Европска унија ни на један начин не условљава улазак наше земље у породицу европских народа усвајањем закона о регистрованом партнерству, али с обзиром на то да је више од две трећине земаља чланица Савета Европе законима регулисало ову област, нерегулисање се сматра кршењем права ЛГБТ заједнице

Нацрт не предвиђа могућност да особе истог пола усвајају децу (Фото: З. Анастасијевић)
Србија има обавезу да донесе закон о регистрованом партнерству између особа истог пола до октобра 2019. године. То је предвиђено Акционим планом за примену националне стратегије превенције и заштите од дискриминације, али са писањем овог закона није се ни почело, а радна група није ни основана. Иако је председник Геј лезбејског инфо-центра Предраг Аздејковић духовито приметио да хомосексуалци у Србији траже законско право да и они буду несрећни у браку, правници се уозбиље када говоре о томе да геј особе немају бројна законска права – почев од права на наслеђивање, па до права на заштиту од насиља у породици. Представници ЛГБТ организација кажу да они који желе „папир” као доказ љубави бракове склапају у некој од европских земаља. Та документа, међутим, Србија – не признаје.
Јованка Тодоровић из Центра за промоцију људских права ЛГБТ особа „Гејтен” подсећа да је цивилни сектор написао Нацрт закона о регистрованим истополним заједницама још 2010. године. Овај нацрт не предвиђа могућност да особе истог пола ступе у брак, јер је брак између припадника истог пола забрањен Уставом, а овим законским актом није предвиђено ни усвајање деце. Законом је предвиђено да регистровани партнери уживају сва законом одређена права из пензијског, здравственог и социјалног осигурања као и супружници у браку.
Категорије:Вести над вестима
ПРЕДЛОГ ЗА ПРЕАМУБУЛУ ТОГ ФАМОЗНОГ ЗАКОНА:
Драган Сланић
Свиђа ми сеСвиђа ми се