Прочитајте још
- Дојче веле: „Норвешки модел“ – врабац у руци за Србију и комшилук?
- Метју Палмер: Ако Србија купи С-400 од Русије, Америка би могла да јој уведе санкциј
Categories: Вести над вестима
Оставите коментар