Site icon Стање ствари

Европски парламент усвојио резолуцију о Сребреници

СТРАЗБУР  – Посланици Европског парламента су данас на пленарној седници у Стразбуру великом већином гласова усвојили Резолуцију о Сребреници, уз амандман којим се изражава жаљење што Савет безбедности УН није успео да донесе сличну резолуцију због руског вета.

Уочи гласања, посланик Иван Јаковчић предложио је да се дода амандман о исходу јучерашње седнице СБ УН, као и још један амандман којим се поздравља што је Савет министара БиХ јуче прогласио 11. јул даном жалости у знак сећања на сребреничке жртве, што су посланици прихватили.

И током јутрошње дебате о резолуцији у Парламенту чуле су се критике на рачун Русије због улагања вета на предлог британске резолуције, а европски комесар за социјална питања Гинтер Етингер је у име Европске комисије изразио жаљење због тог потеза Москве.

Оштру осуду руског вета изразило је и неколико посланика, укључујући Тању Фајон и Андреја Пленковића, који су истакли да је тим важније да Резолуција ЕП буде усвојена.

У тексту Резолуције оштро се осуђује масакр у Сребреници који је у складу са пресудама Хашког трибунала и Међународног суда правде означен као геноцид, а као кривци се означавају снаге босанских Срба на челу са генералом Ратком Младићем и „паравојне групе”.

Из финалне верзије текста је, међутим, избачен захтев посланичке групе народњака (ЕПП) да се за учешће у геноциду окриве и „нерегуларне полицијске снаге које су на босанску територију ушле из Србије”.

Посланик Иван Јаковчич, који је иницијатор резолуције, је истакао да она није уперена против Србије и српског народа, већ је циљ да се обезбеди да се такав злочин више не понови.

„У рату су сви чинили злочине, па и припадници мог народа”, рекао је хрватски посланик и додао да је добро и важно што ће премијер Србије Александар Вучић присуствовати комеморацији жртвама Сребренице у Поточарима у суботу.

Готово сви посланици су током данашње дебате говорили о потреби помирења и изградњи заједничке будућности, указујући да је и Европска унија, настала на рушевинама Другог светског рата, пример да је то могуће.

Један од ретких дисонантних гласова чуо се од стране словачког посланика са крајње левице Мирослава Рансдорфа, који је за рат у БиХ окривио Сједињене Америчке Државе, а за сребреничку трагедију команданта босанских снага Насера Орића.

(Танјуг/Политика, 9. 7. 2015)


Кратка веза до ове странице: http://wp.me/p3RqN8-558

Exit mobile version