Ивица Дачић: Не видим боље решење од поделе Косова

Упитан да прокоментарише то што Црква одбија да прихвати као једно од решења могућу поделу Косова, Дачић је казао да не види боље решење од тога и додао да је он можда једини у Србији који је понудио било које решење

Ивица Дачић (Фото: Танјуг/Р.П.)

Ситуација је тренутно таква да имамо добру прилику да се питање Косова и Метохије компромисно реши, оцењује министар спољних послова Србије Ивица Дачић и истиче да не зна да ли ће и када бити боље прилике.

Дачић је навео да су се промениле позиције Русије, која је постала велесила, а има много ближе односе са Србијом него пре 20 година, као и да се промениле Америка и њена спољна политика.

Према његовим речима, отворила се могућност за дијалог, Србија је остварила ближе односе са Немачком, Француском, као и са Турском, а са Кином је постала стратешки партнер.

„У овој фази ми имамо ситуацију када и ЕУ увиђа да су главни проблем за долазак до компромиса Албанци. Албанци желе да ми признамо Косово, плус ако би могли да узму Медвеђу, Прешево.. то би им било идеално. У тој ситуацији отвара се могућност да се дође до компромисног решења. Ако већ имамо дијалог, у дијалогу морате имати неки предлог”, казао је Дачић за ТВ Пинк.

Навео је да сматра да је долазак помоћника државног секретара САД Веса Мичела био кључан догађај који је променио однос Србије са америчком администрацијом.

Мичел је, истиче, био први представник америчке администрације који се заинтересовао за проблеме на Балкану и који је имао вољу да нас саслуша и да има разумевања за наше ставове.

„У том смислу је битно да сви представници америчке администрације имају такав приступ да проблем Косова није решен, односно да треба да се покуша да се у дијалогу дође до компромиса који би био у интересу свих страна и којим би покушала да се затвори та прича”, казао је Дачић.

Министар је истакао да је то велика промена, да је свестан да то можда не звучи код нас некоме довољно, али да он као неко ко учествује у томе годинама уназад, сматра да је то велика промена.

Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, Дачић је казао да Србија има мањак идеја, јер постоје људи који увек када треба да се брани земља нађу неки разлог да то не ураде.

„И сада имамо ситуацију да на политичкој сцени и друштвеној имате оне који подстичу екстремне идеје и нереалне, које полазе од тога да не треба решавати проблем Косова, са изговором да ће доћи нека боља времена. Која то боља времена на међународној сцени могу да дођу да Ђаковица постане српска?”, навео је.

Упитан да прокоментарише то што Црква одбија да прихвати као једно од решења могућу поделу Косова, Дачић је казао да не види боље решење од тога и додао да је он можда једини у Србији који је понудио било које решење.

„То је решење да тамо где српски народ има већину, а то није само север, већ да видимо где то још може, да се веже са централном Србијом, ја стварно не видим боље решење, осим ако неко не мисли да ће решење доћи тако да се деси неко чудо да у Качанику, Глоговцу се промени национална структура”, навео је.

Наводећи да је за Цркву време можда релативна категорија, Дачић је казао да је за људе на КиМ реална категорија и да зато треба да се дође до решења.

„Ако Албанци пристају да буду аутономија у Србији, ја сам апсолутно за то”, рекао је министар и упитао представнике Цркве шта они предлажу.

„Ко тражи и воли поделу? Ако је могуће нешто друго, сигурно тако нешто никада не бих предложио”, истакао је Дачић.

Албанци мисле да по моделу Олује могу питање Косова да реше, рекао је Дачић и додао да је можда неким Србима лакше да војно изгубимо север и онда да кажу да ми никада ништа нисмо признали.

„Ђилас, Јеремић, Лутовац, Саша Јанковић, Чеда Јовановић и други данас воде политику тако да изјављују истог дана да је Вучић издајник, а у другим новинама да је Вучић ратни хушкач. Све то делује лоше по народ, јер ми око ове ствари треба да будемо јединствени. Сви Албанци имају само један интерес, а то је независно Косово, а у души велика Албанија”, навео је.

Поручио је да српски народ треба да буде сигуран у то да председник Србије Александар Вучић, који води дијалог Београда и Приштине, и он као министар спољних послова, чврсто стоје иза националних и државних интереса.

Подсетио је да је обилазио земље и тражио од њих да повуку признање Косова, те да је шест земаља то до сада урадило и казао да ће се са тим активностима наставити.

„Никада се нисмо сагласили ни са чим што би значило признање Косова, нити ћемо. Никакве столице у УН не долазе у обзир. Може да се разговара само уколико постоји воља за компромисом, а то значи да свака од страна нешто губи и добија. Овде ми дугорочно имамо проблем опасности од војног напада на север Косова и шта ће онда Србија да ради”, казао је Дачић.

Садашња опозиција у Србији рушила је Слободана Милошевића, јер је бранио Косово и ушао у рат, говорећи да је то неразумно, казао је Дачић и додао да је у интересу српског народа да се позиција и опозиција уједине по питању КиМ.

„Политика је нешто друго, овде је у интересу српски народ, треба да се ујединимо око тога. То нам је тренутно највећи државни и национални интерес. Које ће решење бити, ту је дијалог, ништа још није договорено”, закључио је Дачић.

(Танјуг/Политика, 6. 8. 2018)



Categories: Вести над вестима

Tags: , , , ,

3 replies

  1. Поделу су ”понудили” још и Александар Вулин (уз инсистирање на намирењу, односно територијалној компензацији коју би Србија требала да добије). У сличном правцу је говорила још неколицина политичких актера – како из власти тако и из опозиције. Да не спомињем праделитеља Косова – црвеног калемара!

  2. У потпуности подржавам идеју о подјели Косова и Метохије по етничком принципу и разграничењу са Шиптарима. Србима да припадну четири српске општине на сјеверу и одговарајућа површина као надокнада за српске енклаве и за површину области Горе уколико то буду жељели Горанци. Шиптарима препустити њихове етничке територије у општинама Прешево, Бујановац и Медвеђа, или их замијенити за енклаве (одговарајућа површина у км2). Косово као државу не признати, али признати Албанији да посједне етничке територије Шиптара у Србији уз гаранцију УН за заштиту српске црквене и историјске баштине на територијама које би припале Албанији. Такође подржати и подјелу Македоније на македонски и албански дио. Исто и Црне Горе.

  3. А ко би и где требао да нам да такву надокнаду? Изгледа да Вулин има подоста достојних кафанских сабеседника…

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading