Спутњик: Београду у Вашингтону уручен до сада најтежи папир за Косово

Било је 16 тачака на папиру, на столу, од којих 10 тачка подразумева међусобно признање, рекао министар финансија Синиша Мали новинарима

Бела кућа (Фото: ЕПА-ЕФЕ/Стефани Рејнолдс)

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да је на састанку Београда и Приштине у Белој кући на столу папир чија једна тачка подразумева међусобно признање Србије и Косова, а да се на председника Александра Вучића врши огроман притисак.

„Добили смо никада гори папир од када су кренули преговори са Приштином. Било је 16 тачака на папиру, на столу, од којих 10 тачка подразумева међусобно признање“, рекао је Мали новинарима.

Од двадесетак присутних људи, не само Албанаца, на сваку реч наше делегације реагују веома агресивно, против нас, рекао је министар.

Мали је казао да је било веома мало економских тема. Рекао је да је председник Александар Вучић, на основу обавештајних информација, знао да неће бити само економске теме.

„Тачка 10 односи се на међусобно признање. Има и економских тема и оне које се односе на инфраструктуру, аутопут, железнице, помоћи малим и средњим предузећима како би се подигла економија целог регион. Огроман притисак“, казао је он.

„Огроман је притисак, ово су за нас веома тешке теме. Председник Александар Вучић се бори, а да ли ће издржати, видећемо… Ја се враћам разговорима, настављамо, борићемо се до краја и, као што је председник рекао, предаја није опција“, рекао је Мали новинарима у паузи разговора у Вашингтону.

На питање каква је била реакција председника Вучића на папир, на којем је једна од укупно 16 тачака било признање Косова, Мали је одговорио:

„Каква може да буде?!“

Истакао је да је делегација Србије дошла са идејом да разговара о подизању “економије региона, да инвестира три-четири милијарде евра у инфраструктуру, подстицање пољопривреде, привреде, да се граде станови за младе.

„То је била наша платформа, а онда добијете тачку 10 која каже међусобно признање. То нити је економија, нити било шта друго“, рекао је Мали.

Поручио је да настављају да се боре за интересе Србије и људи који живе на КиМ.

„Имате 15-20 људи који су против вас и врше притисак. На сваку реченицу реагују агресивно”, рекао је Мали, а на питање ко врши тај притисак, одговорио: „Сви. Сви који су тамо присутни. Али боримо се.“

На питање српских медија да ли има смисла разговоре настављати сутра, с обзиром да је данас такав папир стављен пред српску делегацију, Мали је одговорио да се разговори и даље воде, да се наша делегација бори за сваку реченицу и реч, али да су неке ствари у папиру неприхватљиве.

„Чекајте да видимо, и даље водимо разговоре, не бих сада о томе шта ће бити сутра. Боримо се за сваку реченицу и реч, али неке ствари су једноставно неприхватљиве и тачка“, рекао је Мали.

Министар је и америчким новинарима на енглеском поновио да су разговори много тешки, да економске теме очигледно нису приоритет као што је српска делегација очекивала и да тачка 10 говори о међусобном признању.

Пренео им је и да су свих 16 тачка више политичке него економске, да је притисак на нашу делегацију велики и да је то најгори папир у историји преговора између Београда и Приштине.

„Али ми нећемо одустати, јер се боримо за српски народ“, поручио је Мали америчким новинарима.

Опрема: Стање ствари

(Спутњик, 3. 9. 2020)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , , ,

4 replies

  1. Какав див јунак! Каква способна обавештајна служба о чијим резултатима се јавно говори. Какво непријатно изненађење кад се сазнало оно за шта се знало да се није смело знати. Цела представа је на нивоу деце од 5 година. Невероватан је степен потцењивања туђе и величања своје памети. Економске теме су колико ће Амери да дају, а да потпишу морају. ***** ***** **** ***** ***** **** **** **** **** **** ***** **** **** Што је већи степен осионости власти и што више верују своју вечност, то им је крај ближи. Тужан, недостојан, понижавајући крај.

  2. “Министар је и америчким новинарима на енглеском поновио да су
    разговори много тешки, да економске теме очигледно нису приоритет
    као што је српска делегација очекивала и да тачка 10 говори о
    међусобном признању.”
    А, шта је ”суштина” Бриселског споразума, него међусобно
    признање, само увијено обланду некаве Заједнице србских
    општина, које Шиптари нису прихватили, већ инсистирају на
    апсолутном признању у постојећим границама, за шта се
    залаже Немачка, француска и остале земље ЕУ које су
    признале ”независно Косово”.

    Историјска симетрија: тачка 10-а из ”Трамповгог ултиматума” је
    једнако неприхватљива за Србију, као што је била и 10-а тачка
    Ултиматума Аустро-Угарске Србији 1914-е?!

    А, да ли је то тако, или је то само уобразиља?
    То је захтев Приштине, будући да они нису спремни ни за какве
    разговоре, осим признања ”Косова”, а да је то предлог Трампа –
    то је врло упитно?!
    То је извучено из контекста ”радног садржаја/документа” , наводно као
    ”Ултиматум Трапма”, а не да је то ЗАХТЕВ Шиптара,
    који они свуда, у свакој прилици, истичу као једину могућност
    за преговоре.
    Александар Вучић није спреман да разговара са Трампом, јер је
    Фондацији Клинтон уплатио 2.000.000.- као донацију, чиме је
    јасно ставио на знање, да он може да преговара само са
    ”Клинтоновима” по питању ”Косова” !
    Димна завеса, иза које може да се сакрије предаја Гзиводе и Трпче
    Шиптарима, што ”мерка” Меркелова већ поодавно, а Вучић имао
    са њом ”охрабрујући” разговор пре одласка у Америку.
    И тако: ”Све овце на броју и сви вуци сити!” – Нема прзнања, изборио се
    Вучић, али испод жита у разговору о ”економији” – ”предате” Газиводе и
    Трепча!
    И опет: Срби превеслани жедни преко воде!

  3. Да ли је могуће да ово изјави члан “високе” делегације наше државе, да немају појма о чему треба да причају и шта треба да потпишу, али су регуларно испраћени уз овације снс обожаватеља!? Судећи по њиховим изјавама, они не знају ни где су пошли, ни зашто су дошли тамо. Да је резултат њиховог “државотворног” рада само ово, а не и безброј досадашњих уништитељских поступака, довољно је да се уверимо у дубину наше пропасти.

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading