Произвођачи са југа Србије бацају парадајз

Неколико стотина тона парадајза бачено је, а на хиљаде корена почупано у пластеницима у лесковачком крају

Пољопривредници уништавају парадајз (Фото: Југмедиа)

Мештани села на југу Србије уништили су на стотине тона парадајза јер им откупљивачи нуде 10 динара за килограм, а извоз им је пропао. Како кажу, посао им је покварио увозни посао из Албаније, за ког није било ограничења увоза у Србију, а продавао се по високој цени, док су њима остале мрвице.

Неколико стотина тона парадајза бачено је, а на хиљаде корена почупано у пластеницима у лесковачком крају по договору између самих произвођача из неколико села јер је откупна цена парадајза пала на 10 динара по килограму а извоз због епидемиолошке ситуације пропао, преноси лесковачки портал Југмедиа.

Пољопривредници из Свирца, Цекавице, Тогочевца, Винарца, Навалина, Стајковца тврде да нису имали другог избора.

„Док се продавао албански и македонски увозни парадајз, тада је све могло. Сада је наш сазрео и за нас нема извоза због короне. Како је то могуће? Са друге стране, наши домаћи откупљивачи нас уцењују и нуде нам 150 динара по гајбици парадајза од 12 килограма. Да ли знате да нас само производња кошта 25 динара по килограму, а само гајбица 50 динара? Па то није нормално шта нам раде“, коментарише пољопривредник Душан Коцић из Свирца који је почупао око хиљаду корена парадајза испод свог пластеника, а бацио око 10 тона убраног.

У оваквој ситуацији сасвим је могуће, тврде стручњаци, да ће у јеку сезоне килограм парадајз коштати и двеста динара, како би произвођачи надокнадили губитке.

„Ово неће бити коначна цена, јер је велика потражња, поготово због ајвара. Али се плашимо тога да ће нас ове године ајвар скупо стајати“, кажу у Пољопривредној стручној служби.

У лесковачком крају производњом парадајза почео је да се бави велики број младих, како би на тај начин обезбедили егзистенцију.

Опрема: Стање ствари

(Спутњик, 24. 7. 2020)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , ,

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading