Милош Ковић и Часлав Копривица: Да је текст Апела споран, режимски медији би га објавили

Гости емисије „О Богу и људима“ шабачке ТВ Ас били су професори Милош Ковић и Часлав Копривица. Тема је била Косово и Метохија, а повод Апел за одбрану КиМ јер су професори међу покретачима Апела. Домаћин емисије био је протођакон Љуба Ранковић.

Професори Копривица и Ковић са протођаконом Љубом Ранковићем (Извор: Јутјуб)

Говорећи о томе како је настао Апел за одбрану Косова и Метохије, проф. др Милош Ковић је истакао:

„Апел је настао као реакција позив на унутрашњи дијалог, уз који смо добили – са највишег места – поруку да је време да се ослободимо митова, а било је јасно да је се мисли на Косовски мит, и да се говори о миту а не о завету. Све је то било дубоко узнемирујуће. Дошли смо на идеју да напишемо један текст који би био позив на разум и на неко историјско искуство, текст иза кога би требало да стане озбиљан део јавног мњења. Текст је и писан тако, у раду је учествовао читав низ људи – један од њих је доживео јавни линч, митрополит Амфилохије. Зато нисмо спремни да одајемо сва имена људи који су радили на тексту Апела, историја ће то наравно да забележи. Желимо да сачувамо људе који су радили са нама на тексту Апела од јавног медијског линча, какав су покушали режимски медији да спроведу на једном од потписника, а то је митрополит Амфилохије. Текст је настао у сарадњи Политичког савета ДСС-а и нестраначких личности, а част му чини што су на тексту радила нека од првих пера српске културе.“

Одговарајући на питање има ли проблема у самом тексту Апела, проф. др Часлав Копривица је подвукао:

„Да је текст Апела споран, онда би он био обелодањен у режимским медијима, и онда би се сам текст нападао. Овде имате необичну замену теза – да је контекст, оно што стоји око текста, укључујући и оне који су га потписали (мада се само једна особа од потписника апострофира, а то је митрополит Амфилохије), важнији и ко је потписао него шта је потписао. Не може контекст бити важнији од текста. Да је текст на неком нивоу споран – на моралном, интелектуалном, или било каквом другом – претпостављам да би се људи који зарађују хљеб на начин који ја не могу да представим као частан и који се представљају као аналитичари (или као интелектуалци по службеној дужности) бавили садржином самога Апела.“

ПОГЛЕДАЈТЕ ЦЕЛУ ЕМИСИЈУ

Наслов, транскрипт и опрема: Стање ствари



Categories: Стање фото/видео ствари

Tags: , , , ,

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading