Руска компанија „Ју голд“: Дали смо бољу понуду за РТБ „Бор“, изабрали сте гору по Србију

Представници „Ју голда“ сматрају да је њихова понуда за РТБ „Бор“ неупоредиво боља и повољнија за државу Србију, као и да је надлежни нису верно и на адекватан начин презентовали јавности у Србији

Извор: N1

Представници компаније „Ју голд“, која је била једна од два понуђача за куповину већинског пакета Рударско-топионичарског басена „Бор”, изразили су незадовољство како одлуком Владе Србије да се определи за понуду кинеске компаније „Зиђинг“, тако и односом државних органа Србије према овој компанији из Русије.

Представници „Ју голда“ сматрају да је њихова понуда неупоредиво боља и повољнија за државу Србију, као и да је надлежни нису верно и на адекватан начин презентовали јавности у Србији. Основна квалитативна разлика је што понуда руске компаније не предвиђа само задржавање постојећег већ повећање броја запослених у РТБ „Бор“ и што је важније знатно повећање обима производње и реализације, што би буџету државе Србије обезбедило знатно веће финансијске приливе.

Поред очувања радних места за 4880, након реализације инвестиционог програма предложеног од „Ју голда”, руска компаније планира отварање још 1000 нових радних места. Кинеска компанија Зиђинг у наредних 6 година предвиђа производњу од 120 000 до 150 000 док руска компанија за исти период гарантује производњу од 220 000 тона бакарног концентрата, што је огромна разлика, између 70 000 и 100 000 тона.

Поређења ради РТБ Бор тренутно на годишњем нивоу производи 35 000 тона од сопственог бакарног концентрата, што би било повећање 6 пута. „Ју голд” тврди да ће годишњи промет у периоду од 2019.до 2024. износити 3,5 милијарди америчких долара. Такође се очекује да ће ниво пореских дажбина у том истом периоду од 2019. до 2024. премашити 350 милиона америчких долара. Представници руске компаније истичу да се такође подразумева њихово преузимање дугова РТБ „Бор” у висини од 200 милиона долара, као и да је њихова понуда заснована на реалном а не на фризираном бизнис плану и да за свој инвестициони програм гарантују банкарским гаранцијама.

Такође истичу да их држава још није обавестила о кинеском бизнис плану иако је то била обавезна по закону, као и да су они спремни да ангажују релевантне међународне ревизоре да ураде реалну анализу њихове понуде, уверени да су они прави победници на овом тендеру. Држава би обезбедила по основу повећања запослених и производње велике финансијске приливе а знатно би се повећао и удео РТБ Бора у БДП земље. Имајући у виду да је реч о бакру, извозном производу у чијој производњи (за разлику од других, где преовлађују увозне компоненте попут ФИАТ-а) доминирају домаће, дао би се допринос уравнотежењу трговинске размене земље.

Представници руске компаније истичу да су о својим ставовима поводом продаје РТБ „Бор“ обавестили надлежне органе Руске Федерације и Републике Србије.

Наслов и опрема: Стање ствари

(Правда, 14. 9. 2018)



Categories: Вести над вестима

Tags: , ,

3 replies

  1. Јадни смо ми! Колико- и докле!- стрпљења са руске стране!?

  2. Представници „Ју голда“ сматрају да је њихова понуда неупоредиво боља и повољнија за државу Србију, као и да је надлежни нису верно и на адекватан начин презентовали јавности у Србији
    ++++
    Да, повољнија за државу Србију.
    Али, не и за онај антрополошки шљам кога интересује само одговор на њихово омиљено питање: „ А колики је мој део ? „
    Нема живота у нашој јадној, опљачканој и окупираној отаџбини све док грађани једном усраном мотком не почисте сав тај шљам.
    И пусте воду.
    Са вером у Господа, до ослобођења !

  3. Сто тридесет и нека година раније, готово исти сценарио: граднња жељезнице кроз Србију.Влада напредњачка, столује књаз (већ краљ) Милан; руска и, наводно, француска
    (а оно аустријска) фирма у надметању; ова друга огромно мито Стојану Протићу, Пироћанцу, Грујићу- милион и по златних динара, четири и по милиона одређеним посланицима; Краљу Милану два (или три?) милиона франака како би вратио коцкарске дугове што их направио по Паризу, Бечу…; руска фирма економски повољнија, али мита нема; посао добијају аустроугари, српски вјечни добротвори. И ту се умјешала Божја рука: фирма ових “добротвора” пропада и посао пропаде, те само Провиђење поможе да не пропадне и шездесет милиона ондашњих
    франака које сСрбија даде франц.аустријској
    фирми и то у сврху спашавања од пропасти…

    Тридесетак година по овоме “добротвори” нас приведоше апокалипси, а у Петрограду клечући јецасмо да нас Русија спаси- то учини,
    а изгуби себе…

    Да ли се у дијелу “тендера” званом апанажа и сада исто догодило, непознато је- време ће показати, но никако не у сврху опамећивања. Једно је сигурно: образ имамо да (и даље) клечимо (само) пред Русијом да нас спасава од оковратног грљења којег нам подарују наши западни милосници…

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading