Слободан Т. Петровић: Ниш је у Другом светском рату бомбардован чак 67 пута

Прво бомбардовање Ниша било је 6. априла 1941. године, а настављено је и након ослобођења од Немаца, 14. октобра 1944. године

Авионски снимак Ниша из 1930. године са Саборном црквом (Извор: Политика)

Ниш је у Другом светском рату бомбардован 67 пута у периоду од 1941. до 1944. године. Бомбардовали су га Немци, Англоамериканци и једанпут Црвена армија. Прво бомбардовање било је 6. априла 1941. године налетом немачких авиона. Тада је оборен један немачки „месершмит 109”, а пилот је заробљен.

Након уласка Немаца у Ниш, град су почели да бомбардују Англоамериканци пристигли из база у јужној Италији. Њихови примарни циљеви били су бомбардовање нафтоносних постројења у Румунији, а кад су били лоши метеоролошки услови, резервни циљеви били су српски градови: Ниш, Лесковац, Београд… Бомбардовања Ниша почела су 20. октобра 1943. године. Тог дана је 40 четворомотораца у 13 часова бомбардовало железничку инфраструктуру у граду и околини. Погинуло је 700 грађана Ниша.

Бомбардовања су била интензивна од пролећа 1944. године. Страшно је било оно на Велики петак, 5. априла. Почело је у 15 часова и гађан је центар града. Срушено је једно крило Саборног храма у Пријездиној улици. Погођени су олтар цркве и крстионица. Гађане су и болница и Финансијска дирекција града. Око Саборног храма, уз много жртава, срушени су бројни цивилни објекти. Тада је у Улици Станка Власотинчанина погинуо и део моје породице. У другом таласу истог дана бомбардоване су железничке инсталације и Железничка радионица, која је сравњена са земљом.

Град је бомбардован и након ослобођења од Немаца, 14. октобра 1944. године. Тешким бомбама од 250 до 1.000 килограма 20. октобра су бомбардовани индустријски објекти Ниша.

Биланс савезничког бомбардовања је четвртина разрушених зграда у граду, више од 1.800 погинулих и 800 рањених Нишлија. Индустријска структура била је потпуно порушена.

Слободан Т. Петровић,
Кладово

Опрема: Стање ствари

(Политика, 30. 4. 2021)



Categories: Преносимо

Tags: , ,

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading