Протојереј-ставрофор Ненад Андрић: Косовска бројаница

Бог када хтедне, мења природни поредак, и послушно му бива свe.

Прошле године, монахиња Сара из светог манастира Грачанице са Косова позвала ме је да се помолим Светом Нектарију за њеног оца који је лежао на ВМА у Београду. Чула је да тих дана идем на острво Егину, где се налазе мошти овог великог исцелитеља и зато ме је позвала.

Бројанице

Бројанице

Наравно, као и свима који ме замоле за молитву, прихватио сам по својој свештеничкој, а и људској обавези да то испуним. Монахиња Сара ми је заузврат даривала велику бројаницу од 150 чворова за Богородичино правило. Бројаницу су лично исплеле од вуне монахиње грачаничке, што је за мене био посебан дар.

Једног јулског дана, у „наш“ породични стан дошао је члан Богомољачког покрета из Ваљева, брат Чедомир Матић. Увек нам је драго када нас он посети, па се саберемо око њега сви у породици. А он нам каже: „Да знате какво чудо се ноћас догодило!“

– „Какво чудо?“, упитах га.

– „Враћао сам се са братом Мишком од пријатеља, и испод пекаре Младеновић приђе нам један шарени пас луталица, држећи у устима велику бројаницу. Тако је држи као да је дресиран. Било је ту још људи, враћају се из Тешњара и пролазе, а он приђе нама двојици, стаде нам испред ногу и спусти бројаницу. Подиже главу и умилно нас погледа. Ја га помазих, а он онда оде. Ми узесмо бројаницу. Она лепа, вунена и није од пса оштећена. Узео сам је и опрао и ено суши се код Мишка на тераси.“

Књига Д. Ерића: Бројанице из Грачанице

Књига Добрице Ерића: Бројанице из Грачанице

– „Јесте право чудо“, кажем му ја, „да је пас не растргне и још да је донесе пред вас“.

– „Донесите нам да је видимо“, каже мој син Немања, „брату Чеди“, како га зовемо из милоште, а и сви смо браћа по Богу.

Сутрадан долази брат Чедомир, још није ни сео за сто – вади да нам покаже бројаницу коју му је добри пас донео пред ноге. Како је извади из џепа, ја му је истргох из руке и узвикнух: „Е, ово је моја бројаница, Косовска. Монахиња Сара ми послала из Грачанице!“

Тек онда сви схватисмо – и брат Чеда и моја породица – да је ово право чудо. Да шарени пас луталица донесе бројаницу, која је мени испала из мантије – највероватније испред пекаре када сам улазио у њу, у моменту када сам новац за погачу вадио те вечери.

И ова света Косовска бројаница је и сада код мене, више се од ње не раздвајам. Бог није дао да бројаница са Косова из свете Грачанице пропадне, јер су је плеле монахиње, пуне љубави и уз молитву. Верујем чврсто, и цело је Косово изаткано љубављу наших предака и увек ће бити наше, ма колико покушавали нељуди да га отимају и растргну, наше је – Српско!



Categories: Једномислије

Tags: , , , , ,

1 reply

  1. СЛОВЕНСКА МОЛИТВА БОГОРОДИЧИНОГА ПРАВИЛА – БРОЈАНИЦА/РОЗАРИЈ
    Православни и католички Xришћани – “Што је Xристос сјединио, не ваља растављати” – “Да се ове две цркве врате себи”
    Црква Криста Краља, Крунска 23, Београд, 9.10.2011 – 555. годишњица одбране Београда
    “За благостање Српскиx цркава и земаља”

    УВОД
    Богородичино правило је, по предању руских монаха, правило које је сама Мајка Божија открила у 8. веку, и њега су некада испуњавали сви Хришћани. У Православних, оно је данас готово заборављено а у Католика, од 13. века веома је раширено и познато као “росариум” (латински), “круница” (хрватски), “розариј” (руски), и друго. У келији светог Серафима Саровскога (1759–1833.) пронађена је свешчица у којој су описана чуда која су се дешавала онима који су свакодневно испуњавали Богородичино правило. Много је светом Серафиму Саровском блиских монаха и јереја и духовних чеда који су ово свакодневно чинили. Један од њих је и старац Захарија (1850–1936.). Он је говорио: “Без благослова Царице небесне, децо моја, ништа не почињите да радите. Када окончате посао, захваљујте њој, Брзопомоћници у свему богоугодном.” Старац се јако радовао када је неко од његових духовних чеда испуњавао правило. Други старац, отац Данило Гумановски, цео свој живот је испуњавао Богородичино правило. Због љубави према Царици небесној, за живота је био прозван Богородичиним старцем. У сачуваном писму свом духовном чеду писао је: “Даћу вам један истинско спасавајући савет – читајте свакодневно 150 пута (према 150 Псалама) Богородице Дјево, и та ће вас молитва спасити. Ако вам је испочетка тешко да 150 пута на дан понављате ову молитву, а ви је читајте по 50 пута на дан. Тада после сваке десетице читајте по једанпут Оче наш и по једанпут Отвори нам двери милосрђа…”. Старац Захарија је веома ценио епископа Серафима Звездинског који је свакодневно испуњавао Богородичино правило, при чему се молио за спасење целога света. Богородичино правило, које садржи целокупни земни живот Пресвете Мајке Божије и Христа, подељено је на 15 десетица, по најважнијим догађајима из њеног живота. По откривењу саме Богородице, испуњавање овог правила важније је од Акатиста, и ко ово правило испуњава бива под нарочитим покровитељством Царице небесне. Молитве правила могу се одбројавати на бројаницу или чак на прсте.
    КАКО МОЛИТИ БОГОРОДИЧИНО ПРАВИЛО
    • † “У име, Оца и Сина и Светога Духа. Амин.”
    • “Вјерују во јединаго Бога Отца Вседержитеља, Творца небу и земљи, видимим же всјем и невидимим. И во јединаго Господа Исуса Христа, Сина Божија, јединороднаго, иже от Отца рожденаго прежде всјех вјек. Свјета от свјета, Бога истина от Бога истина, рождена, не сотворена, јединосушчна Отцу, имже всја биша. Нас ради человјек, и нашего ради спасенија сшедшаго с небес, и воплотившагосја от Духа Свјата и Марији Дјеви, и вочеловјечшасја. Распјатаго же за ни при Понтијстјем Пилатје, и страдавша, и погребена. И воскресшаго в третиј ден по Писанијем. И возшедшаго на небеса, и сједјашча одеснују Отца. И паки грјадушчаго со славоју судити живим и мертвим, јегоже царствију не будет конца. И в Духа Свјатаго, Господа, животворјашчаго, иже от Отца исходјашчаго, иже со Отцем и Сином споклањајема и сославима, глаголавшаго пророки. Во једину, свјатују, соборнују и апостолскују Церков. Исповједују једино крешченије во остављеније грјехов. Чају воскресенија мертвих. И жизни будушчаго вјека. Амин.” (Старословенски).
    1. десетица – Спомињући Рождество Пресвете Богородице, треба се молити за мајке, очеве и децу.
    • “Оче наш који си на небесима, да се свети име Твоје, да дође Царство Твоје, да буде воља Твоја и на земљи као на небу; хлеб наш насушни дај нам данас и опрости нам дугове наше као што и ми опраштамо дужницима својим, и не уведи нас у искушење, но избави нас од злога.” (1x).
    • “Богородице Дјево, радуј се благодатна Маријо, Господ је с тобом, благословена си ти међу женама и благословен је плод утробе твоје, јер си родила Спаситеља душама нашим.” – “Пресвета Богородице, моли за нас грешне.” (10x).
    2. десетица – Спомињући Ваведење у храм Пресвете Богородице, молимо се за заблуделе и од вере отпале. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    3. десетица – Спомињући Благовести, молимо се за утешење оних који тугују. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    4. десетица – Спомињући сусрет Пресвете Богородице с Јелисаветом, молимо се за сусрет раздвојених, деце и ближњих који су нестали без вести. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    5. десетица – Спомињући Рождество Христово, молимо се за препород душе и рођење новог живота у Христу. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    6. десетица – Спомињући Сретење Господње, молимо се Мајци Божијој да нас удостоји да се при последњем издисају причестимо Пресветим Тајнама Христовом. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    7. десетица – Спомињући бекство у Египат Мајке Божије са Богомладенцем, молимо се да нам Царица небеска помогне да избегнемо искушења и да се избавимо од напасти животних. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    8. десетица – Спомињући нестанак дванаестогодишњег Исуса Христа у Јерусалиму и бригу Мајке Божије за то време, молимо се Богомајци за постојану Исусову молитву. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    9. десетица – Спомињући чудо у Кани Галилејској, када је Господ претворио воду у вино по молби Мајке Божије, “вина више немају”, молимо Мајку Божију да нам помогне у раду и да нас избави од сваке опасности. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    10. десетица – Спомињући Мајку Божију испод крста Господњег када је туга као мач прошла кроз њену душу, молимо се Мајци Божијој да нам укрепи душевне силе и одагна униније из душе наше. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    11. десетица – Спомињући Васкрсење Христово, молимо Мајку Божију да васкрсне снагу и ободри душу за подвиг – мудрост, љубав и праведност. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    12. десетица – Спомињући Вазнесење Христово којем је присуствовала и Мајка Божија, молимо Царицу небесну да уздигне душу нашу од земних сујетних забава и да нас непрестано упућује на спасење. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    13. десетица – Спомињући Сионску горњицу и Силазак Светога Духа на Апостоле и на Мајку Божију, молимо се: “Срце чисто саздај у мени и дух прав обнови у мени. Не одбаци ме од лица Твога и Духа Твога Светога не одузми од мене”. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    14. десетица – Спомињући Успење Пресвете Богородице, молимо за своје покајање и за мирну, непостидну и безметежну нашу кончину. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    15. десетица – Спомињући славу Мајке Божије којом се она увенчала после Успења њеног на небу, молимо Царицу небесну да не остави верне који живе на земљи (и Српске цркве и земље), него да их заштити од сваког зла часним својим покровом. “Оче наш…” (1x), “Богородице Дјево…” (10x).
    • “Отвори нам двери милосрђа, благословена Богородице, да не погинемо ми, који се у тебе надамо, него да се тобом избавимо од беда: јер си ти спасење рода хришћанскога.”
    • “Господе Исусе Христе, Сине Божији, помилуј ме грешног!”
    • “Слава Оцу и Сину и Светоме Духу и сада и увек и у векове векова. Амин.” †
    ИСТОЧНИЦИ
    http://orthodoxwiki.org/Rosary
    http://pravoslavna-srbija.com/Pravoslavlje/Bogorodica/Bogorodica.htm
    http://molitvenik.in.rs/molitve/molitvena_pravila/Bogorodicino_pravilo_divjejevskog_manastira.html
    Саставитељ: Slavic Christian Society / Société Chrétienne Slave / Slăviansko Xristianskoe Sŏbranie, Mississauga http://slavxrist.org; (“Да се ове две цркве врате себи” – Патријарх Иринеј, 2010.; одбрана Београда 1456. – Свети Јован Капистран, и други); рецензија: Протојереј Љубомир Рајић, Канадска Епархија http://istocnik.com; издавач: Црква Криста Краља, Крунска 23, Београд http://kc.org.rs 9.10.2011.

Оставите коментар

Discover more from Стање ствари

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading