Трамп именовао амбасадора САД у Немачкој за специјалног изасланика за преговоре Београда и Приштине

Актуелног америчког амбасадора у Немачкој Ричарда Гренела за тај положај мора да потврди Сенат САД

Ричард Гренел (Фото: Јутјуб)

ВАШИНГТОН – Председник САД Доналд Трамп именовао је Ричарда Гренела, актуелног америчког амбасадора у Немачкој, за специјалног председничког изасланика за преговоре Београда и Приштине, саопштено је из Беле куће.

Гренела за тај положај мора да потврди Сенат, наводи Глас Америке.

Како пише Вашингтон тајмс, Гренел би требало да упоредо обавља обе функције.

Вашингтон тајмс додаје да је Трамп касно синоћ изабрао Гренела за специјалног изасланика.

Ричад Гренел је амбасадор САД у Немачкој од 8. маја 2018. године.

Скоро две деценије био је главни саветник за комуникације званичницима на федералном, државном, локалном и међународном нивоу, преноси Танјуг.

Наслов и опрема: Стање ствари

(Политика, 4. 10. 2019)

Ко је Ричард Гренел, нови изасланик САД за Косово

ВАШИНГТОН – Ричард Гренел, актуелни амерички амбасадор у Немачкој, кога је амерички председник Доналд Трамп именовао за специјалног изасланика за преговоре Београда и Приштине, иако млад, већ дуго је у политици.

Скоро две деценије био је главни саветник за комуникације званичницима на федералном, државном, локалном и међународном нивоу, а амбасадор у Немачкој је од 8. маја 2018. године.

Гренелово име појавило се у контексту дијалога још прошлог децембра када се, како је писао Вашингтон пост, у Берлину састао са председником привремених приштинских институција Хашимом Тачијем.

Лист је у том чланку Гренела називао Трамповим „човеком од поверења”, а Тачи је управо њему тада наводно обећао повлачење одлуке о тарифама на српску робу, преноси „Глас Америке”.

Ричард Гренел, нови амерички посредник за Косово и Метихију (Фото: Снимак екрана/Јутјуб)

Приштина није званично најавила састанак, на којем је Гренел, према америчким званичницима, наводно позвао на нормализацију односа Београда и Приштине и директне преговоре.

Састанак Тачија и Гренела догодио се неколико дана пошто је Трамп упутио писма Тачију и председнику Србије Александру Вучићу, у којима је навео да су Сједињене Државе спремне да помогну напорима „у постизању споразума који би уважио интересе и Косова и Србије”.

Гренелов рад на месту амбасадора у Немачкој сматра се контроверзним, јавља „Глас Америке”, преноси Танјуг.

Одмах по доласку у Берлин нашао се на удару критика због коментара да би немачке компаније требало да престану да послују са Ираном, пошто је Трамп повукао САД из међународног нуклеарног споразума из 2015.

У интервјуу за десничарски медиј „Брајтбарт њуз” изјавио је да жели да „оснажи” европску десницу после чега су га критиковали политичари из немачке владајуће коалиције, али и опозиције, а немачка влада најавила да ће тражити званично појашњење тог става.

У марту 2019, Гренел је немачке планове о војној потрошњи унутар НАТО описао као недовољне, после чега га је Волфганг Кубицки, потпредседник опозиционих „Слободних демократа” оптужио да се меша у политичка питања суверене земље.

Кубицки је оценио да се амерички дипломата „понаша као високи комесар неке окупационе силе” и да треба да зна да „немачка толеранција има границе”.

Гренел је дипломирао на Универзитету Еванђел, а магистрирао на Универзитету Харвард.

Како је наведено у саопштењу Беле куће, био портпарол САД у Уједињеним нацијама са најдужима стажом, од 2001. до 2008. године, служећи за време четири америчка амбасадора.

За време мандата у УН, Гренел је био задужен за комуникационе стратегије о питањима као што су борба против тероризма, глобалне мировне операције и програми нуклеарног оружја Ирана и Северне Кореје.

Пре ангажмана у УН, био је политички саветник бројних истакнутих републиканаца, укључујући Џорџа Патакија и Дејва Кемпа.

Гренел, који је познат и као спољнополитички коментатор и стручњак за медије, 2009. године је основао консултантску фирму „Капитол медија партнерс”, међународну кућу за стратешко саветовање за медије и односе са јавношћу са канцеларијама у Лос Анђелесу, Сан Франциску, Њујорку и Вашингтону.

Био је чест коментатор конзервативне ТВ мреже Фокс Њуз.

Рођен је 18. септембра 1966. године.

У јуну 2013. године саопштио је да болује од нон-Хоџкинсовог лимфома и започео терапију, а у септембру исте године објавио је да је у ремисији.

(Политика, 4. 10. 2019)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , ,

Оставите коментар