Васељенска патријаршија организује прославу осамсто година аутокефалности СПЦ

Архиепископ Елпидофор саопштио je одлуку Патријарха Вартоломеја – да Васељенска Патријаршија великом прославом у Никеји обележи осам векова од тренутка када је Српској Цркви доделила Аутокефалност

Завршена прослава јубилеја Српске православне Цркве у Епархији западноамеричкој (Фото: Телевизија Храм)

Величанствена прослава 800 година Аутокефалности Српске православне Цркве која је током претходног викенда одржана у Лос Анђелесу у организацији Епархије западноамеричке, завршена је Светом архијерејском Литургијом у Храму Светог Саве у Сан Габриелу, којом је началствовао Архиепсикоп Америке господин Елпидофор (Васељенска Патријаршија)

Архиепископу Елпидофору саслуживао је Митрополит Јосиф из Антиохијске патријаршије, скупа са Митрополитом Савом из Грчке америчке архиепископије и заједно са архијерејима Српске православне Цркве: новограчаничко-средњезападноамеричким Лонгином, канадским Митрофаном, диселдорфско-немачким Григоријем, рашко-призренским Теодосијем, западноамеричким Максимом, источноамеричким Иринејем, бихаћко-петровачким Сергијем, буеносаиреско-јужноцентралноамеричким Кирилом, захумско-херцеговачким Димитријем, Епископом стобиским Давидом из Охридске Архиепископије и Игуманом Манастира Хиландара архимандритом Методијем. Светој Литургији је молитвено присуствовао и Архиепископ Петар из Руске православне заграничне цркве.

Храм је био испуњен верним народом, а на Светој Литургији су својим гласовима појали ученици Призренске Богословије. Као и на Литургији дан раније у истом Храму, Епископи су се саборно помолили за здравље Патријарха Иринеја који се тренутно налази на болничком лечењу на Војномедицинској Академији у Београду.

У свом обраћању присутним Архијерејима и верном народу, Архиепископ Елпидофор је саопштио одлуку Патријарха Вартоломеја – да Васељенска Патријаршија великом прославом у Никеји обележи осам векова од тренутка када је Српској Цркви доделила Аутокефалност, те да ће Његова Свесветост на прославу позвати Патријарха српског са свим Архијерејима Српске Православне Цркве.

„Преносим вам свима од срца најтоплије поздраве и благослов Свјатјејшег Васељенског Патријарха Вартоломеја. Народ Србије, и Српска Православна Црква, су веома драги Његовој Светости. Блиска братска веза између Српских Православних и Грчких Православних заједница постоје већ дуги низ година. Ова јединствена прослава нас подсећа на речи псалмопевца који каже: “Како је лијепо и красно, кад сва браћа живе заједно!“ – рекао је у свом обраћању Архиепископ Елпидофор истакавши да се радује дугом и блиском односу између Мајке Цркве Константинопоља и Српске Патријаршије. Васељенска Патријаршија је вековима спознавала снагу и зрелост Српске Цркве. У том светлу, Црква Константинопола је и дала Цркви Србије прво аутономију, а затим аутокефалију, те да је 1219. године у Саборном храму у Никеји, Васељенски Патријарх Емануел хиротонисао за првог Архиепископа Српског монаха, кога ми данас знамо као Просветиља српског, Светога Саву.

„Независност и зрелост Српске Цркве су увек кроз векове бивале посведочене. Велики и Свети Сабор одржан у Криту 2016. године служи као доказ овој чињеници. Црква Србије је испоштовала своју обавезу према Православном свету тиме што је у потпуности и свесрдачно учествовала у раду овог важног све-православног Сабора. Свјатјејши Патријарх упућује најзахвалније поздраве Његовој Светости Патријарху Иринеју и свим Архијерејима Српске Православне Цркве за њихово братско старање и верност. Заиста је, добро и красно – и духовно корисно – за браћу да живе заједно!“ – поручио је Архиепископ Елпидофорос и подсетио да је ово јединство годинама сведочено на много начина:

„Познато је да народ Србије иде у Грчку ради наставка академских студија, али исто тако и да Грци иду на универзитете Србије. Народ Србије и Грчке, су исто тако, кроз историју имали јаке дипломатске везе. Много пута су бивали браћа у рату, као што је било за време револуције против Отоманске Империје. Та револуција је донела слободу вероисповести многим деловима Балкана. А у не тако делокој историји, Грчка Република је подржала Српски народ за време њиховог страдања и рата 90-тих година, а после распада Југославије. Та братска веза између Грка и Срба била је дубока и искрена“ истакао је Архиепископ Елпидофорос нагласивши да је у овом свету тешко наћи бољу браћу и сестре од српскога народа.

„Молимо се да нам благи Господ подари да живимо заједно на много година, па и до самог другог доласка Господњег. Нека би се наша братска љубав и сарадња наставили и расли у Божију славу и назидавање Цркве Христове, молитвама Пресвете Богородице и Просветитеља Српскога народа, Светога Саве, и свих светих“ – закључио је у свом обраћању Архиепископ Америке г-дин Елпидофорос.

Архијепископ је на крају литургије напрсним крстом одликовао протојереја Предрага Бојовића као награду за његов пастирски труд на украшавању храма Светога Саве. У част великог јубилеја Српске православне Цркве неколико храмова у Западноамеричкој епархији је осликано са најважнијим сценама из живота Светог Саве, а у најбољој калифорнијској винарији, чији је власник српског порекла, Епархија западноамеричка је произвела црвено вино по имену “Autocephaly 1219-2019” које се служило током прославе.

Опрема: Стање ствари

(Телевизија Храм, 2. 9. 2019)



Categories: Вести над вестима

Tags: , ,

4 replies

  1. Просветитељ и просв(ј)етитељи,
    иди, бре

    https://pravoslavie.ru/sas/image/102575/257546.x.jpg

    +Мајстори у кући, Александар Секулић

    Мајсторе затекох
    на крову старе куће
    мењају сломљен цреп
    мајстори на крову
    мајстори унутра
    мајстори, мајстори
    ко вас је звао
    зашто дирате мој црни кров
    на коме стоји рода бела
    на коме расте трава кудрава
    мој кров у подножју дугог века
    зашто сте ми кућу заузели
    зашто сте напали
    чекићима, ексерима
    четкама, бојама
    мајстори, мајстори
    излазите, пустите ме
    да сам кућу уређујем

    Не чују они
    укуцавају моје кости
    фарбају мојом крвљу
    износе из мог срца
    намештај стари
    неподношљиви мајстори
    њих тридесет седе на мени једном

    Доћи ће, кажу, чувен гост
    ловиће маглу по шумарцима
    са твојом ће се кућом сударати
    мора да буде као из бајке
    ево теби огледало
    чешљај смех у њему
    лице ти је подупрто
    железном тугом

    Мајстори, мајстори
    шта сте учинили
    то није моја кућа
    то мој гост није
    то више нисам ни ја

    Мајстори, мајстори, филм, Берчек и Зоки
    https://www.youtube.com/watch?v=XE5zZe5uip4

    Мајстори у кући, Александар Секулић, стихове говори аутор

  2. Drago nam je da se autor veličanstvenih reportaža veličanstvene proslave u organizaciji episkopa Maksima veličanstveno proveo na istoj (drži mikrofon).

    https://youtu.be/NH5_CDvF_uI

    Dr Vilotić (pored njega), iako je tih dana promovisan u bogoslova Prizrenske bogoslovije (a bogoslovije je video samo na turističkim razglednicama, ali avijonska karta je avijonska karta), je na žalost i u ovako emotivnim trenutcima – kada episkop Maksim veličansveno peva na ruskom – zaposlen svojim teškim i odgovornim sekretarskim obavezama.

    Nadamo se da će po povratku naš reporter bez kanonskih granica sa platom Srbske patrijaršije nastaviti da medijski zastupa episkope Maksima i Grigorija još prilježnije no do sad.

    Kao i da će Nikolu Stankovića, arhiepiskop turske patrijaršije za SAD Elpidoforos pozvati o svom trošku da 19. oktobra prisustvuje veličansvenom događaju odlikovanja Sergeja Dumenka (kada izvodi performanse okolina mu se obraća sa “mitropolit kijevski Epifanij”) za “nepokolebljivu odbranu religiozne slobode Ekumenske patrijaršije”. Nagrada za ljudska prava “Atinagora” odlazi u prave ruke – bez iznenađenja 🙂

  3. Мени ова вест са Западне Обале делује мало ”дистурбинг”.

    ”…Литургијом…началствовао Архиепсикоп Америке господин Елпидофор (Васељенска Патријаршија)”

    Приметимо дакле да је први међу неједнакима ни мање ни више него ”Архиепископ Америке”, бар како пише у тексту ТВ Храм!

    Правилно је рећи (ако нисам нешто погрешио): Грчка Православна Архиепископија Америке, тј. Ελληνική Ορθόδοξη Αρχιεπισκοπή Αμερικής, или на енглеском Greek Orthodox Archdiocese of America, а која је Епархија Константинопољског Патријархата (и аналогно томе Епископ уместо Епископија.)

    Верујем да браћа Јелини знају боље од Срба значење латинског ”номен ест омен” али ипак зову грчку архиепископију у Америци и њеног Архиепископа именом које самом својом формулацијом нема грандоманске претензије да буде Архиепископ ”Америке”. То јест, каквим га представља ТВ Храм, гласило СПЦ, ни мање ни више.

    Како год било, полако се уводи назив православног над-супервизора у Америци а чије је седиште у Истанбулу. Етничка припадност ту не фигурира. Етно-филетизам је непрiлична појава за Православље. Осим ако је јелински.

  4. Владика Максим је још једном покзао своју величину-људску и епископску. У јеку бесомучне хајке коју су оркестрирано против њега повела два попа и један кардинал он је показао да је већи Рус од тих тзв.русофила. Кардинал је чак до јуче био највећи фанариота у СПЦ и хвалио се да ће умрети као Јелин а ево га данас обилази манастире по Русији. За разлику од таквих владика Максим је искрени хришћанин коме је Црква на првом месту и који виде даље од свога носа. Воли он и Грке и Русе подједнако али говори ни по бабу ни по стричевима.

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading