Site icon Стање ствари

Петар Нинић: За јавну дебату Ломпар-Вучић

Треба да постоји унапред одређена тема на коју се дебатује, типа: „Александар Вучић – спас или пропаст Србије“

Мило Ломпар; Александар Вучић (Фото: Гугл слике)

Волео бих да гледам дебату Ломпар-Вучић. Али у строго контролисаним условима. Нема политичарских фора, упадања у реч и на постављено питање давања чувеног одговора: „А да питам ја вас нешто.“ Треба да постоји унапред одређена тема на коју се дебатује, типа: „Александар Вучић – спас или пропаст Србије“ Оба учесника на почетку дебате имају по 30 минута да изложе своје „за“ и своје „против“. У току тих 30 минута уводног излагања, док један учесник излаже своју тезу, другом је искључен микрофон и не може да га прекида. Након уводних излагања од по 30 минута, следи по 15 минута оповргавања противникове тезе изнете у уводном делу. И у овом сегменту дебате, док један прича, другом је искључен микрофон. А тек у трећој фази дебате током тзв. „унакрсног испитивања“, оба учесника дебате се обраћају један другом директно и оба микрофона су укључена истовремено.

Мислим да студенти не би требали да изађу на дебату са Вучићем. Али такође сматрам да не би требало пропустити ову прилику, јер Вучић није имао ни један стварни јавни дуел са неистомишљеницима.

Пошто је Ломпар већ позиван од стране студената да говори на Видовданском скупу, било би феноменално да добије позив од студената да буде њихов представник у овој дебати.

Та дебата би морала имати строгу форму, како сам горе изложио у једној могућој варијанти. То је суштински важно, јер онемогућава политичарске популистичке трикове и подметачине, плус оба учесника имају једнако времена да изложе своју позицију, што је у медијима реткост. На крају строгом формом дебате спречава се да та дебата буде реприза Шешељ-Драшковић дебате из 90-их.

Мислим да би једна таква дебата пред очима јавности била врло лековита у овом тренутку.

Наравно, на првом месту је: РАСПИШИ ИЗБОРЕ!

Фото: Предраг Крџић

Али није лоше послати представника студената, да пред очима јавности дебатује са председником који није имао нити један прави јавни дуел у последњих 13 година.

То је прилика да шири аудиторијум по први пут чује ставове и чињенице, које другачије неће чути.

Наслов и опрема: Стање ствари

(Фејсбук страница Петра Нинића)

Exit mobile version