Амбасадори САД у Београду и Приштини: Време да се настави дијалог, споразум у 2019.

Ауторски текст Кајла Скота* и Филипа Коснета** за „Политику” и приштински „Зери”

Кајл Скот (Фото: Раде Крстинић) и Филип Коснет (Фото: Амбасада САД у Приштини)

Храброст и креативност коју су показали лидери у Атини и Скопљу како би решили деценијски спор требало би да послужи као инспирација свима у региону. Као амерички амбасадори у Београду и Приштини уверени смо да трезвено политичко вођство, које има визију, може довести до свеобухватног споразума између Србије и Косова, у чијем средишту би било узајамно признавање. Тај успех би положио темеље мирније и напредније будућности свих народа у овом региону.

Због тога ми данас апелујемо: време је да Косово укине таксе, да Србија одговори на конструктиван начин, да престану провокације са обе стране, да се Београд и Приштина врате дијалогу који предводи Европска унија и да се обе стране одважно определе за мир. Ако тако урадите, оптимисти смо да можете постићи историјски споразум о нормализацији у 2019. години.

Имате пуну подршку Сједињених Америчких Држава и учинићемо све што је у нашој моћи да вам помогнемо да успете и да изградите неопходно поверење како би се уобличио и спровео свеобухватан споразум.

Председник Доналд Трамп је недавно писао лидерима Србије и Косова да би подстакао обе земље да „искористе тренутак и своје политичко вођство употребе за доношење одлука које би помириле интересе обе земље.” Председник Трамп је додао и да „би било за жаљење пропустити ову јединствену прилику за мир, безбедност и економски развој”. Председник Трамп био је једнако јасан у свом обраћању Генералној скупштини Уједињених нација: одговорни лидери су у обавези да служе својим грађанима.

Верујемо да је споразум могућ и надамо се да ћемо га прославити заједно с вама, баш као што славимо храброст грчких и македонских вођа. У ствари, председник Трамп је већ позвао председнике Александра Вучића и Хашима Тачија у Белу кућу да обележе тај успех чим до њега дође. Сједињене Државе нити су, нити ће прописивати како то решење треба да изгледа, али верују да мора бити применљиво како на Косову тако и у Србији и мора допринети дугорочној стабилности у региону. На лидерима и њиховим тимовима је да се врате преговорима предвођеним Европском унијом и испитају све могућности, као и да на јасан и отворен начин комуницирају са својим грађанима – што би не само осигурало да преговори одражавају вољу народа већ и помогло у превазилажењу стрепње и сумњичавости.

 

Свесни смо да то није лако. Нису нам непознате историјске околности и постојеће напетости које су довеле до неповерења и неспоразума који оптерећују међусобне односе. Управо зато споразум мора бити опсежан и обострано користан, како би и Косово и Србија имали удела у његовом успеху. То је и разлог што су се Сједињене Америчке Државе посветиле раду са Србијом и Косовом како би обезбедиле да те две стране са успехом уобличе и спроведу један одржив споразум. Недавни кораци и Београда и Приштине због којих напетост расте морају престати да би уопште постојала нада у постизање трајног мира, напретка и правде у региону. Уколико две стране не искористе ову прилику, ризикујете да пропустите најбољу прилику за читаву једну генерацију.

Статус кво спутава економски и политички напредак обеју земаља и наводи стручне и младе људе да себи потраже будућност у стабилнијим државама са динамичнијом привредом. Уместо њих, организовани криминал, корупција и други екстремистички елементи узимају маха и постају претња регионалној и европској безбедности.

Ни једна ни друга земља немају користи од даље опструкције и одуговлачења. Грађани Србије и Косова заслужују будућност у којој ће њихова деца и унуци знати за мир и напредак уместо за сукобе и економске недаће.

Трајан и примењив компромисни споразум је у интересу обе земље. Дугорочна стабилност и просперитет и Косова и Србије зависе од повратка дијалогу предвођеном Европском унијом и храбрости да се превазиђе прошлост и заједно гради заједничка будућност.

Ако су Србија и Косово спремни да пођу тим путем, Сједињене Америчке Државе ће бити на вашој страни на сваком кораку.

амбасадор Сједињених Америчких Држава у Београду

** амбасадор Сједињених Америчких Држава у Приштини

Наслов и опрема: Стање ствари

(Политика, 8. 2. 2019)



Categories: Преносимо

Tags: , , ,

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading