Митрополит Иларион (Алфејев): Украјински верници устаће у заштиту својих светиња

Оно чиме се бави патријарх Вартоломеј, легитимизација раскола у Украјини, не може да обједини украјинске вернике, већ само да створи нове расколе у читавом православљу, рекао је митрополит Иларион

Црквени великодостојници у згради Ректората (Фото: Спутњик)

Став Српске православне цркве и Србије о украјинском црквеном питању је исправан и надамо се да ће тим путем кренути и друге православне помесне цркве, рекао је прекјуче у Београду митрополит волоколамски Иларион (Алфејев), шеф Одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије.

У изјави новинарима, пошто му је додељен почасни докторат Универзитета у Београду, митрополит Иларион истакао је да верује да ће православно јединство ипак успети да буде очувано заједничким напорима православних помесних цркава.

– Оно чиме се бави патријарх Вартоломеј, легитимизација раскола у Украјини, не може да обједини украјинске вернике, већ само да створи нове расколе у читавом православљу – рекао је митрополит Иларион.

Одговарајући на питања новинара о тренутној ситуацији у Украјини и његовом ранијем упозорењу да би могло доћи до крвопролића у овој земљи, он је навео да већ постоје покушаји да се насилним путем одузму светиње.

– Ако се то и догоди, људи ће устати у заштиту својих цркава и манастира – истакао је шеф Одељења спољних црквених веза. Додао је и да политичари не треба да се мешају у црквена питања, а осврнуо се и на став Стејт департмента објављен у уторак. У кратком саопштењу наводи се да Стејт департмент „поштује способност украјинских православних лидера и верника да стреме аутокефалности”, као и да цене екуменског патријарха „као глас верске толеранције и међуверског дијалога”. Истичући да црквена питања треба решавати црквеним путем, митрополит Иларион је рекао да америчком председнику Доналду Трампу не пада на памет да каже да све православце у Америци треба објединити у једну цркву.

– Ако би тако нешто и рекао, мислим да то амерички верници и политички естаблишмент не би подржали. Али, у Украјини је то нормална ствар: председник одлучује каква ће да буде црква и то није нормално – рекао је митрополит волоколамски.

Други човек Руске православне цркве у нашу земљу је допутовао у уторак увече, а у среду му је у згради Ректората Универзитета у Београду ректор проф. др Владимир Бумбаширевић доделио почасни докторат овог универзитета. Почасни докторат митрополиту Илариону додељен је на предлог Православног богословског факултета, за допринос научно-богословском истраживању и напретку теолошке мисли на српском говорном подручју. Подсећајући на његову богату научну биографију, између осталог и на то да је митрополит аутор више од 700 наслова, декан Православног богословског факултета проф. др Предраг Пузовић посебно је истакао његово дело о Исусу Христу у шест томова, објављено прошле године. Захваљујући на указаној почасти, митрополит Иларион је, између осталог, образложио разлоге због којих се подухватио озбиљног посла писања обимне научне монографије о Исусу Христу. Како је навео, желео је да јеванђељску науку и новозаветну мисао постави на православне основе, будући да је у 19. и 20. веку на овом пољу доминирала католичка и протестантска мисао, која је утицала и на православне теологе.

Јелена Чалија

Наслов и опрема: Стање ствари

(Политика, 28. 9. 2018)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , , ,

1 reply

  1. На тему о којој говори митрополит Иларион је данас на руском сајту “Регнум“ изашао текст “ Украина: Как будут атаковать каноническую церковь. Когда дело касается веры и имущества, всегда неизбежна кровь“ (Украјина: Како ће нападати канонску цркву. Када се ради о вери и имовини, увек је неизбежно (проливање) крви“. (https://regnum.ru/news/polit/2491586.html ). У њему аутор Маријан Сидорив из Кијева доста опшитно наводи прве практичне мере украјинских власти и паравладиних организација у правцу потискивања Украјинске Православне цркве која је у јединству са Московском Патријаршијом – УПЦ(МП).

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading