Site icon Стање ствари

Борис Тадић: У Стејт департменту сам добио претње које је требало да пренесем Ђинђићу

Ђинђић је на иницијативу да се косовско питање ревидира добио екстремно агресиван одговор. Позван сам у Стејт департмент и добио сам реално претње које је требало да пренесем Зорану Ђинђићу, рекао Тадић

Борис Тадић (Фото: Фонет/Божидар Петровић)

Бивши председник Републике Србије Борис Тадић гостовао је у емисији „Интервју“ на Инсајдер телевизији. Теме су биле разне: Зашто и 15 година након што је Косово прогласило независност, у Србији траје полемика о томе ко је за то одговоран? Шта је држава заиста урадила а шта је могла да уради након проглашења независности, у време док је био председник Србије? Да ли види сопствену одговорност у дезинтеграцији Демократске странке и опозиције?

Оно што је привукло посебну је пажњу је чињеница да Тадић први пут пред двадесетогодишњицу убиства премијера говори о потенцијалној политичкој позадини.

– Зоран Ђинђић је у једном тренутку, разумејући да ће то поломити државни систем Србије и само друштво у Србији, изашао са иницијативом која се десила непосредно пред његово убиство којим је тражио од западних политичара да се косовско питање ревидира, да се поново врати у међународну јавност, да се уђе у преговарачки процес. Он је поставио питање повратка наших снага 1.000 припадника нашег особља на Косово и Метохију, то значи на границе са Албанијом, са Македонијом, а не нажалост у заштити српског становништва јер тако дефинише резолуција 1244, тај акт о повратку наших снага – рекао је Тадић и наставио:

– Зоран Ђинђић је на ту своју иницијативу добио екстремно агресиван одговор. Ја сам у том тренутку због молитвеног доручка игром случаја у Вашингтону и позван сам у Стејт департмент након тог писма. Имао сам екстремно тежак разговор са представницима Стејт департмента, да их не именујем овог тренутка, и добио сам реално претње које је требало да пренесем Зорану Ђинђићу. Ја сам у разговору са њим те претње пренео, он је био веома забринут због тога што сам му рекао. Након неколико недеља Зоран Ђинђић је доживео ту трагедију која се десила – рекао је бивши председник Србије.

– Ја не инсинуирам да ли је Запад уопште повезан са том трагедијом, али то је на мене оставило изузетан утисак, читав тај комплекс.

Скраћивање, наслов и опрема: Стање ствари

(SrbijaDanas.rs, 20. 2. 2023)

Exit mobile version