Марко Ђурић: Договор у Вашингтону надмашио очекивања српске стране

Ђурић поручио Србима на Косову и Метохији да ће „на крилима дипломатских успеха” Србија покушати да им омогући бољи живот у јужној покрајини

Марко Ђурић (Фото: Танјуг)

Српска делегација се из Вашингтона вратила са одличним пакетом инфраструктурне, економске, развојне помоћи за нашу земљу, изјавио је данас директор Канцеларије за Косово и Метохију и истакао да је посета САД пре десетак дана прошла боље него што је ико очекивао.

Ђурић је казао да је припрема наше делегације била озбиљна и да се на њој радило недељама уназад, преноси Танјуг.

„На основу тога смо у Вашингтон отишли са предлозима који су резултирали са више од три милијарде евра пакета развојне подршке за нашу инфраструктуру”, казао је Ђурић за ТВ Хепи.

У том смислу, подсетио је да је српска делегација кандидовала нове пруге које ће повезати српске средине у дужини од 43 километара од Мердара, затим нову пругу која ће нашу привреду повезати са Јадранским морем, авио линију, пакет за наше привреднике.

Истиче да је значајно да уз помоћ америчких финансија улажемо и у аутопутеве, железнице и друге везе у региону, као и то што је лука Драч дефинисана као нова лука на коју ће излазити наша привреда.

Према његовим речима, Албанци су покушали да на састанку инсистирају да нема договора о томе да буду део „мини Шенгена” и подсетио је да су и шест месеци уназад били категорично против тога, понављајући да је тај пројекат у ствари пројекат „велике Србије”.

Потписивање споразума у Вашингтону, 4. 9. 2020. (Фото: Леа Милис/Ројтерс)

Ђурић каже да су и то прихватили када су их Американци притисли и рекли им да је то воља америчког председника Доналда Трампа.

Директор владине Канцеларије подсећа и да су Албанци у Вашингтон отишли по међусобно признање иако им је говорено унапред да је то јалов посао и да српска делегација то неће прихватити.

„Али, морам да кажем да нимало није лако на таквом једном месту то одбити”, навео је Ђурић и истакао да је десета по реду тачка, које нису биле нумерисане, говорила да се стране слажу да се међусобно признају, односно да се недвосмислено радило о обостраном признању.

Као важно за српски народ, Србију и Српску православну цркву, Ђурић је истакао да је договорена примена закона којим се гарантује имовина СПЦ и у том смислу поручио да до сада нисмо имали гаранцију са таквим значајем.

„Албанци дуги низ година покушавају да присвоје наше светиње и зато је важно што се Приштина обавезала у Вашингтону”, истиче директор владине Канцеларије за КиМ.

Подсетио је да је председник Александар Вучић први српски лидер после две деценије који је имао састанак у овалном салону, а да је пре њега био Зоран Ђинђић и казао да су три протоколарне ствари показале значај и посебну пажњу коју је имала српска делегација.

Међутим, Ђурић додаје да домаћини нису хтели ни да омаловаже другу страну.

Како истиче, најважније је да је српска делегација у земљу се вратила са документом који је изнад српских очекивања.

Поручио је Србима на Косову и Метохији да ће „на крилима дипломатских успеха” Србија покушати да им омогући бољи живот у јужној покрајини.

Коментарисао је и односе са Русијом и Кином након састанка и договора у Вашингтону и казао да их Србија никада неће запоставити.

„Не пада нам на памет да се одвајамо до наших традиционалних пријатеља и савезника. Србија се лојално и поуздано понашала према свим својим партнерима”, нагласио је Ђурић.

Опрема: Стање ствари

(Политика, 14. 9. 2020)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , , ,

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading