Зоран Ђуран: Коме су потребна сећања, а коме заборав

Срби из Челебића и околних села морали су своју децу слати у школу у исту кућу у којој су им зверски убијане и силоване мајке, сестре, ћерке… И да о том ћуте

Школа у Челебићу у којој су почињени усташки злочини (Фото: лична архива)

Поводом јавних манифестација грађана с намером да се изразе сећање и осуда етничког чишћења Срба у операцији „Олуја“ 1995, поједине јавне личности ових дана иступају без искреног солидарисања према страдалима и прогнанима, с очитом намером да позову Србе да поново све забораве, у неком новом „вишем интересу“.

Невероватно су злонамерни закључци које критизери изводе из таквих манифестација, као што је била невероватна и гротеска у СФРЈ, коју смо као народ очито наследили – да није добро за нас да помињемо своје жртве, чак и ако се то ради уз хришћанске поруке праштања и позив на сaживот, како је урађено у Новом Саду.

И док у Хрватској власт деценијама слави етничко чишћење својих грађана Срба уз помпу и концерте усташке музике, а власт у Сарајеву од злочина у Сребреници прави мит, од Срба и неки у Србији очекују, да своја страдања јавно не обележавају. Баш као некад, у име заборава и „братства и јединства”.

Ово пишем без намере да узбуркавам страсти, већ са жељом да на личном примеру обелоданим до којег нивоа апсурда нас је довела „култура заборава“.

Моји преци су из села Ливањског поља (Чапразлије и Челебић), у којима су усташе из Ливна и Дувна и околних хрватских села 1941. за свега неколико дана – од Огњене Марије (30. јула) до Илиндана (2. августа) – поубијале 1.600 мушкараца, жена и деце. Убијали су их ножевима, секирама, тестерама, чекићима и бацањем живих људи у јаме на Динари. Међу убијенима су и чланови породица мојих родитеља.

Можда најсвирепија убијања тих дана дешавала су се у основној школи у Челебићу. Ту су усташе, заједно са делом домаћих сељака, Хрвата, у учионицама убијале Челебићане на начин несхватљив здравом разуму. Не треба заборавити да је било и комшија које су кришом опомињале Србе шта им се спрема, али наивни народ није веровао у то, будући да таквих злочина није било ни за време турске владавине на тим просторима.

Упокојила се Боја Лалић, последња од 14 преживелих усташког масакра код Ливна 1941.

Након рата школа је прекречена, на зидовима није више било трагова крви српских сељака, и нове власти су „у вишем интересу“, негујући културу заборава, одлучиле да школа настави с радом без икаквог обележја или знака који би подсећао на летње дане 1941, када су мрачне силе и огољено зло, уз невиђене људске патње, заједно обитавали у учионицама у Челебићу. Звонило је опет школско звоно, помешано с дечијом грајом, српска и хрватска деца (деца мученика и деца џелата) наставила су у тој школи да граде „светлију будућност“. У учионицама које су биле мучилишта и губилишта њихових најближих рођака, моја мајка, њене сестре и брат морали су да уче прва слова и бројеве, да цртају, да певају и да се радују, али и да из памћења избришу све шта се у тим истим учионицама дешавало њиховим фамилијама на Огњену Марију, само коју годину раније. И тако све до 1992, кад је рат поново закуцао и на врата школе у Челебићу, који је постао линија раздвајања зараћених страна, Срба и Хрвата на терену Ливањског поља.

Деценијама се о зверствима у школи у Челебићу само шапутало, и то у најужем кругу породица. Тако сам за њих и ја сазнао. Као да су ти моји преци били нешто криви и да су тиме добили заслужену казну, па зато потомци не смеју о томе ни да причају, већ само да шапућу.

Само су остаци косе и девојачких плетеница уплетених с перлицама у оближњим грмовима поред школе, кад би ђаци на њих наишли, немо сведочили и указивали да се ту српским девојкама и девојчицама догодило нешто страшно.

Слушајући критизере манифестације у Новом Саду, питам се, а нека се и они упитају, да ли је у СФРЈ постојао народ с таковим искуством као Срби с простора НДХ? Срби из Челебића и околних села морали су своју децу да шаљу у школу, у исту кућу у којој су им зверски убијане и силоване мајке, сестре, ћерке, да им деца бораве, уче и певају у учионицама које су само коју годину раније натопљене крвљу њихових рођака. И да о тим злочинима ћуте.

Као грађанин ове земље и потомак Срба са простора трагичних за њих, где се додирују Херцеговина, Босна и Далмација, схватио сам поруку оваквих манифестација – да не морамо више да заборављамо и да можемо на достојанствен начин, који никога не вређа нити позива на мржњу или освету, попут других народа, да мирно и с пијететом обележимо датуме наших страдања да се не би поновила. Надам се да је највећи део мојих сународника то схватио на исти начин.

Деценијама је школа у Челебићу, без икаквог обележја и знака, била неми сведок ужаса који се десио 1941. у истом периоду године кад се десио и егзодус Крајишника 1995. О томе се није смело говорити и све је морало бити заборављено.

И баш зато, с „Олујом“ и њеним последицама не сме се поступити као са школом у Челебићу. Оправдано се можемо запитати: да се није неговала култура заборава, да ли би се том народу, на тим истим просторима, поново десио погром – 1995. године? А десио се. Срба тамо више нема. Ни у Челебићу, ни у Чапразлијама. Ни много даље.

Треба ли опет ћутати и заборавити, како нам то поручују критизери скупа у Новом Саду? И коме је то и зашто потребно?

Опрема: Стање ствари

(Политика, 16. 8. 2022)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , ,

1 reply

  1. Култура заборава је само за оне који желе да им се историја понови. Култура заборава је могућа само ако ми не желимо да се сећамо и да учимо из колективног искуства народа коме припадамо. А злочини над Србима су део колективног искуства који не сме да се заборави да не би неке будуће генерације то исто доживеле. Код јевреја нема говора о култури заборава јер они негују културу сећања да им се не би поновило искуство геноцида из Другог светског рата. Ми својом културом заборава просто призивамо поновни геноцид над српским народом. Неко ће рећи да је то немогуће а 90их видесмо да је то итекако могуће.
    У суштини данас технологија омогућава да се ништа не заборави. Постоји концепт који се назива база знања и који можемо искористити да прикупимо све чињенице о страдањима Срба кроз историју, да се верификују и да буду доступне јавностима у сваком тренутку. База знања (БЗ) је технологија која се користи за чување сложених структурираних и неструктурираних информација које користи рачунарски систем. Заинтересовани о томе могу да нађу више информација на интернету јер су технологије база знања развије на доста високом нивоу. Није ми познато да код нас постоји било која јавна база знања која је креирана као таква. Оно што имамо су изоловани портали, есеји, блог постови, видео и аудио записи о разним темама који нису структурирани и повезани.
    Култура заборава је у Србији масовна појава што је релативно лако проверити у јавном сектору. Поставите питање себи када сте се упознали са јавном презентацијом неког календара обележавања значајних датума. За време социјалиста пре 2000. тога је било у свакој општини и месној заједници да би се људи припремили али после 2000. то је практично нестало. Постоји неколико општина које то имају али углавном тај документ је непознат. Још гора ситуација је у просвети где се према Правилнику о календару образовно-васпитног рада oсновне школе за школску 2022/2023. годину празнују ” У школи се ПРАЗНУЈЕ радно Дан сећања на српске жртве у Другом светском рату, Свети Сава – Дан духовности, Дан сећања на жртве холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату, Дан победе и Видовдан – спомен на Косовску битку.”
    Да добро сте прочитали. Српски ученици и наставници празнују Дан сећања на српске жртве у Другом светском рату, Дан сећања на жртве холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату, Погледајте http://www.pravno-informacioni-sistem.rs/SlGlasnikPortal/eli/rep/pg/ministarstva/pravilnik/2022/5/7/reg односно http://www.pravno-informacioni-sistem.rs/SlGlasnikPortal/eli/rep/pg/ministarstva/pravilnik/2021/5/4/reg. Чиста перверзија.
    Ако погледате књиге обавештења које свака основна и средња школа мора да има о активностима у школи видећете да у 90% школа нема ни речи о обележавању неких значајних датума односно то се не ради и сматра се да је то небитно. И такви наставници нам васпитавају децу, да забораве своју прошлост. Срамота.
    Пре десетак година била је пракса да се Дан погрома над Србима на АП КиМ обележи тако што се на првом часу ученици обавесте о томе а после тога се са тим престало јер је неко у Министарству просвете, науке и технолошког развоја добио по прстима од окупационих/колонијалних власти. У окупираној земљи се не негује култура сећања већ само култура заборава јер тако окупационе власти могу да наметну своју историју која се сигурно не поклапа са нашим историјским искуством

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading