Франкфуртер алгемајне цајтунг наводи да ниједна влада на Косову не може бити формирана против воље америчке амбасаде у Приштини

Фото: Бета/АП/Visar Kryeziu
Коментатори најзначајних новина на немачком слажу се да је победом опозиције на Косову дошло до прекретнице. Слажу се и да је Аљбин Курти некорумпирана, али спорна личност. Међутим, на неке ствари гледају различито…
Швајцарски Ноје цирхер цајтунг пише: „На Косову се окреће ветар. Леви националисти преузимају кормило – то је најава раскида са старим клијентелистичким системом и веће конфронтације са Србијом.“
„Изненадни маневар у јулу није се исплатио досадашњем косовском премијер: Рамуш Харадинај – који је поднео оставку на функцију шефа владе после позива Специјалног суда за ратне злочине у Хагу, покрећући тиме ванредне изборе – завршио је са својом странком тек на четвртом месту. Чак ни Харадинајев коалициони партнер, Демократска партија Косова председника Хашима Тачија, не може бити задовољан исходом избора: после 12 година на власти, сада немају шансе да учествују у влади. Победник четвртих избора од проглашења независности земље пре 11 година је – опозиција. Јер, становништву Косова су у првом плану побољшање економске ситуације и заустављање свеприсутне корупције.“
„Победници избора, Аљбин Курти и Вјоса Османи, сматрају се некорумпираним. Коалициона влада те две странке је вероватна. Османијева је унапред искључила сарадњу са странком председника Тачија, али се, међутим, још није обавезала на сарадњу са Куртијевим Самоопредељењем. Јер, упркос томе што је чист што се тиче корупције, Курти баш и није на добром гласу – политички естаблишмент у земљи и иностранству га је избегавао.“
Швајцарски лист даље преноси да је Курти у међувремену постао умеренији и да изјављује како „нико не мора да се плаши да ће његова странка изазивати сукобе када дође на власт“.
„У Србији се изборни резултати на Косову такође доживљавају као знак даљег заоштравања. Међутим, Београд задржава утицај у земљи кроз Српску листу, највећу странку српске мањине на Косову. Потпуно зависна од Београда, та странка је задржала свих десет мандата.“
И за Европску унију и за процес помирења између Косова и Србије који је у застоју, влада под Куртијем вероватно ће бити неугодан партнер. Његово Самоопредељење и ЛДК Вјосе Османи с правом су оптужили Запад да толерише кршења правне државе на Косову, све док политичко руководство гарантује стабилност у спољној политици.“

Фото: Бета/АП/Visar Kryeziu
„Није јасно какви ће импулси убудуће долазити из САД, које и даље имају највећи утицај на Косову“, оцењује се у тексту Ноје цирхер цајтунга. „Пре неколико месеци, Метју Палмер, добар познавалац региона, постао је специјални саветник за Западни Балкан. Његово именовање је протумачено као знак да Вашингтон жели да посвети више пажње том региону. Прошле недеље, амбасадор САД у Немачкој, Ричард Гренел, именован је за специјалног саветника за преговоре Србије и Косова. Гренел се до сада није бавио Западним Балканом и ништа се не зна о подели одговорности између њега и Палмера.“
Да ли Курти може да убеди и Американце?
Франкфуртер алгемајне цајтунг је свој текст о изборима на Косову насловио: „Пад герилаца“.
„Сада све зависи од тога да ли ће Американци палцем показати горе или доле. Као што се већ више пута показало, ниједна влада на Косову не може бити формирана против воље америчке амбасаде у Приштини. Аљбин Курти и његова странка Самоопредељење то су већ осетили на својој кожи. На пример, та странка је већ била најјача снага на изборима 2017, али су кроз предизборне коалиције, партијске савезе и подршку најважније силе заштитнице Косова, Сједињене Државе, старе снаге успеле тада да га спрече да дође на власт. (…) Али већ годинама је било јасно: Куртијево време ће једном доћи. И чини се да је оно сада дошло, у октобру 2019.“
Франкфуртер алгемајне цајтунг потом опширно описује како је дошло до промене наклоности и воље бирача Косова који су се окренули против вођа УЧК и довели до победе странке Аљбина Куртија и Демократске лиге Косова чији је главни кандидат била млада Вјоса Османи.
„Али да ли Курти може да убеди и Американце? Јер, бивши амерички амбасадор на Косову, Кристофер Дел, одбио је чак и да се састане са Куртијем, а камоли да му пружи политичку подршку. ’Та времена су превазиђена’, рекао је Курти за Франкфуртер алгемајне цајтунг неколико дана уочи парламентарних избора. Садашњи амерички амбасадор на Косову, Филип Коснет, снажно је против корупције и непотизма, а за владавину закона. ’То се уклапа у приоритете Самоопредељења’, рекао је том приликом Курти.“
„Није сигурно да ће на Косову бити боље, ако Курти заиста постане премијер. Али је сигурно да ће се ствари променити“, констатује Франкфуртер алгемајне цајтунг.
ЛДК пред тешким изазовом
„Промена власти с последицама“, указује Тагесцајтунг из Берлина. У коментару за тај лист новинар Ерих Ратфелдер оцењује да је то што „Аљбин Курти као премијер сада има прилику да обликује политику за целу земљу – историјска прекретница“.

Фото: Бета/АП/Visar Kryeziu
„Његови противници и многи представници међународне заједнице бацали су по њему дрвље и камење: за њих је он био анархиста, бољшевик, националиста, све то одједном. Једном речју – сотона. И заиста је провоцирао своје противнике. Његова крајње оштра и неумољива критика била је упућена онима који су, као наводни борци отпора против српске власти узели себи право да варају и експлоатишу земљу и људе. На мети су били и представници међународне заједнице који нису били у стању да достојно управљају земљом.“
„Нападао је УНМИК и Еулекс јер су више подстицали корупцију у земљи, а не борбу против ње. На бацање кеса пуних фарбе, међународни полицајци одговарали су ватреним оружјем; убијено је неколико Куртијевих људи.“
„Његова (могућа) коалициона партнерка Вјоса Османи из Демократске лиге (ЛДК) такође има за циљ борбу против корупције. Једино је питање хоће ли та странка десног центра, која је повезана с немачком ЦДУ, прихватити премијера Аљбина Куртија. Неким члановима ЛДК прете тужбе за корупцију. Странка је пред тешким изазовом – од ње зависи да ли избори представљају историјску прекретницу у историји Косова и региона или не“, закључује аутор коментара у берлинском Тагесцајтунгу.
Дијалогу је потребан снажан подстицај
Зидојче цајтунг је коментар аутора Петера Минха насловио овако: „На потезу је Европска унија“.
„Људи на Косову су на парламентарним изборима својим гласачким листићима упутили две опомене: прва је упућена до сада доминантним политичарима, са искуством у борби у старој ослободилачкој војсци УЧК, а који су изгубили од млађих и свежијих опозиционих снага. Друга је упућена међународној заједници која се до сада, због стабилности, увек ослањала на те сумњиве снаге из ратних дана.“
„Ови избори би могли да означе прекретницу за Косово, под претпоставком да победници на изборима успешно формирају владу. Бирачима је било најважније да се оконча корупција која је младу државу учинила самопослугом за владајућу клику. Такве структуре у корену су гушиле сваки покушај економског напретка.“
Међутим, нада у бољу будућност на Косову може да почне да се развија само ако се реши основни сукоб, односно – ако се нађе решење са Србијом. А ту се траже посредници из ЕУ, по могућности у сарадњи са Сједињеним Државама. Они морају да покрену Србе и косовске Албанце да склопе споразум. За то је пре свега потребан снажан подстицај: јасна перспектива чланства у ЕУ“, закључује аутор чланка у Зидојче цајтунгу.
Опрема: Стање ствари
(Дојче веле/Данас, 8. 10. 2019)
Categories: Преносимо
Оставите коментар